Tajná surovina, ktorá pozdvihne zemiakový šalát na jedinečnú pochúťku

Zdieľať
zemiakový šalát
zemiakový šalát Foto: depositphotos.com

Zemiakový šalát nie je iba tradičným sviatočným pokrmom na Vianoce. Hoci si ho väčšina z nás spája práve so štedrovečerným stolom, môžete si ho pokojne pripraviť kedykoľvek počas roka. Vďaka rozmanitým surovinám, ktoré doň môžeme pridať, dokážeme zakaždým vytvoriť mierne odlišnú, no vždy výnimočnú verziu. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko je možné do zemiakového šalátu pridať, aby vynikol svojou chuťou. Navyše prezradíme tajnú „retro“ prísadu, ktorá dokáže obyčajný šalát pozdvihnúť na skutočne neopakovateľný kulinársky zážitok.

Zemiakový šalát pre každú príležitosť

Zemiakový šalát sa dlhodobo spája s vyprážaným kaprom alebo rezňami počas Vianoc, no jeho chuť oceníte aj v lete pri grilovačke či ako rýchlu večeru v kombinácii s pečivom. Mnohí z nás majú rokmi overenú rodinnú receptúru, ktorú si dôsledne strážia. Ak však radi experimentujete a zároveň hľadáte spôsob, ako tradičný šalát urobiť ľahším či o niečo zdravším, môžete sa inšpirovať starým „retro“ postupom z roku 1976.

Základom však vždy zostávajú zemiaky – ideálne typu A alebo B, ktoré sa pri varení nerozpadávajú a majú primeranú tuhosť. Tieto zemiaky sa zvyknú variť v šupke, aby si zachovali výraznejšiu chuť. Po vychladnutí ich stačí ošúpať a nakrájať na menšie kocky či plátky podľa toho, čo vám viac vyhovuje.

Majonéza, jogurt a to, čo nesmie chýbať

Dôležitou súčasťou klasického zemiakového šalátu je majonéza. Niekto prisahá na kupované značky, iný preferuje domácu výrobu, pri ktorej si vie presne kontrolovať kvalitu surovín. Ak však chcete šalát spraviť o niečo sviežejším a menej kalorickým, pokojne skúste kombináciu majonézy s bielym jogurtom v pomere 1:1. Získate tak ľahšiu a jemnejšiu variantu, ktorá sa hodí predovšetkým v lete.

Okrem toho sa pri príprave dressingovej zmesi určite nevyhnite priliatiu trochy nálevu z nakladaných uhoriek, ktorý pridá šalátu sviežu kyselkavosť. Klasický dresing ešte vylepší štipka plnotučnej horčice. Ak hľadáte niečo ďalšie, môžete pridať napríklad aj štipku korenia podľa chuti, ale mnohí sa držia overeného hesla: „v jednoduchosti je krása“ – a zbytočne experimentujú iba málo.

Nakladaná zelenina a „tajná“ prísada

Nakladané uhorky zaručene tvoria jednu z najdôležitejších zložiek zemiakového šalátu. Niektorí pridávajú aj nakladanú papriku, ktorá prinesie mierne pikantný a zároveň kyslastý nádych. Samozrejmosťou býva aj hrášok, často varíme či dusíme mrkvu a pridávame ju nakrájanú na drobné kocky. Čo však mnohí prehliadajú, je chuťovo výrazný zeler. Práve on sa považuje za takzvanú tajnú prísadu, ktorá môže zmeniť obyčajný zemiakový šalát na majstrovské dielo.

Prečo práve zeler?

  • Varený zeler: Ak pridáte menšie množstvo uvareného a nakrájaného zeleru, šalát získa jemnú arómu a jemne sladkastú príchuť. Je dobré nepoužiť ho príliš veľa, aby neprebil charakteristickú chuť zemiakov.
  • Čerstvý zeler: V lete môžete skúsiť pridať aj jemne nastrúhaný bulvový zeler, prípadne zopár nadrobno nasekaných lístkov zelerovej vňate. Vďaka tomu získate ľahký, bylinkový akcent, ktorý nie je taký prenikavý ako chuť klasického koreňa.
  • Zeler stopkatý: Ak máte radi zeler a netají sa vám, že obľubujete jeho chrumkavú textúru, skúste do šalátu primiešať aj malé kúsky stopkového zeleru. Prináša sviežosť a chrumkanie, ktoré sa výborne hodí práve v letných mesiacoch.

Zeler teda nemusí byť len zimnou zeleninou. Ak ho použijete s rozumom a citom, veľmi príjemne sa spojí so zemiakmi a bežnými surovinami v šaláte, pričom jeho charakteristická aróma oživí celé jedlo.

Prekvapivá sladkosť z jablka

Ďalšou netradičnou, ale veľmi zaujímavou prísadou je jablko. Sladkokyslá chuť jablka v kombinácii s nakladanými uhorkami a zemiakmi môže pôsobiť netradične, no ak ho pridáte len v malom množstve, dokáže šalát osviežiť a dodať mu jemne nasladlý nádych. Ak sa bojíte nových chutí a nechcete hneď riskovať celý šalát, jednoducho pridajte najskôr iba menšiu časť nastrúhaného alebo nadrobno nakrájaného jablka. Uvidíte či vám táto kombinácia zachutí, a nabudúce sa môžete pohrať s množstvom podľa vlastnej preferencie.

Vajíčka pre lahodnú konzistenciu

Vajíčka natvrdo sú pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou zemiakového šalátu. Najlepšie je uvariť ich natvrdo, potom olúpať a nakrájať na menšie kúsky. Môžete použiť strunový krájač na vajíčka, ktorý urobí krásne tenké plátky – prípadne krájať ručne, ak máte radi väčšie kúsky. Vajíčka nielenže doplnia bielkoviny, ale aj zaistia jemnosť a krémovú konzistenciu v kombinácii s dresingom.

Dôležitosť odležania

Napriek tomu, že sa v niektorých rodinách zemiakový šalát pripravuje doslova narýchlo – s použitím uvarených zemiakov, balíčka mrazenej zeleniny a pár lyžíc majonézy –, existujú aj domy, kde je príprava šalátu takmer rituál. Rodina si potrpí na to, aby šalát zostal odležať aspoň niekoľko hodín, ideálne aj cez noc. V niektorých prípadoch sa dokonca skladá z precízne naukladaných vrstiev, medzi ktoré sa pridáva nálev z uhoriek, aby sa všetky chute dokonale prepojili.

Prečo je to dôležité?

  1. Prepojenie chutí: Ak šalát necháte odležať v chladničke, chute sa navzájom lepšie spoja a výsledok bude jednotnejší.
  2. Jemnejšia konzistencia: Prísady si vďaka spomínanému nálevu „sadnú“ k sebe, čím sa zredukuje ostrosť niektorých surovín (napríklad cibule).
  3. Lepšia štruktúra: Zemiaky a zelenina mierne absorbujú dresing, čím šalát pôsobí hutnejšie, no zároveň zostáva príjemne krémový.

Určite preto odporúčame nechať šalát odstáť aspoň pár hodín v chladničke. Ak chystáte pohostenie pre návštevu, pokojne si ho pripravte vopred. Niektorí ľudia tvrdia, že na druhý či dokonca tretí deň chutí šalát ešte lepšie.

Zhrnutie a inšpirácia na záver

Zemiakový šalát je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej (a českej) gastronómie nielen počas sviatkov, ale aj vo všedných dňoch. Ak sa nebojíte experimentovania, okrem klasických surovín určite vyskúšajte:

  • Zeler (varený alebo čerstvý) ako tajnú prísadu, ktorá dodá jemne aromatickú chuť
  • Jablko pre ľahkú, sviežu a jemne sladkú zložku
  • Zelerové lístky alebo stopkatý zeler ako chrumkavé letné osvieženie
  • Majonézu zmiešanú s bielym jogurtom, pre ľahší výsledok
  • Štipku horčice a nálev z uhoriek na zvýraznenie klasickej chuti

Nech už si vyberiete akúkoľvek cestu, vždy sa oplatí nechať šalát chvíľu odležať. Tento krok sa postará o vzájomné prepojenie chutí a výsledok bude lahodný, krémový a veľmi príjemný pre všetky chuťové bunky. Skúšajte a objavujte nové kombinácie, pretože zemiakový šalát nie je len povinnou jazdou na Vianoce – je to pokrm, ktorý sa dá prispôsobovať ročnému obdobiu, rodinným tradíciám a individuálnej chuti. Užite si to!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané