Týchto 5 znakov prezradí ľudí s nízkou inteligenciou. Odhaľte ich skôr, než bude neskoro

Zdieľať
čítanie knihy
čítanie knihy Foto: depositphotos.com

Určite nechcete tráviť čas s ľuďmi, ktorí vás nedokážu intelektuálne obohatiť alebo inšpirovať. Nedávne vedecké výskumy priniesli zaujímavé poznatky o tom, ako rýchlo identifikovať osoby, ktorým inteligencia príliš veľa nehovorí. Odborníci identifikovali päť jasných znakov, ktoré spoľahlivo prezradia, že máte do činenia s niekým menej inteligentným. Zaujíma vás, ktoré sú to?

Náš okruh priateľov a známych ovplyvňuje náš život viac, než si často uvedomujeme. Ak sa obklopíme ľuďmi, ktorí nám neprinášajú nič nové, stagnujeme. Inteligentní ľudia nás naopak posúvajú vpred a obohacujú nás. Lenže ako ich rýchlo rozpoznať, aby sme zbytočne nemárnili svoj drahocenný čas?

Tu je 5 signálov, ktoré vám okamžite prezradia, že človek, s ktorým hovoríte, príliš bystrou mysľou neoplýva:

1. Úplný nedostatok zdravej zvedavosti

Zvedavosť býva občas považovaná za negatívnu vlastnosť, čo dokazujú príslovia ako „kto je príliš zvedavý, býva skoro starý“. Avšak treba jasne rozlišovať. Existuje totiž veľký rozdiel medzi nezmyselným klebetením o susedoch či celebritách, ktoré nemá absolútne žiadnu hodnotu, a skutočnou túžbou po poznaní nových vecí a sebarozvoji.

Ľudia s nízkou inteligenciou sa uspokoja s tým, čo už vedia, a ďalšie poznatky ich príliš nezaujímajú. Radi zotrvávajú vo svojej komfortnej zóne nevedomosti, a tak sa nikam neposúvajú. Inteligentní ľudia sú naopak hladní po vedomostiach a snažia sa neustále rozvíjať svoje znalosti a schopnosti.

2. Absolútna neprispôsobivosť novým situáciám

Život je plný prekvapení a výziev, ktoré nám do cesty kladie každý deň. Zmeny v práci, nečakané udalosti v rodine alebo v partnerských vzťahoch sú úplne prirodzené. Rozdiel medzi inteligentnými a menej inteligentnými ľuďmi je v tom, ako dokážu tieto situácie zvládať.

Osoby s nižšou inteligenciou sa zmenám väčšinou nevedia prispôsobiť. Namiesto aktívneho hľadania riešení a snahy veci vyriešiť sa neustále ľutujú, lamentujú a obviňujú okolnosti či ostatných. Inteligentný človek naproti tomu vie, že každý problém prináša skúsenosť, ktorá nás v konečnom dôsledku posúva vpred.

3. Takmer nulová schopnosť sebareflexie

Všetci robíme chyby, pretože nikto nie je dokonalý. Podstatné je však to, ako sa k nim postavíme. Inteligentní ľudia chybu priznajú, ospravedlnia sa, poučia sa a vedia, že ide o súčasť ich rastu.

Človek s nižšou inteligenciou reaguje úplne opačne. Nikdy za nič nemôže a okamžite začne chybu zvaľovať na druhých, hoci by bola očividne jeho vlastná. Má problém priznať omyl či prevziať zodpovednosť. Svoje negatívne emócie navyše nedokáže ovládať a dáva ich jasne najavo, čo ho okamžite prezrádza.

4. Prehnané a neopodstatnené sebavedomie

Zdravé sebavedomie je výborná vec, ktorá nás ženie vpred a umožňuje nám efektívne využívať naše silné stránky. Avšak všetko s mierou. Ľudia s nízkou inteligenciou sa vyznačujú nadmerným sebavedomím dokonca aj v oblastiach, ktorým vôbec nerozumejú.

Ich cieľom je často zakryť vlastnú neistotu a nedostatok schopností prehnanou sebaistotou. Inteligentný človek ale takéto správanie ľahko prekukne, pretože vie, že skutočné schopnosti sa ukazujú v činoch, nie v rečiach.

5. Čiernobiele vnímanie sveta

Posledným, veľmi jasným signálom nižšej inteligencie je tzv. čiernobiele vnímanie sveta. Takýto človek delí všetko len na dve kategórie: dobré alebo zlé, správne alebo nesprávne. V skutočnosti je však život oveľa komplikovanejší a vyžaduje schopnosť vnímať rôzne nuansy a prispôsobiť svoj pohľad aktuálnym okolnostiam.

Inteligentní ľudia chápu, že každá situácia môže byť videná z viacerých uhlov pohľadu. Menej inteligentní jedinci takéto jemné odtiene vôbec nevnímajú a veľmi často používajú absolútne pojmy ako „nikdy“, „vždy“ alebo „každý“. Nedokážu sa flexibilne prispôsobiť a ich rigidný pohľad na svet ich dlhodobo brzdí.

Ak teda u svojich známych alebo potenciálnych partnerov spozorujete niektorý z týchto piatich signálov, mali by ste zbystriť pozornosť. Život je príliš krátky na to, aby sme ho premárnili s ľuďmi, ktorí nás neposúvajú vpred, ale brzdia nás na mieste. Inteligencia a emočná zrelosť sú totiž hodnoty, ktoré robia naše vzťahy a život bohatšími a krajšími.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané