Tieto pastilky proti kašľu si vyrobíte jednoducho doma!

Zdieľať
Pastilky proti kašľu

Nemusíte pri každom škrabaní v krku mieriť do lekárne, namiesto toho si rovnako účinný prostriedok môžete vyrobiť aj doma.

Výroba domácich pastiliek proti kašľu nie je ťažká.

Nebudete potrebovať žiadne ťažko dostupné alebo drahé ingrediencie. Vystačíte si len s vhodnými bylinkami (z domáceho zberu alebo lekárne), cukrom a citrónovou šťavou. Výsledok sa čo chuťou a účinkov nakupovaným pastilkám proti kašľu bez problémov vyrovná, ba čo viac, hocikedy pôsobí aj lepšie.

A ako teda na to?

Pastilky proti kašľu
https://www.gettyimages.com/

Recept

Pre začiatok sa pripravte na to, že v kuchyni strávite asi 40 minút a polovicu z tohto času sa nebudete môcť pohnúť od sporáka kvôli dôkladnému miešaniu chystanej zmesi.

Potrebujete:

• 1 šálku bieleho cukru (možno použiť i trstinový)

• byliny proti kašľu, lyžicu z každého druhu – najlepšie tymián , podbeľ,  šalvia

• pol kávovej lyžičky pomletých klinčekov

• pol kávovej lyžičky pomletého anízu

• 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy

Najskôr si pripravte bylinkový odvar . Všetky bylinky vsypte asi do pol litra vody a povarte pod pokrievkou približne štvrť hodiny. Nemusíte sa striktne držať tých, uvedených v zadaní, bez problémov použite aj svoje obľúbené. Dbajte však na to, aby pôsobili proti kašľu alebo aspoň antibakteriálne.

Akonáhle je odvar hotový, sceďte ho a prisypte doň cukor. Varte na miernom plameni, kým zmes dostatočne nezhustne a nepotiahne sa tzv. Na niť. V tejto fáze prisypte aj klinček a aníz a nakoniec všetko mierne zrieďte citrónovou šťavou.

Teraz si vezmite k ruke veľký plech, tácku alebo inú vhodnú plochu a pokryte ju papierom na pečenie . Zo zahriatej hmoty rýchlo tvorte malé bonbóniky a nechajte ich na papieri zaschnúť. Ideálne je odobranie po dvanástich hodinách, avšak ak sú vaše ťažkosti akútne, pokojne cmúľajte už skôr.

Pastilky uložte do vhodnej dózy. Ešte predtým ich odporúčame premiešať s práškovým cukrom, Nemusí ísť o silnú vrstvu. Stačí len tak, aby sa k sebe pastilky nelepili. Užívajte podľa potreby potrebné cca 6-8 ks denne.

Naše tipy pre domácu prípravu

Na internete nájdete aj recepty , ktoré použitý cukor nahrádzajú medom. Avšak vysoká teplota časť prospešných látok v mede zničí a chuťový výsledok je pritom veľmi podobný. Môžete však použiť aspoň cukor trstinový alebo inú zdravú alternatívu.

A ak by ste chceli mať cukríky proti kašľu dokonalé, kúpte si v obchodoch špeciálne silikónové formičky . Potom tie svoje od zakúpených produktov prakticky nespoznáte a môžete ich použiť napríklad aj ako milý darček . V dobre uzavretej dóze navyše také pastilky bez problémov vydrží aj niekoľko mesiacov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané