Toto nikdy nerobte, keď sa spálite na slnku! Riskujete vážne zdravotné následky

Zdieľať
spálená pokožka
spálená pokožka Foto: www.shutterstock.com

Leto si väčšina z nás nevie predstaviť bez slnečných dní, ktoré prinášajú nielen dobrú náladu, ale aj vytúžené opálenie. Lenže príliš dlhý pobyt na slnku bez správnej ochrany často vedie k bolestivým následkom, ktoré sa môžu skončiť vážnym poškodením pokožky. Spálenie od slnka nie je len estetický problém – môže spôsobiť aj komplikácie, ktorých sa zbavíte len veľmi ťažko. Ak už sa stane, že to so slnkom preženiete, existuje niekoľko vecí, ktoré by ste rozhodne robiť nemali.

Popáleniny od slnka netreba brať na ľahkú váhu

Spálená pokožka na prvý pohľad pôsobí neškodne – je začervenaná, citlivá a bolestivá. Lenže aj mierne popálenie znamená poškodenie vrchných vrstiev kože, ktoré si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ak sa na koži objavia pľuzgiere, znamená to, že ide už o vážnejšie popálenie, ktoré nesmieme podceniť. Čoho sa teda vyvarovať, aby sme problém ešte nezhoršili?

Zabudnite na prepichovanie pľuzgierov!

Možno vás to ako prvé napadne – prepichnúť pľuzgiere, aby ste uľavili nepríjemnému pocitu tlaku a svrbenia. Hoci je táto predstava lákavá, v skutočnosti ide o veľkú chybu. Pľuzgier totiž obsahuje sterilnú tekutinu, ktorá predstavuje prirodzenú ochrannú vrstvu a bráni prenikaniu baktérií do citlivej kože pod ním.

Ak by ste túto ochrannú vrstvu narušili, riskujete infekciu, predĺženie procesu hojenia a prípadne aj trvalé jazvy. Radšej pľuzgier prikryte sterilným obväzom, ktorý zabráni nečistotám dostať sa dovnútra a zároveň vám poskytne potrebnú ochranu.

Neodlupujte spálenú pokožku násilím

Pokiaľ ste sa nespálili až do štádia pľuzgierov, pravdepodobne sa vaša koža po niekoľkých dňoch začne lúpať. Tento proces je úplne prirodzený – stará, poškodená vrstva sa odstraňuje sama, aby ju mohla nahradiť nová, zdravá pokožka.

Nikdy sa však nesnažte olupujúcu sa kožu strhnúť predčasne. Ak odstránite kožu, ktorá ešte nie je pripravená, môžete poškodiť jemnú novú vrstvu pokožky, ktorá ešte nie je dostatočne odolná voči baktériám. Radšej pravidelne hydratujte pokožku jemnými hydratačnými prípravkami, ktoré obsahujú panthenol alebo aloe vera. Tým podporíte prirodzenú obnovu pokožky bez komplikácií.

Ľadová voda? Nikdy!

Keď vás koža po spálení páli a nepríjemne bolí, prirodzene vás láka rýchla úľava vo forme ľadu alebo studenej vody. Bohužiaľ, práve to je ďalšia zásadná chyba, ktorej sa treba vyhnúť. Prudké ochladenie popálenej pokožky spôsobuje extrémny teplotný šok, v dôsledku ktorého dochádza k prudkému stiahnutiu ciev.

Táto reakcia paradoxne spomaľuje odvádzanie tepla z hlbších vrstiev kože, čím sa poškodenie ešte zhoršuje a hojenie komplikuje. Namiesto ľadu radšej použite jemne chladivé, ale nikdy nie ľadové obklady, prípadne sa osprchujte vlažnou vodou. Takto dosiahnete úľavu bezpečným spôsobom.

Pozor na mastné krémy a oleje

Áno, hydratácia pokožky je veľmi dôležitá, ale rozhodne nepoužívajte mastné krémy, vazelínu alebo telové oleje hneď po tom, ako sa vrátite domov so spálenou pokožkou. Takéto prípravky totiž vytvárajú na pokožke nepriepustnú vrstvu, ktorá pokožke bráni dýchať a tým výrazne spomaľuje regeneráciu.

Ideálnym riešením sú špeciálne prípravky, ktoré obsahujú panthenol, aloe vera, prípadne iné ľahké, hydratačné zložky. Ak máte radšej prírodné produkty, aloe vera gél je perfektnou voľbou. Vaša pokožka tak môže dýchať a zároveň je dostatočne hydratovaná.

Spálenú pokožku už viac na slnko nevystavujte

Možno je to zrejmé, ale práve toto pravidlo ľudia často ignorujú – s čerstvo spálenou pokožkou sa vyhýbajte ďalšiemu opaľovaniu. Opätovné vystavenie spálených miest UV žiareniu dramaticky zvyšuje riziko ďalšieho poškodenia a dokonca aj vzniku pigmentových škvŕn či trvalých jaziev.

Ak už nevyhnutne musíte ísť von, dbajte na to, aby boli postihnuté miesta chránené ľahkým odevom, najlepšie z bavlny, ktorá umožní pokožke dýchať.

Kedy je nutné vyhľadať lekára?

Hoci väčšina prípadov spálenia od slnka nevyžaduje lekársky zásah, existujú situácie, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať. Ak spozorujete, že sa váš stav zhoršuje – objavuje sa horúčka, zimnica, výrazné opuchy, silná bolesť či akékoľvek príznaky infekcie – bez váhania navštívte lekára. Niektoré prípady môžu vyžadovať špeciálnu liečbu, aby ste sa vyhli vážnym zdravotným komplikáciám.

Ako postupovať správne?

Ak chcete spálenej pokožke skutočne pomôcť, držte sa týchto jednoduchých pravidiel:

  • Okamžite sa skryte pred slnkom.
  • Použite vlažnú sprchu alebo mierne chladivé obklady.
  • Hydratujte pokožku gélmi alebo krémami s panthenolom či aloe vera.
  • Pite dostatok tekutín na podporu regenerácie organizmu.
  • Pri komplikáciách sa neváhajte obrátiť na odbornú pomoc.

Pamätajte, že leto si môžete užiť bez zbytočných bolestí a problémov – stačí dodržiavať jednoduché zásady a nepreháňať to s opaľovaním. Vaša pokožka sa vám za to určite odvďačí!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané