Tento nápoj zvyšuje dobrý cholesterol a znižuje ten zlý: Rozdiel pocítite už onedlho

Zdieľať
rooibos
rooibos Foto: depositphotos.com

Príroda je naozaj fascinujúca a dokáže nám poskytnúť množstvo prospešných látok či potravín, ktoré vedia podporiť zdravie aj pri rôznych problémoch. Jedným z takýchto pokladov je čaj rooibos – mnohým menej známy nápoj pochádzajúci z Afriky. Ak sa snažíte zlepšiť hladinu cholesterolu v krvi, červený rooibos môže byť tou správnou voľbou, pretože podporuje zvýšenie dobrého (HDL) a zároveň znižuje zlý (LDL) cholesterol.

Spoznajte červený zázrak s názvom rooibos

Ste milovník čajov a hľadáte vždy niečo netradičné? V tom prípade ste sa už možno stretli s čajom rooibos. Na prvý pohľad vás môžu prekvapiť drobné úlomky jemných vetvičiek, ktoré sú pravidelne nasekané. Po zaliatí horúcou vodou sa čaj zafarbí dočervena a jeho chuť je veľmi jemná, až ovocná. V niektorých verziách býva prirodzene dochutený, napríklad vanilkou, vďaka čomu láka aj na voňavý aromatický zážitok.

Rooibos pochádza z rastliny s latinským názvom Aspalathus linearis (známej aj ako čajovec kapský), ktorá rastie prevažne v Južnej Afrike. Ide o pomerne nenápadný ker – jeho dlhé tenké vetvičky by vám na prvý pohľad možno ničím neudreli do očí, no práve tieto červené steblá dávajú vzniknúť lahodnému nápoju. Okrem toho, že chutí výborne, je rooibos cenný najmä pre svoje priaznivé účinky na náš organizmus – a to nielen v oblasti cholesterolu.

Keď teda najbližšie budete prechádzať medzi regálmi v obchode a uvidíte balenie čaju rooibos, rozhodne sa pri ňom pristavte. Zvyčajne nebýva zastúpený v širokej miere, ale aj v niektorých supermarketoch a hypermarketoch sa nájdu kvalitné balenia. Ak sa chcete dozvedieť o rooibose viac, môžete si pozrieť napríklad aj krátke predstavenie na YouTube kanáli Zdraví z přírody:

Čaje, nečaje a ich vplyv na cholesterol

Je známe, že rozličné čaje prinášajú rôzne benefity pre ľudské zdravie. Hovorí sa o ich priaznivom vplyve na trávenie, imunitu či nervový systém. Konkrétne pri cholesterole hrá dôležitú úlohu predovšetkým obsah antioxidantov. Tie pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom a podporujú rovnováhu tukov v krvi.

Ak ide o znižovanie hladiny cholesterolu, často sa vyzdvihuje zelený čaj. Podľa metaanalýzy z roku 2011, ktorá bola zverejnená v The American Journal of Clinical Nutrition a niesla názov „Pitie zeleného čaju znižuje hladinu celkového a LDL cholesterolu u dospelých nalačno: Metaanalýza 14 randomizovaných kontrolovaných štúdií“, práve zelený čaj dokáže zo všetkých najúčinnejšie usmerňovať hladinu takzvaného „zlého“ LDL cholesterolu.

Na druhej strane existuje veľa ďalších čajov – od tých klasických, ktoré pochádzajú z čajovníka, až po bylinkové zmesi či takzvané „nečaje“, teda nápoje pripravené z rôznych listov, kvetov, plodov či vetvičiek iných rastlín. Vo všeobecnosti sa do popredia dostávajú nápoje s vyšším obsahom antioxidantov: napríklad čaje s ibištekom, sušenými bobuľovinami, pomarančovou kôrou či mätou. Aj tie by podľa viacerých zdrojov mohli podporiť zníženie celkového cholesterolu.

Prečo sa oplatí skúsiť rooibos?

