Ochrana pokožky pred slnečným žiarením je nevyhnutná, obzvlášť počas letných mesiacov, keď sa intenzita UV žiarenia zvyšuje. Na trhu existuje množstvo opaľovacích krémov, pričom veľmi často obsahujú tzv. chemické UV filtre. Tieto látky majú svoje špecifiká, výhody, ale aj určité nevýhody, ktoré by mal spotrebiteľ pri výbere produktu poznať.
Čo sú chemické UV filtre a ako fungujú?
Chemické UV filtre sú látky, ktoré chránia pokožku tým, že pohlcujú ultrafialové (UV) lúče. Po vstrebaní týchto lúčov premieňajú ich energiu na neškodné teplo. Tým zabraňujú poškodeniu kožných buniek, predchádzajú spáleniu a znižujú riziko vzniku rôznych kožných problémov, vrátane rakoviny kože.
Ich veľkou výhodou je najmä príjemná konzistencia. Chemické filtre sa ľahko nanášajú, sú ľahké, rýchlo sa vstrebávajú a obvykle nezanechávajú biele fľaky na pokožke, čo sa môže stať pri používaní minerálnych filtrov.
Aké sú potenciálne nevýhody chemických UV filtrov?
Hoci chemické filtre majú mnoho výhod, je potrebné zmieniť aj ich nedostatky. Jedným z najčastejších problémov je možnosť podráždenia alebo alergickej reakcie u ľudí s citlivou pokožkou. Tieto reakcie môžu byť spôsobené samotnými chemickými zložkami filtrov, ktoré sa vstrebávajú do vrchných vrstiev kože.
Okrem toho môže dochádzať aj k postupnému oslabovaniu účinku chemických filtrov v dôsledku ich degradácie v pokožke pri dlhšom pobyte na slnku. Preto je dôležité aplikovať opaľovacie krémy s chemickými filtrami pravidelne, približne každé dve hodiny.
V minulosti niektoré staršie typy chemických UV filtrov vyvolávali obavy ohľadom možného negatívneho vplyvu na hormonálnu rovnováhu človeka. V reakcii na tieto zistenia sa výrobcovia začali orientovať na nové a bezpečnejšie typy chemických filtrov.
Modernejšie a bezpečnejšie chemické filtre
Novšie typy chemických UV filtrov ponúkajú spoľahlivejšiu ochranu a minimalizujú riziká nežiaducich účinkov. K týmto modernejším látkam patrí napríklad mexoryl, uvinul alebo tinosorb. Všetky tieto látky dokážu chrániť pokožku pred oboma typmi ultrafialového žiarenia, teda UVA aj UVB lúčmi, pričom sú často stabilnejšie a bezpečnejšie pre citlivú pokožku.
Pri výbere opaľovacieho krému je preto vhodné uprednostňovať produkty, ktoré obsahujú tieto modernejšie a stabilnejšie chemické filtre, prípadne kombináciu chemických a minerálnych filtrov.
Ako si vybrať kvalitný opaľovací krém s chemickými UV filtrami?
Aby ste si boli istí, že váš opaľovací prípravok poskytuje spoľahlivú ochranu, vždy venujte pozornosť označeniu na obale produktu. Dôležité je, aby krém chránil pred oboma typmi UV žiarenia – UVA aj UVB.
- SPF faktor uvádza mieru ochrany pred UVB lúčmi, ktoré sú hlavnou príčinou spálenia pokožky a prispievajú k vzniku rakoviny kože.
- UVA symbol alebo označenie „broad-spectrum“ zaručuje, že produkt chráni aj pred UVA lúčmi, ktoré prenikajú hlbšie do pokožky a spôsobujú jej predčasné starnutie.
Ideálnou voľbou je teda výrobok s dostatočne vysokým SPF (odporúča sa SPF 30 alebo vyššie) a zároveň jasným označením ochrany proti UVA lúčom.
Kombinácia filtrov – najlepší spôsob ochrany
Najefektívnejšou metódou ochrany pokožky je používanie opaľovacích krémov, ktoré kombinujú chemické a minerálne filtre. Chemické filtre v tejto kombinácii zabezpečujú jednoduchú aplikáciu a dobrú kozmetickú znášanlivosť, zatiaľ čo minerálne filtre (napríklad oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý) dopĺňajú ochranu a sú menej dráždivé pre citlivú pokožku.
Chemických UV filtrov sa teda nie je potrebné obávať, pokiaľ si vyberáte kvalitné, dobre testované produkty, ktoré jasne deklarujú ochranu pred UVA aj UVB žiarením. Pri správnom výbere a pravidelnej aplikácii predstavujú spoľahlivý spôsob ochrany vašej pokožky pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia.