Vedci objavili 7 000 rokov staré múmie. Ich DNA je úplne iná než naša, experti sú zaskočení

Zdieľať
múmia

Pred tisíckami rokov nebola Sahara tým nehostinným miestom, akým je dnes. V období približne od 14 500 do 5 000 rokov pred naším letopočtom pripomínala oblasť rozsiahlu zelenú savanu plnú jazier, riek a rozmanitého života. Miestni obyvatelia sa živili prevažne lovom a neskôr aj chovom hospodárskych zvierat. Tieto pradávne spoločenstvá však skrývajú pre modernú vedu mnohé genetické záhady.

Sahara – kedysi bohatá oáza života

Na území dnešnej Sahary, najmä v oblastiach dnešnej Líbye, Alžírska či Čadu, existovalo množstvo ľudských sídlisk. Archeologické nálezy tu pravidelne odhaľujú jaskyne s unikátnymi nástennými maľbami, keramickými výrobkami či dôkazmi o poľnohospodárstve a mliekarenstve. Tieto nálezy potvrdzujú, že Sahara bola v dávnych časoch miestom intenzívneho ľudského života.

Jedným z pozoruhodných nálezísk je skalný úkryt Takarkori v juhozápadnej Líbyi, ktorý obsahuje množstvo dôkazov o živote dávnych obyvateľov. Ide o jedno z najvýznamnejších archeologických miest v regióne.

Unikátne múmie a zachovanie DNA

Prírodná mumifikácia je vzácny jav, ktorý nastáva za určitých klimatických podmienok, ako sú sucho a vysoké teploty. Mumifikované ostatky poskytujú vedcom cenné informácie, predovšetkým ak ide o dostatočne zachovanú DNA. Extrémne podmienky v Sahare však spôsobujú, že zachovanie genetického materiálu je výnimočné.

Vďaka náhodne zachovaným ostatkom z jaskýň, akými sú práve tie v Takarkori, dokážu vedci rekonštruovať genóm dávnych ľudí a získavať dôležité informácie o pôvode a migrácii ľudských populácií.

Zaujímavosti saharskej DNA

DNA, ktorú sa vedcom v Sahare podarilo analyzovať, priniesla prekvapivé zistenia. Obyvatelia regiónu totiž patrili k unikátnej genetickej skupine, výrazne odlišnej od väčšiny populácií v Afrike aj mimo nej. Zároveň sa ukázalo, že títo ľudia sa pravdepodobne veľmi málo miešali s inými populáciami.

Na rozdiel od väčšiny súčasných populácií mimo Afriky, títo dávni Saharčania mali extrémne malé množstvo neandertálskej DNA. Táto skutočnosť naznačuje, že ich predkovia nikdy neopustili africký kontinent a nevytvárali kontakty s populáciami v Európe či Ázii.

Križovatka kultúr, nie však génov

Zaujímavým javom, ktorý vedci zaznamenali, je kultúrna výmena bez intenzívneho genetického miešania. Hoci keramika a spôsoby obrábania pôdy či chovu dobytka sa šírili naprieč Saharou a severnou Afrikou, jednotlivé populácie si zachovali svoju genetickú jedinečnosť. Tento fakt vedci vysvetľujú tým, že hoci technológie putovali medzi komunitami, ľudia zostávali izolovaní a len zriedkavo vytvárali vzájomné vzťahy.

Význam archeologických objavov v Sahare

Nálezy zo Sahary majú významný dopad na pochopenie evolúcie ľudí a ich migrácií. Pomáhajú spresňovať poznatky o tom, ako sa vyvíjali jednotlivé ľudské populácie a ako prebiehalo osídľovanie kontinentov. Aj napriek tomu, že mnohé otázky zostávajú stále otvorené a ďalší výskum je potrebný, Sahara zostáva pre archeológov a genetikov dôležitým kľúčom k minulosti ľudstva.

V súčasnosti však archeologické výskumy v Sahare komplikuje politická situácia, ktorá bráni intenzívnejšiemu skúmaniu tohto fascinujúceho regiónu. Napriek tomu zostáva Sahara miestom, ktoré aj v budúcnosti sľubuje mnoho ďalších významných objavov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané