Študentský rezeň. Kedysi socializmus bez neho neexistoval a teraz zažíva comeback. V pivnom cestíčku je neprekonateľný

Zdieľať
rezeň
rezeň Foto: depositphotos.com

Pamätáte sa na časy, keď ste počas socializmu študovali na vysokej škole a žili na internáte, kde lákavo rozvoniaval vyprážaný salám? Vtedy si mnohí slovenskí študenti pochutnávali na takzvanom „študentskom rezni“, ktorý vlastne nebol rezňom v pravom slova zmysle. Šlo o plátok salámy (u nás najčastejšie gothaja) obalený v trojobale a vysmažený na oleji. Táto retro pochúťka bola lacná, rýchla na prípravu a hlavne veľmi sýta. A hoci sa na istý čas vytratila z jedálničkov, teraz sa pomaly, ale isto vracia do našich kuchýň – často dokonca v modernejšom a o niečo vylepšenom šate.

Spomienky na intrák, bufety a stredoškolské jedálne

Vyprážaná saláma so zemiakmi či chlebom bola kedysi doslova synonymom študentského stravovania. V osemdesiatych rokoch minulého storočia ste tento „rezeň“ našli napríklad aj v internátnych bufetoch, kde lákal na svoju nízku cenu a poriadnu dávku bielkovín a tuku. Študenti si ho kupovali pred prednáškami, počas obednej pauzy či vo večerných hodinách, keď už väčšina jedální zatvárala.

Podobne obľúbený však býval aj v podnikoch a na stavbách. Robotníci, ktorí potrebovali výdatné a cenovo dostupné jedlo, si ho tiež radi vychutnávali. Vďaka tomu si na Slovensku vyslúžil aj prezývku „robotnícky rezeň“. Vyprážané jedlá u nás jednoducho vždy mali svoje nezameniteľné miesto – stačí si spomenúť na vyprážaný syr či rôzne iné chuťovky.

Gothaj – slovenská (nielen) študentská klasika

Gothaj, často nazývaný aj „mäkký salám s bielymi okami“, sa u nás zabýval už pred desaťročiami. Pôvodne vznikol v nemeckom meste Gotha, no na Slovensku a v bývalom Československu sa udomácnil tak, že takmer každý vedel, o čo ide. Tento mastnejší salám je zmesou hovädzieho a bravčového mäsa, korenín (papriky, čierneho korenia, cesnaku) a bravčového sadla, ktoré vytvára typické biele „oka“.

V minulosti musel gothaj spĺňať prísnejšie normy, vďaka čomu obsahoval aj viac ako 80 % mäsa. Postupom rokov sa však predpisy menili a do popredia sa dostávali lacnejšie výroby. Dnes tak môžeme naraziť na gothaj s omnoho nižším obsahom mäsa – niektoré druhy majú len okolo 40 %, dokonca aj menej. To sa, pochopiteľne, odrazí na chuti a kvalite. Ak si teda chcete pripraviť pravý „študentský rezeň“, oplatí sa vybrať si čo najpoctivejší gothaj s vyšším podielom mäsa.

Lacný a univerzálny: Ako sa gothaj využíval (a stále využíva) na Slovensku

Okrem vyprážania bol gothaj roky v našej kuchyni prítomný aj v iných podobách. Napríklad sa krájal na malé kocky a pridával do zemiakových šalátov či gulášov, aby sa zvýšila sýtosť jedla. Obľúbený bol aj nakrájaný na plátky s octom a cibuľou, podobne ako tlačenka. Na stoloch v mnohých podnikoch a reštauráciách sa objavoval ako obľúbené „zobkanie“ k pivu či ako súčasť rýchlych snackov.

U nás na Slovensku sa tak vyprážaný gothaj spájal nielen s internátnymi spomienkami, ale aj s nedeľnými chatovými posedenia­mi, či dokonca s výletmi – stačilo ho zbaliť do desiatového balíčka a opiecť na panvici kdekoľvek, kde bola elektrina či plynový varič.

Moderné spôsoby prípravy: Pivné cestíčko na výslní

Dnes už zlatistý obal z trojobalu nepredstavuje jedinú možnosť, ako si „študentský rezeň“ pripraviť. Čoraz populárnejšie je pivné cestíčko. Je to jednoduché – v mise zmiešate múku, vajce, trochu horčice a prilievate pivo, aby vzniklo hustejšie cesto, v ktorom salám obalíte. Práve pivo zabezpečí jemný nádych kvasinkovej arómy a pomôže vytvoriť chrumkavú kôrku.

Mnohí, ktorí si spomínajú na pôvodnú verziu, ju dnes vylepšujú pridaním byliniek alebo štipky pálivej papriky, aby jedlo získalo modernejší šmrnc. Aj vďaka týmto úpravám sa „študentský rezeň“ vracia do slovenských kuchýň ako chutné retro, ktoré dokáže osloviť nielen staršiu generáciu, ale aj mladších gurmánov.

Tipy, ako spoznať kvalitný gothaj na Slovensku

  1. Vyšší obsah mäsa
    Čítajte etikety a sledujte percento mäsa. Ak je obsah okolo 30 – 40 %, kvalita nebude nič moc. Odporúča sa siahnuť aspoň po 50 – 60 %, ideálne viac.
  2. Pozerajte sa na farbu a konzistenciu
    Príliš bledý alebo vodnatý salám môže naznačovať veľa prímesí. Kvalitnejší gothaj máva jemne ružovkastú farbu a zreteľné biele kúsky sadla.
  3. Vôňa a chuť
    Pravý gothaj vonia po použitých koreninách, najmä po paprike a cesnaku. Ak pri ochutnaní necítite žiadnu výraznú chuť, pravdepodobne ste narazili na lacnú verziu.

Retro recept na vyprážaný gothaj v pivnom cestíčku

Ak ste dostali chuť na túto nostalgickú maškrtu, vyskúšajte nasledujúci recept s menšími úpravami. Je to lacný, rýchly a nezvyčajne dobrý spôsob, ako si pripomenúť časy slovenských intrákov.

Suroviny (4 porcie)

  • 4 plátky gothaja (hrubšie, cca 1 cm)
  • 80 g hladkej múky
  • 1 vajce
  • 1 lyžica plnotučnej horčice
  • 100 ml svetlého slovenského piva (napr. 10°)
  • 1 lyžička majoránu
  • štipka soli a mletého čierneho korenia
  • prípadne trocha mletej červenej papriky či sušeného cesnaku

Postup

  1. Pripravte cestíčko
    V mise rozšľahajte vajce, pridajte horčicu, koreniny a následne prisypte múku. Postupne prilievajte pivo a miešajte, kým nevznikne hustejšie cesto podobné palacinkovému.
  2. Obalenie gothaja
    Plátky gothaja vložte do cestíčka tak, aby sa každý kúsok dôkladne pokryl.
  3. Smaženie
    V panvici rozohrejte rastlinný olej. Obalené plátky vkladajte do horúceho oleja a smažte z oboch strán dozlatista. Dávajte pozor, aby ste olej neprehriali – cestíčko sa rýchlo pripaľuje.
  4. Servírovanie
    Študentský rezeň je vynikajúci napríklad so zemiakovou kašou, varenými zemiakmi, pečenými zemiakmi alebo hranolkami. Výborne sa k nemu hodí aj kyslá uhorka či rôzne šaláty.

Prečo znova oživiť študentský rezeň?

  • Nostalgia: Pre staršiu generáciu môže byť návrat k vyprážanému gothaju príjemnou spomienkou na študentské časy.
  • Jednoduchosť a rýchlosť: Na prípravu stačí zopár surovín, ktoré máte bežne doma.
  • Cenová dostupnosť: Aj napriek rastúcim cenám si gothaj udržiava nižšiu cenovú hladinu než mnohé iné druhy mäsa.
  • Priestor na experimenty: Vyskúšajte cestíčka s rôznymi príchuťami (bylinky, chilli) alebo podávajte s netradičnými prílohami.

Záver: Aj lacné pokrmy môžu chutiť výnimočne

„Študentský rezeň“ sa na Slovensku opäť dostáva do centra pozornosti. Hoci môže na prvý pohľad pôsobiť zastaralo či príliš jednoducho, v skutočnosti ide o jedlo, ktoré svojou chuťou a chrumkavou textúrou často milo prekvapí. Ak zvolíte kvalitnejší gothaj a dáte si záležať na príprave cestíčka, dokáže táto retro pochúťka splniť aj náročnejšie kulinárske očakávania.

Dajte si teda šancu pripomenúť staré dobré intrákové časy alebo jednoducho rozšírte svoj jedálniček o rýchle a lacné jedlo, ktoré sa dá ľubovoľne doladiť podľa vašej fantázie. Možno zistíte, že sa k nemu budete radi vracať aj bez nostalgických spomienok, pretože chutí naozaj dobre – a v pivnom cestíčku je jednoducho top.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané