Táto polievka si u mňa doma získala absolútnu popularitu a mnohí ju považujú za stokrát lepšiu ako bežnú paradajku či uhorku. Je výživná, sýta a dá sa uvariť vo veľkom množstve, takže bez problémov nasýti celú rodinu. Možno ste už počuli o hlivovej držkovej, no ak ste ju ešte neochutnali, je načase to zmeniť.
Prečo práve polievka?
Polievky sú tradičnou súčasťou európskej kuchyne už celé stáročia, hoci ich koreňovité začiatky siahajú až do doby kamennej. Vtedy sa „polievka“ pripravovala trochu netradične – v koženom vaku s vodou, ktorý sa vložil do jamy v zemi a zahrieval horúcimi kameňmi. Takto vznikal akýsi prvý, jednoduchý vývar, do ktorého pravekí ľudia nahádzali všetko, čo im prišlo pod ruku – rôzne druhy rastlín i kúsky mäsa zo zvierat, ktoré ulovili (napríklad z mamuta, soba či koňa).
Postupom času sa z polievky stal neodmysliteľný „predskokan“ hlavného jedla. Starí Rimania si ho hojne dopriavali vo forme zeleninových vývarov, ktoré nazývali „potus“ (od latinského „pottare“, čiže „piť“). Neskôr, okolo roku 1490, významne prispel k rozvoju polievok stredoveký kuchár Taillebent, ktorý vo svojej prvej kuchárskej knihe predstavil niekoľko nových receptúr vrátane fazuľovej, cibuľovej či hořčicovej a rybej polievky. Veľký posun nastal aj vďaka zámorským objavom, ktoré do Európy priniesli dovtedy nepoznané suroviny, ako napríklad kukuricu, rajčiny a zemiaky – ingrediencie, ktoré dnes v našich polievkach považujeme za úplne bežné.
Najobľúbenejšie polievky sveta
V modernom svete má polievka stále svoje čestné miesto na stole. Podľa viacerých rebríčkov je jednou z najpopulárnejších polievok na svete japonská tonkotsu ramen. Ide o hustý vývar z bravčových kostí, doplnený vajíčkami (ideálne s polotekutým žĺtkom), jarnou cibuľkou, bambusovými výhonkami, riasou nori a často aj sladkou kukuricou. V top výbere najznámejších polievok nechýbajú ani slovenská kapustnica a česká cesnačka, ktoré dokážu krásne zahriať a zasýtiť. No svet polievok je obrovský a rôznorodý a vždy sa nájde miesto pre nové chute a inšpirácie.
Hlivová držková? Jednoznačne áno!
Ak ste ešte neskúsili držkovú polievku z hlivy ustricovej, určite to napravte. V porovnaní s obyčajnou zeleninou ako paradajka či uhorka obsahuje hliva nesmierne množstvo prospešných látok. Nájdete v nej napríklad vitamíny, stopové prvky (železo, jód, selén, draslík) či mastné kyseliny a proteíny. Navyše obsahuje aj vlákninu, ktorá je veľmi dôležitá pre správne trávenie. Je to teda dokonalá kombinácia chuti a zdravia, ktorú oceníte najmä počas obdobia, keď na človeka dolieha jarná únava a hodí sa mu poriadna dávka výživy.
Postup krok za krokom
Príprava surovín:
- Cibuľa: 2 ks (nakrájať nadrobno)
- Hliva ustricová: 500 g (pokrájať na slížiky alebo menšie kúsky)
- Majoránka: minimálne 2 lyžice sušenej majoránky
- Soľ: podľa chuti
- Sladká mletá paprika: približne 2 lyžice
- Chilli: štipka (ak máte radi štipľavejšie jedlá, pridajte trochu viac)
- Vývar (zeleninový alebo kurací): cca 1 liter
- Hladká múka: 2 lyžičky (na zahustenie)
- Voda: 50 ml (zmiešať s múkou)
- Cesnak: aspoň 2 strúčiky (utrieť so soľou)
- Opekanie cibule:
Na rozohriatom oleji, prípadne masle, si najskôr opečte cibuľu. Keď začne cibuľa sklovatieť a jemne hnednúť, pridajte do nej nakrájanú hlivu. Premiešajte a posypte majoránkou a soľou. - Dusenie hlivy:
Akonáhle sa cibuľa a hliva spoja a hliva trochu zmäkne, prikryte panvicu či hrniec pokrievkou a nechajte ju dusiť päť až desať minút. Týmto spôsobom si zachová šťavnatosť a zároveň sa prepoja chute. - Dochutenie koreninami:
Po udusení pridajte papriku (mletú sladkú) a štipku chilli, aby polievka získala príjemnú korenistú arómu. Následne všetko zalejte litrom horúceho vývaru. Dôležité je polievku priebežne miešať, aby sa paprika nespálila a nezhorkla. - Varte do mäkka:
Polievku nechajte variť, kým hliva nebude naozaj mäkká. Spravidla to trvá 10 – 15 minút, v závislosti od hrúbky a kvality hlivy. - Zahustenie:
V hrnčeku si zmiešajte 2 lyžičky múky s 50 ml vody, čím vytvoríte hladkú zmes bez hrudiek. Tú potom pomaly vlejte do polievky za stáleho miešania. Nechajte variť ďalších päť minút, aby sa chute spojili a polievka nadobudla ideálnu konzistenciu. - Finálna chuť:
Pred podávaním polievku dochuťte roztlačenými strúčikmi cesnaku, ktoré ste si zmiešali so soľou. Táto bodka zabezpečí príjemnú vôňu a výraznejšiu chuť. Pre ešte lepší vizuálny efekt môžete každú porciu ozdobiť čerstvou majoránkou alebo inou zelenou bylinkou.
Servírovanie a tipy na záver
Držková polievka z hlivy ustricovej má výdatnú arómu a príjemnú konzistenciu, ktorú ešte podčiarkne chrumkavé pečivo alebo krajec čerstvého chleba. Ak máte radi pikantnejšie jedlá, pokojne pridajte viac chilli alebo dochuťte štipľavými papričkami. Môžete tiež experimentovať s rôznymi druhmi korenín – napríklad pridať trochu rasce či drvené nové korenie.
Hliva ustricová sa dá využiť v mnohých ďalších receptoch, ale práve jej variácia s „držkovou“ príchuťou je obzvlášť obľúbená. Vďaka svojmu nutričnému zloženiu je to ideálna jarná polievka, ktorá postaví na nohy aj tých najunavenejších. Ak teda hľadáte alternatívu ku klasickým zeleninovým vývarom alebo chcete vyskúšať niečo nové a lahodné, hlivová držková je skvelou voľbou.
Keď ju raz ochutnáte, je dosť pravdepodobné, že si túto polievku zaradíte do svojho pravidelného menu. Navyše si ju môžete prispôsobiť podľa vlastných preferencií – či už pridáte ďalšie bylinky, odvážne chilli alebo iné koreniny. Jednoducho ide o univerzálny základ, ktorý dáva priestor fantázii a súčasne dokáže poskytnúť bohaté nutričné hodnoty. Skúste si teda pripraviť veľký hrniec hlivovej držkovej a uvidíte, že sa na stole nikdy neohreje dlho!