Táto choroba najviac ohrozuje seniorov. Spočiatku ju takmer nespoznáte, o to je zákernejšia. Neprehliadnite tieto varovné príznaky

Zdieľať
muž s chorobou Chochp
muž s chorobou Chochp Foto: www.shutterstock.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc (skrátene CHOCHP, v češtine známa ako CHOPN) je zákerné a vážne ochorenie dýchacích ciest, ktoré najviac postihuje starších ľudí. Často sa vyskytuje u aktívnych fajčiarov, no nevyhýba sa ani nefajčiarom, hoci u nich je výskyt výrazne menej častý. Okrem fajčenia patrí k významným rizikovým faktorom dlhodobý pobyt v znečistenom ovzduší, vystavenie chemickým výparom alebo práca v prostredí s vysokou koncentráciou prachu.

Vedeli ste napríklad, že CHOCHP patrí medzi štyri najčastejšie príčiny úmrtí na celom svete?

Zákerne tichý nástup choroby

O to závažnejšie je, že táto choroba sa zo začiatku nijako dramaticky neprejaví. Vyvíja sa pomaly, nenápadne, takže jej prvé príznaky môžete dlho považovať za úplne bežné prejavy únavy alebo fajčiarskeho kašľa. Mnohí pacienti najprv spozorujú, že sa zadýchajú oveľa rýchlejšie ako kedysi. Zrazu im robia problémy schody, ktoré doteraz hravo zvládali, alebo majú problém dobehnúť autobus. Ďalším častým varovným signálom je každodenný ranný kašeľ, ktorý ľudia často pripisujú práve cigaretám alebo znečistenému vzduchu.

V prípade CHOCHP dochádza k postupnému rozvoju zápalu v pľúcach, ktorý obmedzuje prúdenie vzduchu, znižuje schopnosť vstrebávať kyslík a vedie k celkovej dušnosti, ktorá sa s časom stále viac zhoršuje.

Aké príznaky by vás mali upozorniť?

Dávajte si pozor na tieto typické príznaky, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať:

  • Chronický kašeľ, ktorý trvá mesiace až roky, často sprevádzaný hlienom.
  • Zadýchanie spočiatku pri fyzickej aktivite, neskôr dokonca aj v pokoji.
  • Pískanie alebo sipenie pri dýchaní, hlavne pri výdychu.
  • Pocit tlaku alebo zvierania na hrudníku.
  • Časté infekcie dýchacích ciest, zápaly priedušiek či zápaly pľúc.
  • Zvýšená únava a neúmyselné chudnutie v pokročilejších štádiách choroby.

Bohužiaľ, mnohí pacienti tieto symptómy bagatelizujú a pripisujú ich len fajčiarskemu kašľu, prechladnutiu alebo bežnej únave, čo vedie k neskorej diagnóze.

Diagnostika CHOCHP: Ako zistiť, že sa choroba týka práve vás?

Na potvrdenie diagnózy slúži primárne vyšetrenie nazývané spirometria. Táto jednoduchá, ale účinná metóda zmeria objem vašich pľúc a rýchlosť výdychu. Výsledky spirometrie lekárovi jasne ukážu, či máte skutočne CHOCHP. Ak výsledky nie sú jednoznačné, lekár vás môže poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je napríklad röntgen hrudníka, meranie hladiny oxidu uhoľnatého (CO) v krvi či rôzne laboratórne krvné testy, ktoré pomáhajú určiť celkový stav organizmu.

Dá sa CHOCHP vyliečiť? Aké sú možnosti liečby?

Žiaľ, CHOCHP patrí k ochoreniam, ktoré sa nedajú úplne vyliečiť. To však neznamená, že by sa nemohla úspešne liečiť. Existuje množstvo spôsobov, ako priebeh choroby výrazne spomaliť a symptómy zmierniť.

Najzásadnejším krokom, ktorý musíte spraviť ihneď po diagnóze, je prestať fajčiť. Pokiaľ tento krok neurobíte, žiadna liečba nebude dostatočne efektívna. Ďalej je nevyhnutné pravidelne užívať lieky predpísané lekárom – najčastejšie ide o inhalačné liečivá, ktoré pomáhajú uvoľniť dýchacie cesty.

Okrem farmakologickej liečby zohráva dôležitú úlohu aj rehabilitácia pľúc, ktorá zahŕňa špeciálne dychové cvičenia a pravidelnú fyzickú aktivitu pod odborným dohľadom. Významným preventívnym opatrením je aj očkovanie proti chrípke či pneumokokom, ktoré výrazne zníži riziko ďalších respiračných infekcií.

Ak sa ochorenie nachádza v pokročilom štádiu, môže vám lekár odporučiť kyslíkovú terapiu, v niektorých prípadoch dokonca chirurgický zákrok, ktorého cieľom je zmenšiť objem pľúc a zlepšiť kvalitu dýchania.

Prevencia a včasná diagnostika sú kľúčové

Chronickú obštrukčnú chorobu pľúc nesmiete nikdy podceňovať. Ak spozorujete príznaky ako pretrvávajúci kašeľ alebo sa často a bezdôvodne zadýchavate, určite vyhľadajte svojho lekára. Čím skôr je CHOCHP diagnostikovaná, tým väčšie sú vaše šance na spomalenie jej progresie a zachovanie vyššej kvality života.

Zdravie máte len jedno – venujte mu pozornosť a konajte skôr, než bude príliš neskoro.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané