Táto stará optická ilúzia vraj preverí vašu inteligenciu. Iba géniovia uvidia kone počas 10 sekúnd

Zdieľať
hádanka
Táto stará optická ilúzia vraj preverí vašu inteligenciu. Iba géniovia uvidia kone počas 10 sekúnd Foto: www.dotyk.cz

Na sociálnych sieťach sa v poslednom čase šíri optický klam, ktorý vraj preverí inteligenciu človeka. Ilúzia predstavuje kresbu žaby, ktorá sa pri určitom uhle pohľadu zmení v podobu koňa. Tvrdí sa, že iba géniovia dokážu koňa uvidieť za menej ako 10 sekúnd.

Optické ilúzie môžu byť fascinujúce a zábavné a poskytujú jedinečnú príležitosť skúmať spôsoby, akými náš mozog vníma a interpretuje vizuálne podnety. Môžu byť tiež užitočným nástrojom na štúdium vnímania a spoznávania v oblasti psychológie. Pôvod tejto ilúzie je nejasný, ale na internete si získala veľkú pozornosť a mnoho ľudí sa snaží koňa uvidieť v rekordnom čase. Niektorí dokonca tvrdia, že ilúzia môže odhaliť aspekty osobnosti človeka podľa toho, ako rýchlo koňa vidia.

Na tomto obyčajnom obrázku sa skrýva aj kôň. Vidíte ho?

hádanka
Táto stará optická ilúzia vraj preverí vašu inteligenciu. Iba géniovia uvidia kone počas 10 sekúnd Foto: www.dotyk.cz

Za ako dlho uvidíte koňa?

Aby ste koňa zbadali, musíte sa na obrázok správne pozrieť, ako ukazuje toto video:

Napriek tomu, že sa jedná o starú kresbu, je stále rovnako ťažké vidieť obe zvieratá naraz. Žaba vyzerá, ako by sedela na zemi alebo na okraji rybníka. Keď sa ale pozorne pozriete na jej telo, začnete si všímať niektoré neobvyklé detaily. V mieste, kde sa žabia noha spája s telom, si všimnete tmavú priehlbinu, ktorá vyzerá takmer ako oko. A už vidíte koňa – teda lepšie povedané len jeho hlavu.

Podľa článku v New York Post majú tí, ktorí sú schopní vidieť koňa za menej ako 10 sekúnd, tendenciu byť viac orientovaní na detaily, analytickí a majú silné schopnosti riešiť problémy. Často sú schopní zachytiť jemné náznaky a vzorce, ktoré by ostatní mohli prehliadnuť. Platnosť týchto tvrdení je však sporná, pretože neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že tento optický klam dokáže presne zmerať inteligenciu alebo osobnostné rysy človeka. Pred niekoľkými rokmi sa na internete šírila podobná ilúzia, pri ktorej bolo možné kresbu králika považovať za kačicu v závislosti od toho, ako sa na ňu človek pozeral. Táto ilúzia vraj tiež testovala inteligenciu človeka, ale opäť pre toto tvrdenie neexistuje žiadny vedecký základ.

Ako funguje náš mozog?

V článku zverejnenom na serveri LittleThings kognitívna psychologička Martina Grasnerová vysvetľuje, že optické klamy, ako je tento, fungujú tak, že využívajú prirodzenú tendenciu mozgu dopĺňať chýbajúce informácie. „Keď sa pozeráme na vizuálnu scénu, náš mozog automaticky dopĺňa medzery a vytvára súvislý obraz, aj keď sú informácie, ktoré sme dostali, neúplné alebo nejednoznačné,“ hovorí. V prípade tejto konkrétnej ilúzie je mozog schopný na základe predchádzajúcich znalostí a skúseností s koňmi použiť nejasné obrysy a tvary žaby na vytvorenie obrazu koňa. Nie každý mozog však interpretuje tento obraz rovnakým spôsobom, a preto niektorí ľudia nemusia koňa vôbec vidieť alebo im môže trvať dlhšie, než si ho všimnú.

Zdroj: littlethings.com, nypost.com, brainpages.org

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané