Už ste sa niekedy stretli s človekom, ktorý vám nebol ani trochu sympatický? Možno bol priveľmi namyslený, povýšenecký alebo vás dokázal znervózniť jednou jedinou vetou. Podľa odborníkov existuje niekoľko výrazov, ktoré dokážu správanie arogantného človeka okamžite odhaliť. Ak ich používate aj vy, možno si ani neuvedomujete, že nimi na iných pôsobíte nepríjemne či dokonca odstrašujúco.
Arogancia a sebavedomie
Arogancia sa často spája s ľuďmi, ktorí majú v skutočnosti nízke sebavedomie. Na prvý pohľad môžu pôsobiť ako siláci, čo všetko zvládajú ľavou zadnou. Pravdou však býva, že pod povrchom ukrývajú veľkú neistotu. Hrubou vrstvou arogancie sa tak snažia zakryť vnútornú slabosť.
Možno ste si to už niekedy vyskúšali aj sami na vlastnej koži. Dostali ste sa do situácie, kde ste sa necítili komfortne, a tak ste nasadili masku „arogantného hrdinu“, aby ste pred okolím skryli roztrasené kolená či obavy z neúspechu.
Samozrejme, nie u každého arogantného človeka stojí za jeho správaním znížené sebavedomie. Existujú aj jedinci, ktorí veria vo vlastnú dokonalosť tak silno, že všetkých okolo seba pokladajú za menejcenných. Majú pocit, že sú nadradení, a to im dodáva nekonečné sebavedomie, hoci to pôsobí na iných ako nepríjemná nadradenosť.
Tak či onak, ak je niekto od prírody arogantný, pravdepodobne to rýchlo spoznáte. Existuje niekoľko viet, ktoré títo ľudia s obľubou používajú a vôbec si neuvedomujú, aké odpudzujúce môžu byť. Niektoré z týchto vyjadrení nielenže zraňujú, ale dokážu zabrániť akejkoľvek rozumnej diskusii alebo priateľskej komunikácii.
Frázy typické pre arogantných ľudí
Odborníci upozorňujú na desať viet, ktoré o arogantných ľuďoch povedia viac, než by si oni sami želali. Pokiaľ ich niekto bežne vyslovuje, často to znamená, že sa skrýva za pýchu a neochotu prijať iný uhol pohľadu.
„To už viem…“
Ak vám to niekto povie skôr, než vôbec dopoviete vetu, pravdepodobne vám chce dať najavo, že váš názor je irelevantný. Taký človek si o sebe myslí, že je neustále o krok vpredu a pozná riešenie na všetko.„Nepotrebujem pomoc.“
Týmto výrokom sa človek snaží zdôrazniť svoju absolútnu nezávislosť. Možno skutočne verí, že si poradí vždy sám. No často ide aj o strach, aby nevyzeral slabý, keby mal od niekoho pomoc prijať.„Takto sa to nerobí.“
Arogantný človek je skalopevne presvedčený o svojich schopnostiach. Neraz si myslí, že všetky postupy či úkony dokáže vykonať lepšie než ostatní. Preto bez váhania poučuje svoje okolie, hoci nemusí mať v danej oblasti reálnu prax.„Nemám na to čas.“
Pravdou môže byť, že je dotyčný naozaj zaneprázdnený. Ale ak túto vetu používa až príliš často, pôsobí dojmom, že o nič mimo svojich vlastných záujmov nemá záujem. Okolití ľudia sa potom môžu cítiť prehliadaní či odmietnutí.„Ja mám vždy pravdu.“
Takéto vyjadrenie vo väčšine situácií ukazuje, že človek nie je ochotný zvažovať iné názory. Nielenže popiera možnosť, že by sa mohol mýliť, ale dáva najavo, že pohľad ostatných nie je vôbec dôležitý.„Dosť o tebe, poďme hovoriť o mne.“
Toto je typická ukážka sebeckého správania. Arogantní ľudia sa cítia stredobodom vesmíru. Problémy a zážitky ostatných ich takmer nezaujímajú, pretože najpodstatnejší je pre nich vlastný príbeh.„To by si nepochopil, je to príliš zložité.“
Vyjadrenie, ktoré okamžite prezrádza, že si dotyčný myslí, že jeho inteligencia je neporovnateľne vyššia než inteligencia kohokoľvek iného naokolo. Je to výsmech a zároveň snaha postaviť sa na piedestál.„Ja chyby nerobím.“
Ak si niekto myslí, že je dokonalý a omyl je pre neho neznámy pojem, naznačuje tým absolútnu neochotu k sebareflexii. Aj keby zjavne zlyhal, bude to popierať alebo sa vyhovárať na druhých.„Je mi jedno, čo si ostatní myslia.“
Arogantní ľudia radi tvrdia, že názory ostatných ich nezaujímajú, a to aj v prípadoch, kedy by možno sami uvítali schválenie či podporu. Povyšujú sa tak nad každú kritiku a tvária sa, že ich nič nezasiahne.„Som najlepší…“
Toto je dokonalá demonštrácia povýšeného prístupu. Človek, ktorý sám seba stavia na vrchol pomyselného rebríčka, väčšinou nevie oceniť kvalitnú prácu alebo zručnosti iných. Často je presvedčený o tom, že neexistuje nikto schopnejší.
Záver
Ak vo svojom okolí poznáte niekoho, kto bez zábran používa týchto desať viet, je veľmi pravdepodobné, že máte dočinenia s arogantným človekom. V každodennej komunikácii to býva poriadne náročné, pretože arogancia dokáže vyvolať negatívnu atmosféru a strach otvorene povedať vlastný názor.
V niektorých prípadoch môže aroganciu vyvolávať vnútorný pocit menejcennosti, kedy si dotyčný prekrýva slabé miesta prehnanou drzosťou. Inde zase stoja za arogantným prístupom mimoriadne silné sebavedomie či dokonca pocit nadradenosti. V oboch prípadoch však takéto správanie komplikuje vzťahy na pracovisku, medzi priateľmi i v rodine.
Ak sa stretnete s niekým, kto si svoje chyby nepripúšťa a vždy sa stavia do úlohy neohrozeného víťaza, skúste mu hoci len opatrne naznačiť, že práve rešpekt a schopnosť prijať názor druhého robia človeka skutočne silným. Pretože iba ten, kto vie uznať aj iný uhol pohľadu, si zaslúži rešpekt od ostatných.