Na prvý pohľad väčšina z nás dokáže pomerne presne odhadnúť, či máme pred sebou inteligentného človeka. Zväčša ho charakterizuje široký prehľad, schopnosť jasne formulovať svoje myšlienky a schopnosť zapojiť sa do rozhovoru na akúkoľvek tému. Napriek tomu však existuje jeden veľmi nenápadný a nenápadne prejavovaný zvyk, ktorý majú spoločný najmä tí, ktorých IQ sa pohybuje nad priemerom. Tipnete si, o čo ide?
Inteligencia – zdedená, ale nie fixná hodnota
Každý z nás sa rodí s určitými genetickými predpokladmi pre inteligenciu. Tieto dispozície získavame po svojich rodičoch, starých rodičoch či ďalších predkoch. Mnohí si však myslia, že inteligencia je pevne daná a počas života sa už nijako výrazne nemení. Toto tvrdenie však vedci dávno vyvrátili.
V skutočnosti inteligencia vôbec nie je nemennou hodnotou. Odborníci upozorňujú, že miera inteligencie sa počas života môže výrazne meniť, a to smerom nahor, no rovnako aj nadol. Čím je to ovplyvnené?
Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje náš intelektuálny rast, je prostredie, v ktorom žijeme, a ľudia, s ktorými trávime väčšinu času. Ak sa budete pohybovať medzi vzdelanými a rozhľadenými osobnosťami, ktoré vás dokážu intelektuálne stimulovať, budete prirodzene rásť aj vy sami. Podvedome totiž začnete nasledovať ich vzory správania a ich spôsob uvažovania. Naopak, ak sa dlhodobo pohybujete v prostredí, ktoré vás nerozvíja, postupne sa môže vaša mentálna výkonnosť znižovať.
Nenápadný zvyk mimoriadne inteligentných ľudí
Ľudia s vysokou inteligenciou majú mnoho typických záujmov a zvyklostí, ktoré ich odlišujú od priemeru. Radi čítajú knihy, študujú nové veci, venujú sa sebarozvoju a sú otvorení novým skúsenostiam. Vedci však odhalili aj jeden prekvapivo nenápadný, no veľmi silný návyk, ktorý väčšina geniálnych ľudí pravidelne praktizuje.
Možno by ste čakali, že tento zvyk súvisí s hodinami strávenými v knižnici, štúdiom komplikovaných tém alebo používaním špeciálnych techník na tréning mysle. Opak je však pravdou. Ide o niečo, čo môžete robiť kedykoľvek počas dňa, nevyžaduje si to žiadne nástroje ani technológie, a je to pritom mimoriadne efektívne.
Ide totiž o tzv. vedomé ticho – teda cielené ničnerobenie a pokojné sledovanie vlastných myšlienok.
Tajomstvo úspechu géniov, ktoré poznal Einstein aj Steve Jobs
Vedomé ticho praktizovali aj také významné osobnosti ako Albert Einstein, Nikola Tesla či Steve Jobs. Všetci traja pravidelne vyhľadávali chvíle úplného ticha, kedy nič konkrétne nerobili, iba nechali svoju myseľ voľne plynúť. V týchto momentoch ich mozog aktivoval oblasti, ktoré sú zodpovedné za tvorivosť, riešenie problémov, hĺbkové premýšľanie a strategické plánovanie.
Vedci potvrdili, že práve v týchto krátkych chvíľach ticha vznikajú najlepšie a najoriginálnejšie nápady, ktoré dokážu pohnúť svetom. Vedomé ticho je pre mozog niečo ako mentálny „reset“, počas ktorého sa čistí od nepotrebných informácií a súčasne vzniká priestor pre nové vhľady a intuitívne riešenia.
Ako praktizovať vedomé ticho?
Ak vás tento zvyk zaujal a chcete ho zaradiť do svojho života, stačí nasledovať niekoľko jednoduchých krokov. Nájdite si pokojné miesto, kde vás nebude nikto rušiť. Pohodlne sa usaďte alebo ľahnite a začnite pozorovať tok vlastných myšlienok. Nehodnoťte ich, nepremýšľajte cielene nad ničím konkrétnym – iba sledujte, ako vaša myseľ prirodzene funguje.
Spočiatku vám možno príde zvláštne „nerobiť nič“, ale po niekoľkých pokusoch pocítite, ako sa vaša myseľ upokojí a vy sa začnete cítiť viac prítomní tu a teraz. Dlhodobejšie praktikovanie vedomého ticha potom môže výrazne zlepšiť vaše mentálne schopnosti, pomôcť vám s lepšou koncentráciou, tvorivosťou, aj riešením problémov.
Skúste si tento jednoduchý, no mimoriadne silný zvyk osvojiť a možno budete sami prekvapení, čo všetko vo svojej mysli objavíte. Koniec koncov, ako hovoria vedci, práve v tichu vznikajú tie najväčšie objavy a nápady, ktoré menia svet.