Umenie dôstojného lúčenia: dobre napísaný závet život neskracuje, práve naopak, môže ho predĺžiť

Zdieľať
písanie závetu
písanie závetu Foto: www.shutterstock.com

Každý z nás raz príde do momentu, keď si uvedomí, že je smrteľný. Je to chvíľa, keď sa obzrieme späť, rekapitulujeme zážitky a vyrovnávame sa s tým, čo bolo i čo bude. Súčasťou tohto obdobia býva aj spísanie poslednej vôle, teda závetu. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, práve tento krok nám môže priniesť úľavu a paradoxne i predĺžiť život tým, že nám poskytne pokoj a vnútornú istotu.

S pribúdajúcimi rokmi totiž človek čoraz častejšie prežíva zvláštny jav – hoci jeho krátkodobá pamäť slabne, spomienky na dávno minulé udalosti sa vynárajú stále jasnejšie. Sú to okamihy plné emócií, šťastia, niekedy i smútku, ktoré nás môžu dojať až k slzám. A práve toto obdobie je ideálne na to, aby sme dali svojmu životu akúsi bodku, pomyselný podpis v podobe poslednej vôle.

Divák alebo herec vo vlastnom príbehu?

V staršom veku má každý z nás na výber – môže podľahnúť melanchólii či dokonca depresii z toho, že svet už je iný, príliš rýchly a pre nás nepochopiteľný. Cítime sa možno nepotrební, odložení bokom, a tento pocit nás postupne oberá o radosť zo života.

Alebo sa môžeme rozhodnúť prijať svoje starnutie s nadhľadom a vďačnosťou. Uvedomíme si, že život, ktorý sme prežili, mal svoj význam, že sme niečo dosiahli, niečo tu zanechali a že naša existencia nebola márna.

„Práve v starobe je mimoriadne dôležité dosiahnuť zmierenie – nielen s druhými, ale aj so sebou samým,“ hovorí skúsená dula, ktorá sa venuje sprevádzaniu ľudí na konci ich života. Podľa nej prichádza skutočný pokoj práve vtedy, keď sa človek dokáže odosobniť od konfliktov a pozrieť sa na ne ako divák na predstavenie v divadle, teda bez zbytočných emócií a z odstupu.

Závet ako odtlačok našej nesmrteľnosti

V našej spoločnosti je však téma závetu stále tabuizovaná. Ak sa niekto zmieni o závete, ľudia často reagujú podráždene alebo s pocitom, že im už okolie „kope hrob“. Seniori niekedy podozrievajú deti a príbuzných, že im ide len o peniaze a majetok, a že sa ich chcú čím skôr zbaviť.

Avšak dobre napísaný závet je niečo oveľa viac než len rozdelenie majetku. Je to jasné vyjadrenie toho, ako chceme naložiť s vecami, ktoré pre nás boli dôležité celý život. Závet je našou stopou, ktorú nechávame ďalším generáciám. „Je to spôsob, ako zachovať kontrolu aj vo chvíli, keď už fyzicky nebudeme prítomní. Pocit, že sme všetko zariadili podľa svojich predstáv, prináša hlboké uspokojenie a vnútornú pohodu,“ zdôrazňuje.

Pocit úľavy a istoty

Mnohí sa pýtajú – načo myslieť na smrť, keď sa môžem stále tešiť z každého nového rána s rodinou, vnúčatami a priateľmi? Skúsenosti však jasne ukazujú, že ľudia, ktorí závet spíšu ešte v čase, keď sú úplne zdraví a vitálni, získavajú vnútorný pokoj a zbavujú sa stresu z neistoty.

Takáto istota sa následne pozitívne prejavuje aj na fyzickom zdraví a celkovej životnej spokojnosti. Pre mnohých seniorov je to práve tento krok, ktorý paradoxne predlžuje ich život, pretože duševná pohoda dokáže divy.

Ako napísať platný závet?

Ak sa rozhodnete spísať závet svojpomocne, dôležité je dodržať niekoľko pravidiel. Závet musí byť písaný vlastnou rukou, musí obsahovať presný dátum, miesto vyhotovenia, vaše meno a podpis. Formulácie by mali byť jasné, konkrétne a jednoznačné. Určite v ňom presne, kto a akým spôsobom má po vás dediť – napríklad dom, chalupu, cennosti alebo peniaze.

Ak chcete závet napísať na počítači, dokument musí podpísať okrem vás aj dvaja nezávislí svedkovia, ktorí však nesmú byť uvedení ako dedičia.

Riziká „domáceho“ závetu

Hoci svojpomocne písaný závet pôsobí jednoduchšie a lacnejšie, nesie aj isté riziká. Advokát varuje pred stratou alebo zničením dokumentu: „Ľudia si neuvedomujú, ako ľahko sa závet môže stratiť alebo ho niekto úmyselne zničí. Nedávno sme riešili prípad, keď človek omylom spálil závet zabalený v starých novinách.“

Ďalším problémom môže byť nedodržanie formálnych náležitostí alebo nejasné formulácie, čo môže závet úplne zneplatniť. Následkom sú potom rodinné spory a trvalé poškodenie vzťahov medzi dedičmi.

Prečo sa oplatí notársky závet?

Závet spísaný u notára je bezpečnejší. Máte istotu, že bude platný a uložený tak, že sa nestratí. Notár môže zároveň vypracovať súpis majetku, takže pozostalí nebudú musieť riešiť komplikácie počas dedičského konania.

Jedinou nevýhodou notárskeho závetu je o niečo vyššia cena, ktorá sa však podľa odborníkov vyplatí, pretože prípadné súdne spory sú omnoho drahšie.

Možnosť odmietnutia dedičstva a vydedenia

Nie každý chce dedičstvo prijať – dôvodom bývajú dlhy po zosnulom alebo zlé vzťahy v rodine. Opačnou situáciou je vydedenie potomkov, ku ktorému dochádza v prípadoch vážneho zlyhania alebo nezáujmu zo strany potomkov, napríklad pri trestnom čine alebo dlhodobom ignorovaní rodičov.

V každom prípade platí, že závet by mal byť vyjadrením vašej slobodnej vôle a mal by priniesť pocit úľavy a pokoja, ktorý môže nakoniec prispieť k dlhšiemu a spokojnejšiemu životu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané