Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel. Dodržte ich a môžete sa tešiť na záplavu fialových kvetov

reklama:
strihanie
Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel. Dodržte ich a môžete sa tešiť na záplavu fialových kvetovFoto: www.gettyimages.com

Pestujete na záhrade alebo v kvetináčoch levanduľu? V tom prípade vás na jar čaká zásadná úloha. Ostrihajte počas jarných mesiacov správne levanduľu, aby vám v priebehu roka krásne kvitla. Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel, ktoré sa oplatí dodržať. Levanduľa vás vďaka tomu poteší dych vyrážajúcou záplavou fialových kvetov.

Kedy strihať levanduľu na jar? Na konkrétnom mesiaci záleží

Pokiaľ sa chystáte na strihanie levandule na jar, je veľmi podstatná doba, ktorú si pre tento úkon vyberiete. Levanduľu strihajte najlepšie v období od marca do apríla. Z akého dôvodu? Do strihania by ste sa mali pustiť ešte vtedy, kým začnú na levandule rásť nové výhonky.

Levanduľu strihajte doguľata

Ako postupovať pri jarnom strihaní levandule? Vezmite si ostré nožnice alebo ešte lepšie nôž a levanduľu strihajte (zrezávajte) do okrúhleho tvaru. Vetvičky starších rastlín môžete skrátiť až o jednu tretinu ich dĺžky. Levanduľa ostrihaná na jar by mala mať tvar rovnomerného bochníka.

Odstráňte suché vetvičky a zdrevnatelé časti

Pri jarnom reze levandule je tiež dôležité, aby ste z rastliny odstránili všetky uschnuté výhonky a vetvičky. Zbavte sa tiež väčších zdrevnatených častí, ktoré sú suché a na prvý pohľad odumreté. Týmto spôsobom pri levandule podporíte rast nových výhonkov.

levandula
Strihanie levandule na jar má niekoľko pravidiel. Dodržte ich a môžete sa tešiť na záplavu fialových kvetovFoto: www.gettyimages.com

Nestrihajte príliš hlboko do dreva

Na čo ďalej myslieť pri jarnom strihaní levandule? Nevykonávajte príliš hlboký rez a nestrihajte teda hlboko do dreva, kde nevidíte nové lístky. Zásadné teda je, aby ste strihali rastlinu na vetvičkách, kde ešte vidíte nové lístky. Z týchto lístkov sa  levanduľa vytvorí do pekného tvaru a vďaka jarnému rezu sa zahustí aj v spodných partiách.

Prečo je jarný rez dôležitý

Strihanie levandule na jar vykonávajte každým rokom. Dosiahnete to, že levanduľa bude nádherne kvitnúť aj niekoľko rokov po sebe. Vďaka vašej správnej starostlivosti môže jedna rastlina levandule kvitnúť až desať rokov. Strihanie levandule na jar je dôležité aj preto, že oddialite drevnatenie tejto rastliny a udržíte ju v dobrej forme po mnoho rokov za sebou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 31. marca 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.