Bobkový list je charakteristické korenie, ktoré väčšina z nás používa najmä na dochutenie omáčok či rôznych mäsových jedál. Často si však neuvedomujeme, že tento aromatický list má v skutočnosti pozoruhodné detoxikačné a protizápalové účinky, ktoré stoja za našu pozornosť. Vďaka pôvodu z oblasti Stredomoria môžete bobkový list počas letnej sezóny jednoducho nazbierať a usušiť do zásoby. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké sú jeho pozitívne účinky, ako ho využiť v kuchyni, no aj to, ako si z neho uvariť liečivý čaj či pripraviť vavrínový prášok pri problémoch s cukrovkou.
V čom spočíva sila bobkového listu?
Výpočet prospešných vlastností bobkového listu je pomerne rozsiahly. Vo svojom zložení obsahuje celý rad minerálov, rôzne silice, horké látky a triesloviny. Vďaka tomu priaznivo vplýva na trávenie, stimuluje chuť do jedla a pôsobí antisepticky i dezinfekčne. Ak vás trápi nachladnutie či kašeľ, môže vám pomôcť zmierniť príznaky, potlačiť zápaly a dokonca aj zraziť zvýšenú teplotu. Za zmienku tiež stojí jeho pozitívny vplyv na pamäť.
Okrem toho je bobkový list ocenený pri bolestiach kostí a pri dne (pomáha zmierniť zápalové procesy v kĺboch). Jeho účinky siahajú aj k uľaveniu pri cukrovke, a v neposlednom rade má mierne sedatívne pôsobenie, čím prispieva k upokojeniu organizmu. Navyše sa spomína aj jeho priaznivý dosah na zdravie pečene a močového mechúra.
Ako ho efektívne využiť v kuchyni?
Bobkový list je známy svojou výraznou chuťou a arómou. Okrem klasického pridávania do omáčok či polievok ho môžete skúsiť aj pri príprave rôznych marinád na mäso. Ak obľubujete pikantné jedlá, bobkový list ich dokáže príjemne prevoňať a prehĺbiť ich chuť. Pre niekoho môže byť prekvapením, že sa hodí aj do sladkých nákypov – experimentovanie s ním sa preto môže vyplatiť.
Pri nakladaní zeleniny, húb alebo fazule je bobkový list takmer neoceniteľný. Vo všeobecnosti krásne vynikne v jedlách, ktoré sa varia dlhšie, aby mal dostatok času rozvinúť svoje aromatické látky. Ak ho chcete používať celoročne, nazbierajte si ho alebo kúpte už usušený a skladujte v dobre uzavretej nádobe, mimo priameho slnečného žiarenia. Takto si zachová pôvodnú vôňu a chuť čo najdlhšie.
Tip: Bobkový list je mimoriadne dôležitý napríklad v rajčinovej omáčke či vo vývare. V týchto pokrmoch vytvorí charakteristickú chuťovú hĺbku, ktorá sa inými koreninami len ťažko nahrádza.
Uvarte si liečivý čaj z bobkového listu
Jednoduchý, no účinný bobkový čaj vám môže pomôcť pri viacerých zdravotných ťažkostiach, najmä pri chronických bolestiach či počas nachladnutia. Čo budete na jeho prípravu potrebovať?
- Niekoľko sušených bobkových listov
- Jednu celú škoricu (nemusí byť veľká, stačí kúsok celej škoricovej kôry)
- 1 liter horúcej vody
- Med na dosladenie (podľa chuti)
Postup:
- Bobkové listy spolu so škoricou vložte do nádoby a zalejte vriacou vodou.
- Nechajte ich lúhovať aspoň 20 minút a nádobu medzitým prikryte, aby sa uvoľnili všetky prospešné látky.
- Po uplynutí doby lúhovania čaj sceďte.
- Na záver môžete nápoj osladiť medom a pomaly popíjať.
Ak vás trápia dlhodobé bolesti, môžete piť tento čaj niekoľko dní po sebe, aby ste dosiahli želaný účinok. Následne si dajte približne týždeň prestávku a potom môžete v kúre pokračovať.
Vavrínový prášok pri cukrovke
Cukrovka, ktorá je v našich končinách pomerne rozšíreným ochorením, so sebou prináša viacero nepríjemných symptómov. K tým najbežnejším patrí problém s reguláciou hladiny cukru v krvi. Bobkový list (vavrín) môže byť v tomto smere vhodným doplnkom, ktorý podporí váš organizmus.
Postup prípravy:
- Sušené listy bobkového listu (vavrínu) rozmixujte alebo rozdrvte na jemný prášok.
- Dve dávky denne (množstvo veľkosti špičky noža) zapite aspoň 300 ml vody. Prášok tak nebude dráždiť hrdlo a dostane sa ľahšie do tráviaceho systému.
Tento spôsob užívania bobkového listu sa zvykne spomínať ako doplnok pri cukrovke, no vždy platí, že pri vážnejších zdravotných problémoch alebo pri chronických ochoreniach je vhodné poradiť sa s lekárom.
Záver
Bobkový list tak zďaleka nie je len obyčajné korenie do omáčok a polievok, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vďaka širokému spektru pozitívnych účinkov na ľudský organizmus sa môže stať vaším každodenným spojencom – či už pri zlepšovaní trávenia, podpore pri nachladnutí, alebo dokonca ako doplnok pri starostlivosti o zdravé kĺby a pri cukrovke. Nezabúdajte ho správne skladovať a máte istotu, že vám bude celý rok spríjemňovať chvíle v kuchyni i napomáhať k lepšiemu zdraviu.