Tieto klobásy radšej nechajte v regáli! Obsahujú nebezpečnú látku, ktorá zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva

Zdieľať
klobása
klobása Foto: depositphotos.com

Dokážete si predstaviť dedinskú tancovačku, futbalový zápas či narodeninovú oslavu bez klobás? Asi by to bolo pre mnohých z nás nezvyčajné. Dokonca aj ľudia, ktorí sa usilujú dodržiavať zdravý životný štýl, si z času na čas doprajú aspoň kúsok dobrej klobásy. Ak ju však konzumujeme len občas, je to v poriadku. Horšie je, keď sa takéto údeniny stanú pevnou súčasťou nášho jedálnička a jeme ich pravidelne.

Údeniny vrátane klobás patria do kategórie priemyselne spracovaných potravín. Z toho dôvodu by sme ich nemali mať na tanieri každý deň. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže nadmerná konzumácia červeného mäsa a spracovaných mäsových výrobkov zvýšiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Na to odborníci upozorňujú už dlhší čas a nabádajú ľudí, aby zmenili svoje stravovacie návyky.

Koľko údenín a mäsa je ešte v poriadku?

Možno práve držíte populárnu ketodiétu, pri ktorej prijímate vo zvýšenej miere bielkoviny, najmä v podobe mäsa. Odborníci však upozorňujú, že týždenne by sme nemali zjesť viac ako 500 gramov červeného mäsa. To zahŕňa hovädzie, bravčové alebo jahňacie. A čo sa týka údenín, tie by sme mali obmedziť na úplné minimum alebo sa im vyhýbať úplne.

Samozrejme, ak sa mäsa a údenín nechcete vzdať úplne, je dobré zaradiť do jedálnička aj dni, keď mäso nejete vôbec. V takýchto „odľahčovacích“ dňoch sa môžete postiť alebo si vybrať iný zdroj bielkovín, napríklad z rôznych druhov strukovín, ktoré sú bohaté na proteíny a mnohé ďalšie dôležité živiny.

Prečo nám údeniny škodia

Aj keď nám údeniny dokážu poskytnúť určitý zdroj bielkovín, zároveň obsahujú veľké množstvo tuku, soli a nasýtených mastných kyselín. Tieto zložky môžu negatívne vplývať na náš krvný tlak, zvyšovať hladinu cholesterolu a vo všeobecnosti prispievať k vzniku srdcovo-cievnych ochorení. V klobásach a ďalších údeninách sa navyše často nachádzajú rôzne konzervačné látky, emulgátory a iné chemické prísady, ktoré nášmu telu tiež neprospievajú. Patrí sem napríklad glutaman sodný či rôzne farbivá a stabilizátory.

Ktorým údeninám sa radšej vyhnúť

Dietologička odporúča dôsledne čítať etikety na obaloch klobás a iných údenín. Najhoršie sú podľa nej také výrobky, ktoré majú menej ako 70 % mäsa a obsahujú mnoho škodlivých prídavných látok. Jedným z najproblematickejších aditív je karagenan, ktorý sa považuje za karcinogénny. Ak na etikete uvidíte glutaman sodný (často sa označuje aj ako MSG) či spomínaný karagenan a zároveň je obsah mäsa podstatne nižší než 70 %, radšej si vyberte inú alternatívu. Z dlhodobého hľadiska tým významne znížite riziko, že si organizmus zbytočne zaťažíte.

Sledujte podiel mäsa aj obsah tuku

Ďalším dôležitým parametrom je množstvo tuku – čím vyšší obsah tuku klobása má, tým menej vhodná je na pravidelnú konzumáciu. Ak na obale nevidíte žiadne informácie o obsahu mäsa či tuku, je lepšie takýto produkt vôbec nekupovať. Ak teda hľadáte klobásu, pozerajte sa po výrobkoch, ktoré obsahujú minimálne 90 % mäsa, majú čo najnižší obsah tuku a obsahujú len nevyhnutné množstvo prídavných látok.

Dávajte si tiež pozor na soľ. Ideálna denná dávka soli je okolo 5 gramov. Ak má výrobok na 100 g viac ako 5 g soli, radšej ho nechajte v obchode. Niektoré klobásy či párky môžu mať naozaj vysoký obsah sodíka, čo môže zvýšiť krvný tlak a prispieť k ďalším zdravotným ťažkostiam.

Kvalitné mäso je základ

Najideálnejšie sú klobásy vyrobené z kvalitného mäsa s vysokým percentom bielkovín a nízkym podielom škodlivých prísad. Ak vám záleží na zdraví, snažte sa vždy zistiť, z akého mäsa je klobása vyrobená, a vyberajte si z overených zdrojov. Dobrá voľba môže byť menší mäsiar alebo výrobca, ktorému dôverujete, prípadne domáce výrobky s jasným pôvodom.

Pamätajme, že klobásy a ďalšie údeniny by mali byť v našom jedálničku len príležitostným spestrením, nie každodennou rutinou. Naše telo sa nám za to poďakuje lepším trávením, nižším krvným tlakom a celkovo vyššou vitalitou. Ak ich máme radi, nemusíme si ich zakazovať úplne, no dôležitá je miera a kvalita toho, čo jeme.

V konečnom dôsledku je práve zodpovedný prístup k vlastnému zdraviu najlepšou prevenciou vážnych ochorení, vrátane rakoviny hrubého čreva, ktorú zvyšuje nadmerná konzumácia údenín. Vždy je múdre myslieť na to, že to, čo si pravidelne nakladáme na tanier, dokáže výrazne ovplyvniť náš život v dobrom aj zlom. Preto, ak už raz za čas siahnete po klobáse, vyberte si radšej tú kvalitnejšiu a vedome si ju vychutnajte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané