Ray Kurzweil patrí k najvýznamnejším futurológom súčasnosti. Tento muž, ktorý už pred rokmi s úžasnou presnosťou predvídal vznik internetu aj príchod inteligentných telefónov, opäť prináša predpovede o budúcnosti, z ktorých behá mráz po chrbte. Čo nás podľa neho čaká?
Ray Kurzweil, absolvent prestížneho Massachusettského technologického inštitútu (MIT) a dnes hlavný technický riaditeľ pre vývoj v spoločnosti Google, patrí medzi vizionárov, ktorí už neraz dokázali, že vedia vidieť do budúcnosti. Jeho meno je známe predovšetkým kvôli tomu, že presne predpovedal niektoré z najzásadnejších technologických revolúcií, aké sme doteraz zažili.
Internet predpovedal, keď ešte patril do sci-fi
Už dávno predtým, než svet ovládol internet, Kurzweil hovoril o príchode globálnej počítačovej siete, ktorá spojí ľudí naprieč kontinentmi. Bolo to v časoch, keď bol tento koncept väčšinou vedcov a laikov považovaný za nereálnu fantáziu z vedecko-fantastických filmov.
V roku 1997, keď počítače ešte len začínali získavať pevné miesto v domácnostiach, Kurzweil s veľkou presnosťou predpovedal aj to, že počítače raz porazia ľudí v šachu. Práve vtedy počítač Deep Blue od IBM naozaj zdolal šachového veľmajstra Garryho Kasparova, čo znamenalo začiatok úplne novej éry umelej inteligencie.
Mobilné telefóny popísal skôr než Steve Jobs
Ešte fascinujúcejšia je však Kurzweilova predpoveď príchodu smartfónov. O mnoho rokov skôr, než Steve Jobs svetu predstavil prvý iPhone, Ray Kurzweil už detailne opísal mobilné zariadenia, ktoré by boli schopné spájať ľudí prostredníctvom videohovorov, poskytovať okamžitý prístup k informáciám a fungovať ako multifunkčné počítače vo vrecku. Vtedy sa tieto tvrdenia zdali absurdné, dnes sú samozrejmosťou.
V súčasnosti však Kurzweil prichádza s novou knihou s názvom „Singularita je blízko“, kde ponúka ďalšie vízie, tentoraz oveľa provokatívnejšie a desivejšie, než čokoľvek doteraz.
Budú ľudia nesmrteľní už od roku 2030?
Kurzweilova aktuálna predpoveď zahŕňa aj odvážnu myšlienku o dosiahnutí nesmrteľnosti už v roku 2030. Tvrdí, že medicínske nanoroboty a neuveriteľne rýchly rozvoj biotechnológií umožnia nielen spomaliť proces starnutia, ale dokonca ho úplne zvrátiť.
Nie sú to len prázdne slová. Už dnes spoločnosť Google, v ktorej Kurzweil pôsobí, intenzívne pracuje na vývoji miniatúrnych robotov schopných cirkulovať v ľudskom tele. Tieto zariadenia budú schopné veľmi skoro detegovať choroby ako rakovina či infarkt a eliminovať ich ešte skôr, ako vôbec stihnú ohroziť náš život. Tento projekt je zatiaľ stále iba v začiatkoch, no jeho potenciál sa približuje Kurzweilovej futuristickej predstave viac, než sme ochotní pripustiť.
Keď technológie predbehnú ľudskú inteligenciu
Ešte väčšiu diskusiu vyvoláva Kurzweilova predpoveď tzv. technologickej singularity, ktorú očakáva najneskôr do roku 2045. Podľa neho v tomto období dôjde k bodu, keď umelá inteligencia prekoná kapacitu ľudskej mysle. Tento zlomový moment by mohol viesť k doslova intímnemu prepojeniu človeka a technológie.
Jedným z dôsledkov singularity by mohlo byť, že ľudský mozog sa priamo napojí na cloudové riešenia, čím získa prístup k virtuálnym neuronálnym vrstvám. Tie by mohli zásadne rozšíriť naše kognitívne schopnosti a umožniť ľuďom myslieť na úrovni, ktorú si dnes nedokážeme ani predstaviť.
Digitálne vzkriesenie mŕtvych
Kurzweil ide vo svojich víziách ešte ďalej – naznačuje dokonca možnosť tzv. technologického vzkriesenia. Tvrdí, že pokročilá umelá inteligencia bude schopná vytvoriť digitálne simulácie zosnulých ľudí, ktoré by mali nielen presnú podobu ich osobnosti, ale časom možno aj fyzické telo. Táto predpoveď, ktorá úplne stiera hranice medzi životom a smrťou či realitou a simuláciou, je zrejme tou najkontroverznejšou, akú doteraz vyslovil.
Či sa tieto odvážne vízie Raya Kurzweila naplnia, to ukáže až čas. Jedno je však isté – budúcnosť, ktorú opisuje, je už teraz dostatočne blízko na to, aby vzbudila rovnako veľa zvedavosti, ako aj znepokojenia.