Mnohí ľudia si bez svojej rannej kávy nedokážu predstaviť deň. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, či ju pijete správne a v ten najlepší možný čas? V tomto článku vám prezradíme, kedy má káva optimálny efekt, ako dlho ju po príprave piť a kedy ju radšej úplne vynechať.
Káva hneď po zobudení? Nie je to najlepší nápad!
Možno patríte medzi tých, ktorých prvé kroky smerujú po zobudení priamo ku kávovaru. Odborníci však upozorňujú, že skorá ranná káva nemusí byť najlepšia voľba. Hneď po prebudení, zvyčajne medzi šiestou a ôsmou hodinou ráno, totiž naše telo produkuje vysoké množstvo stresového hormónu kortizolu. Kortizol nám pomáha prirodzene sa zobudiť a nabudiť organizmus. Ak si v tomto čase doprajeme kávu, účinok kofeínu výrazne klesá. Navyše, telo si postupne buduje vyššiu toleranciu, čo vedie k tomu, že budete počas dňa potrebovať čoraz viac šálok kávy, aby ste cítili želaný účinok.
Kedy si teda dopriať prvú rannú kávu?
Ideálny čas pre prvú šálku kávy je podľa odborníkov približne o 9:30, teda chvíľu po príchode do práce. V tomto čase hladina kortizolu mierne klesá a kofeín tak má priestor efektívne stimulovať nervovú sústavu.
Popoludní, po obede, sa u väčšiny ľudí objavuje známa únava či ospalosť. Práve vtedy, medzi 13:00 a 15:00 hodinou, nastáva opäť prirodzený pokles kortizolu a jedna šálka kávy vás môže príjemne a účinne povzbudiť bez rizika narušenia nočného spánku. Po štvrtej popoludní je však lepšie sa káve už vyhnúť. Dôvodom je, že kofeín pôsobí v organizme približne 4 až 6 hodín, čo by mohlo ovplyvniť vaše večerné zaspávanie.
Ako dlho je káva dobrá po jej príprave?
Ak varíte kávu napríklad v moka kanvici či french presse, možno aj vám ostáva množstvo, ktoré nedokážete ihneď vypiť. V takej chvíli vzniká otázka: ako dlho možno kávu bez obáv konzumovať a kedy už radšej pripraviť čerstvú?
Podľa skúsených baristov je najlepšie vypiť kávu čo najskôr po jej príprave. Vtedy má najvýraznejšiu chuť, intenzívnu vôňu a optimálnu teplotu. Už po 15 až 30 minútach sa však začína chuť aj vôňa kávy výrazne znižovať. Dochádza totiž k oxidácii a rozpadu aromatických látok, čo sa prejavuje mierne horkastými či nepríjemnými tónmi.
Do kedy môžete piť uvarenú kávu bez rizika?
Z hľadiska zdravotnej bezpečnosti je čierna káva (bez cukru a mlieka) stále pitná aj niekoľko hodín po uvarení pri izbovej teplote. Odborníci však odporúčajú spotrebovať ju najneskôr do 4 hodín. Po tomto čase káva výrazne stráca na kvalite a môže pôsobiť kyslo či dokonca nepríjemne horkasto.
Nikdy nevkladajte nevypitú kávu do chladničky, aby ste ju neskôr zohriali. Takýto postup negatívne ovplyvní jej chuťové vlastnosti a nápoj nebude vôbec chutný. Ak však kávu nalejete do termosky, kde je izolovaná od vzduchu a uchová si teplotu, jej kvalita vydrží približne 6 hodín.
Pozor si však dajte, ak pijete kávu s mliekom alebo smotanou. V takom prípade je potrebné ju spotrebovať do 2 hodín od prípravy, pretože mliečne produkty pri izbovej teplote rýchlo podliehajú skaze a podporujú rast škodlivých baktérií.
Aká je správna teplota kávy na pitie?
Profesionálni baristi odporúčajú nechať espresso alebo filtrovanú kávu krátko odstáť (asi jednu minútu). Optimálna teplota pre pitie je v rozmedzí 60 až 65 °C. V tejto teplote najlepšie vynikajú všetky chuťové nuansy kávy – od príjemnej sladkosti cez jemnú kyslosť až po decentnú horkosť.
- Teplota ihneď po príprave býva zvyčajne 85 až 95 °C – táto teplota je síce potrebná na kvalitnú extrakciu, ale na samotné pitie je príliš vysoká. Tak horúca káva môže potlačiť chuťové bunky a navyše hrozí popálenie jazyka.
- Pri teplote pod 50 °C začína káva strácať svoj špecifický charakter, pôsobí nevýrazne a kyslo.
Kedy radšej kávu nepiť vôbec?
Ako už bolo spomenuté, ak sa cítite pod stresom alebo nervózni, kofeín môže vaše ťažkosti ešte viac zhoršiť, pretože zvyšuje hladinu adrenalínu. Ani vtedy, keď cítite prichádzajúce prechladnutie či chorobu, nie je káva ideálnou voľbou. Radšej si doprajte bylinný čaj s medom.
Ďalšie situácie, kedy by ste mali kávu obmedziť alebo úplne vynechať, zahŕňajú:
- Nalačno – káva môže podráždiť citlivý žalúdok, spôsobiť pálenie záhy či tráviace ťažkosti.
- Pri diéte – nápoje typu latté alebo kapučíno s plnotučným mliekom obsahujú veľa kalórií. Ak chudnete, preferujte čiernu kávu a vyhnite sa kalorickým sirupom či šľahačke.
- Počas tehotenstva – denný príjem kofeínu by nemal presiahnuť 200 mg (čo zodpovedá približne jednej až dvom šálkam kávy denne).
Ak máte problémy so spánkom, mali by ste sa káve vyhnúť už po 14. hodine, aby ste neohrozili kvalitu svojho odpočinku.
Teraz už viete, ako si svoju kávu dopriať správne a bezpečne, aby vám priniesla radosť, energiu a zároveň ste sa vyhli najčastejším chybám, ktoré robí veľa z nás. Užite si svoju kávu lepšie a zdravšie!