Červený čaj rooibos je však trochu výnimkou – a to z veľmi zaujímavého dôvodu. Jeho vplyv na hladinu dobrého i zlého cholesterolu sledovala iná štúdia zverejnená v odbornom časopise Journal of Ethnopharmacology. Vedci tu pozorovali, ako 6-týždňové pravidelné pitie rooibosu (konkrétne až šesť šálok denne) ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi.

Výsledky, ktoré vyšli pod názvom „Účinky rooibosu (Aspalathus linearis) na oxidačný stres a biochemické parametre u dospelých s rizikom kardiovaskulárnych ochorení“ v januári 2011, naznačili dve dôležité veci: nielen to, že rooibos dokáže znížiť zlý (LDL) cholesterol, ale súčasne podporuje zvýšenie dobrého (HDL) cholesterolu. Ide teda o jedinečnú kombináciu účinkov, ktorou sa nemôže pochváliť každá bežná bylinka či čaj.

Ďalšie dôvody, prečo ho zaradiť do jedálnička

  • Jemná chuť: Rooibos má veľmi jemnú, nevtieravú chuť a v obchodoch sa často ponúka i v ochutených variantoch, napríklad s prídavkom vanilky. Môže sa piť teplý aj studený, takže je vhodný na celoročné popíjanie.

  • Podpora pri chudnutí: Keďže tento „čaj-nečaj“ neobsahuje kalórie, môžete ho zaradiť do svojho jedálnička bez obáv, že by vám maril snahu o redukciu hmotnosti. Navyše niektorí ľudia udávajú, že im pomáha znižovať pocit hladu a tak uľahčuje kontrolu príjmu kalórií.

  • Vplyv na krvný tlak a cukor: Ďalším pozitívom je jeho schopnosť znižovať krvný tlak. Vďaka obsiahnutým látkam pomáha tiež predchádzať zápalom v tele a posilňuje kardiovaskulárny systém. Okrem toho môže prispievať k regulácii hladiny cukru v krvi, čo ocenia najmä ľudia s cukrovkou.

Ako si rooibos pripraviť?

Príprava rooibosu je veľmi jednoduchá a svojím spôsobom podobná klasickým čajom. Stačí vrecúško alebo čajovú zmes zaliať horúcou (ideálne čerstvo prevarenou) vodou. Rozdiel je v dĺžke lúhovania, ktorá môže byť dlhšia – pokojne až päť či sedem minút. Čím dlhšie ho necháte lúhovať, tým intenzívnejšia bude vôňa aj chuť, no nebýva trpká ako pri niektorých druhoch zelených alebo čiernych čajov. Niekto si zvykne do rooibosu pridávať mlieko, iný zasa cukor či med. Avšak aj bez príchutí je rooibos chutný a príjemne lahodný nápoj.

Zhrnutie

  • Rooibos je červený čaj pochádzajúci z Južnej Afriky, s jemnou ovocnou príchuťou a príjemnou arómou.

  • Znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zároveň pomáha zvyšovať HDL, teda ten „dobrý“ cholesterol.

  • Neobsahuje kalórie, takže je priateľský aj k redukčným diétam.

  • Podporuje reguláciu krvného tlaku, cukru a pôsobí protizápalovo.

  • Jeho príprava je jednoduchá a chuť jemná, takže ho môžete piť teplý aj vychladený, dokonca dochutený mliekom alebo prírodnými sladidlami podľa vlastnej preferencie.

Ak ste si teda doteraz mysleli, že zelený čaj je najúčinnejší pri podpore srdcovo-cievneho zdravia, skúste dať šancu aj rooibosu. Možno vás príjemne prekvapí nielen jeho blahodarný vplyv na cholesterol, ale aj samotná vôňa a lahodná chuť. A čo je ešte dôležitejšie – rozdiel môžete pocítiť rýchlejšie, než by ste čakali. Skúste zaradiť rooibos do vášho denného pitného režimu a sami zistite, ako dokáže tento africký poklad prispieť k lepšiemu fungovaniu vášho organizmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané