Takmer ako jed: Potraviny, ktoré by ste mali okamžite obmedziť alebo úplne vyradiť zo svojho jedálnička

Zdieľať
Takmer ako jed
Takmer ako jed Foto: www.shutterstock.com

Mnohí odborníci na výživu a zdravý životný štýl neustále upozorňujú, že jedlo, ktoré každý deň konzumujeme, priamo ovplyvňuje náš organizmus. Škodlivé látky, ktoré môžu byť súčasťou určitých potravín, dokážu dlhodobo poškodzovať zdravie človeka. Zahraniční nutriční špecialisti sa preto zhodujú na tom, že by sme si mali dôkladne všímať zloženie potravín, ktoré konzumujeme, a vedome sa vyhýbať výrobkom, o ktorých je známe, že obsahujú zdraviu škodlivé toxíny.

V dnešnej uponáhľanej dobe sa, žiaľ, mnohí z nás spoliehajú na rýchle občerstvenie a polotovary, ktoré nám pomôžu ušetriť drahocenný čas. Napriek tomu by sme mali aspoň trochu spomaliť a venovať pozornosť tomu, čo si kladieme na tanier. V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko druhov potravín, ktoré sa vďaka svojmu vysokému obsahu umelých prísad a nekvalitných surovín dokážu „prehupnúť“ do kategórie takmer jedovatých jedál. Prečítajte si, čomu by ste sa mali radšej vyhýbať alebo čo aspoň výrazne obmedziť, aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom na svoje zdravie.

1. Paštéta plná nepríjemných prekvapení

Paštéta patrí medzi potraviny, ktoré mnohí Slováci považujú za klasické rýchle raňajky či olovrant. Napriek tomu, že na trhu existujú rôzne druhy, väčšina bežne dostupných paštét je vyrábaná s cieľom maximalizovať zisk a minimalizovať náklady, čo sa často odráža na ich kvalite a zložení. Pri výrobe sa využíva najlacnejšie mäso či dokonca mäsový odpad, kam patria kože, chrupavky, kosti a iné menej príťažlivé suroviny. Zloženie paštéty tak môže byť veľmi pestré, lenže v tom negatívnom slova zmysle.

Aby bola paštéta vôbec natierateľná a chuťovo znesiteľná, pridáva sa do nej veľké množstvo vody, tukov, korenín, emulgátorov, rôznych prísad na zvýraznenie chuti a predĺženie trvanlivosti. V mnohých prípadoch je samotného mäsa sotva 30 percent, pričom zvyšok tvorí práve voda, tuk, škrob či chemické látky. Vysoký obsah soli je ďalším faktorom, ktorý môže negatívne ovplyvniť naše zdravie, najmä ak paštéty konzumujeme príliš často. Navyše, tie balené v črievkach môžu byť ešte o niečo škodlivejšie ako ich konzervové alternatívy.

Čo môžete urobiť? Nemusíte sa paštét úplne vzdať, ak ich máte radi, no zvážte prípravu domácej verzie. Len vtedy budete presne vedieť, čo ste do nej vložili. Správnym výberom kvalitného mäsa, korenín a menšieho množstva soli dosiahnete lepšiu chuť a, čo je najdôležitejšie, aj lepší vplyv na zdravie.

2. Syr v sáčkoch s nejasným pôvodom

Obľúbený „sáčkový“ syr, ktorý často nájdeme v obchodoch v regáloch vedľa bežných syrov, obsahuje v skutočnosti iba približne polovicu pravého syra. Zvyšok tvorí zmes vody, tukov, emulgátorov, umelých farbív a ďalších aditív, ktoré majú za úlohu vylepšiť vzhľad, upraviť konzistenciu a dosiahnuť dlhšiu trvanlivosť. Tento „syr“ sa vyrába z odpadových zvyškov, ktoré ostanú po spracovaní bežných syrov, a aj preto ho producenti ponúkajú za nižšie ceny.

Okrem toho obsahuje oveľa viac soli než klasický syr. Vysoký obsah soli môže viesť k zvýšenému riziku hypertenzie a ďalších kardiovaskulárnych komplikácií, najmä ak ho konzumujete vo veľkom množstve. Tuky v týchto výrobkoch bývajú často nevhodné a môžu preťažovať tráviaci systém. V konečnom dôsledku tak do seba dostávame produkt, ktorý má ďaleko od ideálu zdravej výživy.

Aké je riešenie? Zamerajte sa na syry, pri ktorých presne viete, z akých surovín pochádzajú. Čítajte etikety, vyhľadávajte výrobky s menším množstvom umelých prísad. Radšej si doprajte kvalitný tvrdý syr alebo čerstvý syr, ktorý neobsahuje zbytočnú chémiu. Aj tu platí, že je lepšie si priplatiť za kvalitu ako riskovať zdravie.

3. Mikrovlnkový popcorn ako zdroj nebezpečných látok

Popcorn patrí medzi najobľúbenejšie pochutiny. Mnohí z nás si ho radi doprajú pri sledovaní filmu alebo ako rýchle občerstvenie. Problémom však býva varianta do mikrovlnky. Tá obsahuje špecifické chemické látky, o ktorých bolo v rôznych štúdiách zistené, že môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny, negatívne ovplyvňovať plodnosť či dokonca zasahovať do správnej funkcie obličiek. Okrem toho sa v mikrovlnkovom popcornovom vrecku často nachádzajú umelé arómy a transmastné kyseliny, ktoré tiež patria medzi hlavných vinníkov pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Mnoho ľudí sa sťažuje aj na bolesti hlavy a nevoľnosť spojené s konzumáciou týchto vrecúškových produktov.

Ako to robiť lepšie? Klasický popcorn z kukuričných zŕn pripravený na sporáku s minimálnym množstvom tuku a soli je oveľa lepšou možnosťou. Ak máte radi rôzne príchute, skúste do hotového popcornu pridať sušené bylinky alebo trošku syra, aby ste obmedzili umelé prísady a vyhli sa nebezpečným chemikáliám.

4. Párky v rožku: Neviditeľné prísady a riziká

Kto by nepoznal párky v rožku, typické rýchle občerstvenie, po ktorom siahneme pri nedostatku času? Ide o mimoriadne obľúbenú voľbu najmä na festivaloch, športových podujatiach či v stánkoch s rýchlym jedlom. Málokto si však uvedomuje, z čoho sa tieto mäsové výrobky často skladajú. Do priemyselne spracovaných párkov sa podľa rôznych výskumov pridávajú okrem nekvalitného mäsa aj nechty, kože, kopytá, vnútornosti, žily a chrupavky – všetko v rozomletej forme, aby nebolo poznať ich pôvod. Ďalej sa pridávajú sója, škrob, nadmerné množstvo soli, konzervanty, farbivá a voda, čím vzniká „zmes“, ktorá síce dokáže zahnať hlad, no prináša so sebou množstvo potenciálnych zdravotných rizík.

Vzhľadom na takéto zloženie môže nadmerná konzumácia párkov zvyšovať riziko srdcovo-cievnych ochorení, nadváhy či dokonca niektorých druhov rakoviny. Najkritickejšie je, že priemyselné párky sú jednou z najhorších možností, ak sa snažíte udržať zdravý životný štýl.

Dá sa to aj inak? Ak sa neviete vzdať párkov, skúste siahnuť po výrobkoch s vyšším obsahom kvalitného mäsa (nad 90 %) a bez pridaných umelých farbív či konzervantov. Ešte lepšou cestou je pripraviť si „domáce“ párky alebo aspoň hľadať tie, ktoré majú označenie o pôvode mäsa a jasné informácie o zložení.

Záver: Dbajte na vedomý výber potravín

Vyššie uvedené potraviny patria medzi tie, ktoré môžu, najmä pri dlhodobom a nadmernom užívaní, poškodzovať naše zdravie. Samozrejme, nikto z nás nie je dokonalý a občasné zaváhanie ešte nemusí spôsobiť pohromu. Základom všetkého je rovnováha a informovaný výber. Vždy, keď máte možnosť, čítajte etikety a zaujímajte sa o zloženie vašich obľúbených potravín.

Ak si chcete dopriať paštétu, dajte šancu domácej variante alebo vyhľadávajte výrobky s jasným pôvodom mäsa. Pri syroch voľte tie, ktoré obsahujú minimum prídavných látok a vyhýbajte sa lacným náhradám, ktoré vás môžu stáť viac než len peniaze – môžu poškodiť vaše zdravie. Popcorn si radšej pripravte tradičným spôsobom a nezabudnite, že menšie množstvo soli či kvalitnej olejovej zložky môže výrazne zlepšiť nielen výslednú chuť, ale aj jeho nutričné vlastnosti. A napokon, pri párkoch platí to isté: vyhľadávajte kvalitu a vyhnite sa produktom nabitým umelými prísadami a nekvalitnými „mäsovými“ komponentmi.

Týmto spôsobom môžete dlhodobo ochraňovať svoje zdravie a predchádzať vzniku rôznych civilizačných ochorení. Nezabúdajte, že vedomý prístup k výberu potravín vám pomôže udržať sa vo forme, znížiť stres spojený s diétami a užívať si jedlo spôsobom, ktorý prospieva vám aj vášmu telu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané