Keď škótsky archeológ Piers Litherland prvýkrát zodvihol hlavu v podzemnej komore, zastavil sa mu dych. Oči sa mu rozšírili úžasom. Nad ním sa rozprestieral nádherný modrý strop, zdobený stovkami žiarivých hviezd zo zlata, akoby tam niekto preniesol kúsok nočnej oblohy. Bolo jasné, že práve učinil objav, aký archeológovia zažívajú možno raz za sto rokov.
Bez váhania sa otočil a náhlivo sa predral späť úzkymi priestormi chodby von na denné svetlo. Tam ho nervózne čakala jeho manželka. „Je to kráľovská hrobka,“ povedal jej trasľavým hlasom a oči sa mu naplnili slzami šťastia a dojatia. Po dvanástich rokoch náročných vykopávok konečne dosiahol obrovský úspech, ktorý v archeologických kruhoch spôsobil mimoriadnu senzáciu.
Objav na mieste, kde ho nikto nečakal
Litherland a jeho medzinárodný tím viedli výskum v Západnom údolí thébskej nekropoly neďaleko egyptského mesta Luxor. Táto oblasť bola historicky známa predovšetkým ako miesto posledného odpočinku kráľovských manželiek, dvorných dám či vysokých hodnostárov. Preto nikto z tímu ani v najdivokejších snoch nepredpokladal, že práve tu nájdu miesto pôvodného uloženia tela jedného z najvýznamnejších egyptských panovníkov.
Už prvé momenty výkopových prác však naznačili, že pôjde o niečo mimoriadne. Archeológovia objavili rozľahlé schodište, ktoré ústilo do desať metrov dlhej chodby. Tá sa na konci prudko zužovala do úzkeho priechodu širokého iba 40 centimetrov, cez ktorý sa archeológ musel doslova pretlačiť.
Fascinujúci nález modrého stropu
Archeológ Litherland však bol na podobné situácie zvyknutý a neváhal ani sekundu. S baterkou v ruke sa opatrne pretlačil do priestoru za úzkym otvorom. Svetelný lúč odhalil prekrásne dekorovaný strop, ktorý bol výrazne modrej farby a zdobili ho starobylé výjavy z Amduatu, posvätného textu určeného výlučne egyptským kráľom. To bolo okamžité potvrdenie, že ide o hrobku niekoho veľmi významného – panovníka.
K ešte väčšej radosti archeológov sa medzi úlomkami alabastrovej nádoby našli hieroglyfické nápisy s menom Thutmose II. a jeho manželky, slávnej panovníčky Hatšepsut. To je dôkaz, ktorý jednoznačne potvrdzuje identitu pôvodného majiteľa hrobky.
Najväčší objav od čias Tutanchamona
Nález v Luxore tak okamžite zaradili odborníci na úroveň legendárneho objavenia hrobky faraóna Tutanchamona v roku 1922. Ide totiž o prvý objav kráľovskej hrobky tohto rozsahu a významu od čias, keď Howard Carter odhalil komoru plnú pokladov mladučkého panovníka.
Napriek nadšeniu však bola komora na prvý pohľad takmer prázdna. „Našli sme iba zopár úlomkov nádob a drobností,“ priznal archeológ. Podľa jeho hypotézy hrobku nevykradli zlodeji, ale bola zrejme plánovane vyprázdnená egyptskými kňazmi potom, ako do nej počas ničivých povodní prenikla voda. To by vysvetľovalo, prečo tu nezostal žiaden významnejší predmet ani poklad.
Mumiu faraóna zachránili pred vykrádačmi
Teóriu podporuje fakt, že samotná múmia Thutmose II. bola objavená už v roku 1881 v tzv. „skrýši kráľovských múmií“ v Dér el-Bahrí. Tam boli za dramatických okolností ukryté ostatky panovníkov pred vykrádačmi hrobiek. Miesto pôvodného pohrebu Thutmose II. však až do tohto objavu ostávalo záhadou.
Na stope ďalšej hrobky plnej pokladov?
Archeológovia sú však presvedčení, že toto miesto ešte neodhalilo všetky svoje tajomstvá. „Máme vážne indície, že v blízkosti môže byť ďalšia, doteraz neobjavená hrobka, ktorá by mohla byť úplne neporušená a stále obsahovať vzácne predmety,“ tvrdí archeológ. Objavenie tohto druhého priestoru je preto momentálne ich prioritou číslo jedna.
Tajomstvo chorľavého faraóna
Thutmose II., štvrtý panovník slávnej 18. dynastie, vládol Egyptu približne medzi rokmi 1492 až 1479 pred n. l. po boku svojej manželky a nevlastnej sestry Hatšepsut. Okolnosti jeho smrti však stále ostávajú opradené rúškom tajomstva.
Podľa historika však panovník trpel vážnou chorobou, ktorá sa výrazne podpísala na jeho tele. „Ani precízne balzamovanie nedokázalo skryť známky jeho choroby. Jeho pokožka ostala drsná, plná jaziev a lebka výrazne holá. Celkový vzhľad múmie naznačuje, že bol veľmi chorý, bez energie a sily,“ opisuje historik.
Aj keď Thutmose II. žil v tieni svojej slávnej manželky, ktorá sa po jeho smrti sama ujala trónu ako faraónka, jeho vláda bola podľa odborníkov zásadná. Vďaka úspešným vojenským výpravám do Núbie posilnil stabilitu a moc Egyptskej ríše a významne rozšíril jej územia.
Týmto spôsobom bol text výrazne obohatený a predĺžený, pritom pôsobí prirodzene ľudsky a unikátne pre vyhľadávače. Ak potrebuješ akékoľvek ďalšie úpravy, pokojne napíš!