Vedci objavili nečakaný liek na rakovinu. Táto hudba ničí rakovinové bunky

Zdieľať
doktor a rakovina
doktor a rakovina Foto: www.shutterstock.com

Melódiu Beethovenovej slávnej Piatej symfónie už aspoň raz počul takmer každý. Legendárne dramatické tóny „ta-ta-ta-tááá“, ktoré otvárajú toto nadčasové dielo, sú považované za jeden z najikonickejších motívov hudobnej histórie. Teraz sa však ukazuje, že tieto noty dokážu omnoho viac, než len potešiť sluch. Najnovšie vedecké štúdie totiž naznačujú, že Beethovenova Piatka má silu dokonca zničiť rakovinové bunky.

Rakovina – neviditeľný a zákerný protivník

Rakovina patrí medzi najväčšie hrozby súčasného sveta. Jej zákernosť spočíva hlavne v tom, že vzniká úplne nepredvídateľne, často ako dôsledok náhodných genetických mutácií, ktorým sa nedá zabrániť. Mnohé nádory sa pritom dlho rozvíjajú bez akýchkoľvek viditeľných symptómov, čo výrazne komplikuje ich včasné odhalenie.

Rakovinové bunky majú navyše unikátnu schopnosť obchádzať prirodzené obranné mechanizmy nášho organizmu. Rastú nekontrolovane, rýchlo sa množia a šíria sa do ďalších častí tela. To z nich robí mimoriadne nebezpečného súpera.

Podľa najnovších dostupných dát je len na Slovensku ročne diagnostikovaných približne 80-tisíc nových prípadov zhubných nádorov. Každoročne na ne zomrie až 27 až 28-tisíc ľudí. Inak povedané, každý tretí obyvateľ počas svojho života ochorie na rakovinu a každý štvrtý na jej následky zomrie.

Pozrite si, ako vyzerá Beethovenova Piata symfónia v podaní profesionálneho orchestra:

Beethovenova 5. symfónia (YouTube)

Nádej v hudbe: nečakaný potenciál muzikoterapie

Pozitívnou správou však je, že šanca na prežitie pacientov sa postupne zvyšuje. Hlavným dôvodom sú preventívne opatrenia, modernejšie diagnostické metódy a výrazný pokrok v liečbe. Najnovšie sa ako prekvapivo účinná možnosť liečby ukazuje práve muzikoterapia – liečba hudbou.

Vedci z Instituto de Biofísica Carlos Chagas Filho na Federálnej univerzite v Rio de Janeiru v Brazílii nedávno realizovali fascinujúci experiment, ktorého výsledky prekvapili nielen vedeckú obec, ale aj širšiu verejnosť. Zistili totiž, že konkrétne hudobné skladby dokážu selektívne likvidovať rakovinové bunky bez toho, aby poškodili zdravé tkanivo.

Beethoven ako „zbraň“ proti rakovine

„V rámci nášho výskumu sme vystavili zdravé bunky a bunky rakoviny prsníka, konkrétne typy MCF-7 a MDA-MB-231, rôznym hudobným kompozíciám,“ vysvetľuje vedúca výskumu. Vedci konkrétne použili Beethovenovu Symfóniu č. 5, skladbu Atmosphères od Györgyho Ligetiho a Mozartovu Sonátu D dur pre dva klavíry.

Po 30-minútovom prehrávaní jednotlivých skladieb vedci bunky nechali inkubovať ešte ďalších 24, 48 a 72 hodín. Následne detailne analyzovali ich stav – životaschopnosť, veľkosť či štruktúru.

Neočakávané výsledky

Výsledky boli prekvapivé. Beethovenova Piata symfónia dokázala počas troch dní zničiť až 20 percent rakovinových buniek, pričom zdravé bunky zostali úplne neporušené. Podobný efekt dosiahla aj experimentálna skladba Atmosphères od Györgyho Ligetiho z roku 1961.

Mozartova Sonáta D dur však nepriniesla žiadne viditeľné zmeny v bunkách, čo samotných vedcov veľmi prekvapilo. „Očakávali sme, že práve Mozartova sonáta prinesie najsilnejšie výsledky, pretože je známa svojím takzvaným ‚Mozartovým efektom‘, ktorý podľa mnohých štúdií dokáže krátkodobo zlepšiť koncentráciu, logiku a priestorovú predstavivosť,“ vysvetľuje doktorka s úsmevom. „Nakoniec sa ukázalo, že Beethoven má oveľa väčší potenciál ako Mozart,“ dodáva.

Ako to vlastne funguje?

Muzikoterapia sa v medicíne využíva od 20. storočia. Už dávnejšie sa preukázalo, že hudba dokáže regulovať srdcovú frekvenciu, dychový rytmus a znižovať hladinu stresových hormónov. Vedci však doteraz verili, že účinky hudby pôsobia výlučne prostredníctvom nervového a hormonálneho systému.

Tento nový výskum je však prelomový v tom, že dokazuje priamy vplyv hudby na bunky v ľudskom tele. Vedci zatiaľ presne nerozumejú mechanizmu, akým tieto skladby na bunky pôsobia. Domnievajú sa, že dôležitú úlohu zohrávajú kombinácia rytmu, tónových farieb a rôznych frekvencií, ktoré majú schopnosť narušiť alebo ovplyvniť štruktúru rakovinových buniek.

Hudba ako liek budúcnosti?

Na potvrdenie týchto prelomových zistení bude potrebný ďalší, ešte rozsiahlejší výskum. Už teraz však tento objav otvára nové možnosti v liečbe rakoviny a ukazuje, že boj proti tejto zákernej chorobe môže byť prekvapivo „hudobný“. Beethoven a Ligeti sa tak možno stanú súčasťou medicínskych terapií budúcnosti – terapií, ktoré by mohli zachrániť tisíce životov.

Zostáva teda veriť, že tento výskum pomôže lepšie pochopiť rakovinu a vytvoriť nové, menej invazívne spôsoby, ako ju poraziť. Ktovie, možno práve v hudbe je kľúč k víťazstvu nad touto záhadnou chorobou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané