Šťastná mamička čakala dvojičky. No keď lekári uvideli ultrazvuk, zostali vystrašení!

Zdieľať
uvideli ultrazvuk, zostali vystrašení!
Šťastná mamička čakala dvojičky. No keď lekári uvideli ultrazvuk, zostali vystrašení! Foto: www.youtube.com

Mamička mala rizikové tehotenstvo. No pozrite sa, ako to nakoniec dopadlo! 

Lisa Hansen z USA čakala dvojičky. S manželom boli veľmi šťastní, až do chvíle, kedy prišli raz na ultrazvuk. Lekári ostali vystrašení a povedali budúcim rodičom, o čo ide. Žena zostala na rizikovom tehotenstve a musela byť sledovaná.

Išlo totiž o jednovaječné mo-mo dvojčatá (monochoriati monoamniati), nazývané aj mono-mono. Mo-mo dvojčatá sú jednovaječné dvojčatá, ktoré sa vyvíjajú v jednom spoločnom vnútornom i vonkajšom plodovom obale. Najvážnejšie riziko, ktoré môže takéto tehotenstvo zapríčiniť, je vytváranie slučiek alebo uzlov na pupočnej šnúre, ktoré môžu ovplyvniť zásobovanie detí živinami a takto ich ohroziť.

Pupočná šnúra z embrya sa omotala okolo krku toho druhého – ak sa nič neurobí, môže sa dieťa udusiť.

Monomono.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=0ZmX-aiO0Uk Foto: www.gettyimages.com

Tieto dvojičky môže zachrániť iba cisársky rez, ktorého sa mamička veľmi obávala. No s podporou všetkých priateľov a rodiny to zvládla. Samozrejme predčasne narodené dvojičky museli ostať v nemocnici dlhšie, ale nakoniec sa z toho dostali.

S podporou priateľov, rodiny, ale hlavne manžela to žena zvládla statočne.

Rodina.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=0ZmX-aiO0Uk [caption id="attachment_135676" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="ľalia" width="640" height="427" data-dominant-color="#545937" /> Na ľalie teraz číha mnoho chorôb a škodcov. S týmito trikmi ich ľahko ochránite[/caption] Nastáva čas, kedy na krásne a ušľachtilé ľalie číha rad chorôb a škodcov. Ako predchádzať ich zdravotným problémom? A ak predsa nastanú, ako ich riešiť?

Hubové choroby

Ľalie všetkých skupín treba ošetrovať proti hubovým chorobám, najmä botrytíde a fuzarióze. Botrytída sa prejavuje hnedými, zahnívajúcimi škvrnami na listoch alebo kvetoch. Pri fuzarióze vädne celá rastlina, cibuľka má poškodené šupiny a rozpadá sa. Preventívnou ochranou je správna výsadba a výber vhodného stanovišťa. Niekedy však ani to nestačí. Ošetrujeme ich preto vhodnými fungicídmi, najmä počas vlhkého a teplého počasia.

Zradné virózy

Vážnym problémom sú virózy, u ľalií bohužiaľ časté. Prenášajú ich najčastejšie vošky. Prejavujú sa rôzne – ako žltá mozaika, deformáciou listov alebo zakrpateným rastom. Pokiaľ nájdete viróznu rastlinu, mali by ste ju z porastu ihneď odstrániť a celú spáliť. Nedávajte ju na kompost ani do smetného koša, pretože by ste chorobu ďalej rozširovali. Prevenciou sú postreky insekticídy a kontrola výsadby. [caption id="attachment_135677" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="kvety" width="640" height="427" data-dominant-color="#b2b185" /> Na ľalie teraz číha mnoho chorôb a škodcov. S týmito trikmi ich ľahko ochránite[/caption]

Žravý hmyz

Ďalšie nepríjemnosti spôsobuje kvetienka cibuľová, ktorá kladie vajíčka na báze rastlín, na listy alebo do púčikov kvetov. Vyliahnuté húsenice potom rastliny vyžierajú. Ochranou proti nej je postrek insekticídy, pričom systémové insekticídy majú dlhodobejšiu účinnosť – týždeň až dva. Pravidelné problémy spôsobuje aj hrkálka ľaliová, takmer 1 cm dlhý červený chrobáčik, ktorý vyhrýza do listov polkruhové otvory. Rastliny treba pravidelne prezerať a chrobáky zbierať. Obranou štrkáčika je pád z listov, s čím musíme počítať. Pokiaľ stihne naklásť vajíčka, jeho larvy zdevastujú celú lodyhu. Larvy sa proti predátorom chránia tým, že sa obaľujú trusom. Preto je nepríjemné ich zbierať a ani postrek insekticídy ich nezasiahne.

Cibuľa ako pochúťka

Medzi najobávanejších škodcov patria hlodavce, najmä hryzce, pre ktoré sú cibule ľalií pochúťkou. Radi si na nich pochutnávajú aj ulitníky. Cibuľa môžu tiež poškodzovať ponravy chrústov. Proti týmto škodcom existujú rôzne návnady. Ľalie môžete pestovať aj v nádobách, kde sú pred týmito útokmi lepšie chránené. Priamo na tento účel je vyšľachtený celý rad odrôd nižšieho vzrastu zo skupiny ázijských alebo orientálnych hybridov. V mnohých skupinách bol sortiment doplnený aj plnokvetými odrodami.

Ako hnojiť ľalie?

Ľalia sa oplatí pravidelne prihnojovať, aby boli v dobrej kondícii. Najlepším hnojivom je síran amónny. Ideálne je hnojenie na list, aby ste nezasolili substrát.

Ako ich množiť?

Ľalia si môžete aj sami namnožiť. Ako na to? Pozrite sa vo videu: www.youtube.com Zdroj: www.ireceptar.cz>ireceptar.cz, časopis Receptář, zahradaweb.cz target="_blank" rel="noopener">zahradaweb.cz

Dvojičky po prvýkrát spolu 🙂

Dvojicky 1.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=0ZmX-aiO0Uk [caption id="attachment_135681" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="komár" width="640" height="427" data-dominant-color="#aeb2b2" /> Geniálny trik z Talianska, ako sa zbaviť komárov. Stačí čierna nádoba a kvapka oleja[/caption] Komáre sú letnou kapitolou sami o sebe. Sú jedným z najotravnejších druhov hmyzu. Navyše môžu byť poriadne nebezpeční a prenášať najrôznejšie choroby. Zatočte s nimi raz a navždy a použite na ne trik s nádobou a olejom. Niektorý hmyz je užitočný, iný otravný a tiež sa nájdu zástupcovia hmyzej ríše, ktorí sú vyslovene nebezpeční. Komáre patria medzi posledné spomínané. Nielen, že bodnutie komárom spôsobuje na pokožke svrbivé boláky, drobný hmyz však môže prenášať najrôznejšie choroby. A to nielen na ľudí. Ohrození sú aj vaši domáci miláčikovia. Zostaňte v bezpečí a zatočte s komármi raz a navždy.

Krv nie je potrava

Možno vás to prekvapí, ale drobní krvilači sa červenou tekutinou, ktorá nám koluje v žilách, neživí. Komáre vlastne potrebujú rastlinný nektár. Dôvod, prečo sajú krv, je oveľa prozaickejší. Potrebujú ju na rozmnožovanie a kladenie vajíčok. Jej množstvo potom dokonca určuje, koľko samička nakladie vajíčok a koľko sa ich vyvinie v dospelého jedinca. Jedna znáška vajec môže čítať 30 až 280 kusov a samička je schopná vajcia znášať každé dva až tri dni, pričom vývoj v dospelého komára potom trvá zhruba dva týždne.

Trik s čiernou nádobou a olejom

Krv na rozmnožovanie komáre sajú nielen nám, ľuďom, ale aj ostatných cicavcov a vtákom a počas tohto procesu môžu prenášať aj najrôznejšie choroby, ako je Leishmanióza alebo srdcová červivosť. Aj to je dôvod, prečo je dobré ich výskyt vo svojom obydlí čo najviac minimalizovať. Ako na to, sa pozrite vo videu: www.youtube.com Potrebovať budete len 10 mililitrov odmasťovača, olej a čistú vodu. Tekutiny zmiešajte v tmavej nádobe a umiestnite na vhodné miesto. Ak máte domácich miláčikov, prekryte nádobu sieťkou, aby roztok nemohli ochutnať. Zároveň je dobré pre misku s odpudzovačom nájsť kryté miesto, kam neprší, aby zostal pekne na svojom mieste.

Lapač z droždia

Skúsiť môžete aj lapač z droždia. Vezmite pet fľašu, hrdlo odrežte. Do spodnej časti nalejte trochu vody a v nej rozmiešajte kocku droždia s trochou cukru. Hrdlo fľaše do spodnej časti zasuňte ako lievik, komáre sa vďaka tomu dostanú dovnútra, ale nie von. A už len čakajte na prvú obeť.

Pijete pivo? Potom po vás pôjdu!

Iste ste si všimli, že na niekoho idú komáre viac a na niekoho nesadnú vôbec. Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá, lákavosť pre komárie samičky určuje chémia, ktorú človek a zviera vydáva. Respektíve komáre sú lákané na oxid uhličitý, ktorý vydychujeme a produkujeme. Ľudia, ktorí vydychujú viac oxidu uhličitého, komárom chutia viac. Atraktívnejšie sú pre komára aj ľudia, ktorí sa viac potia a športovci, ktorým sa pri tréningu tvorí vo svaloch kyselina mliečna. Šanca, že si na vás komáre pochutnajú, výrazne zvyšuje aj konzumácia piva. Akonáhle si doprajete pár pollitrov vychladeného moku, buďte si istí, že sa nepozvaní hostia čoskoro objavia na hostinu. Zdroj:www.ireceptar.cz> ireceptar.cz, www.youtube.com target="_blank" rel="noopener">www.youtube.comwww.ireceptar.cz>, www.blesk.cz target="_blank" rel="noopener">www.blesk.czwww.ireceptar.cz>, www.idnes.cz target="_blank" rel="noopener">www.idnes.cz

Dvojičky River a Piper sa narodili predčasne, ale sú zdravé. Bohužiaľ, rodičia si nemohli deti vziať domov, musia byť najprv sledované šesť týždňov. Rodičia boli radi, keď si mohli vziať do náručia svoje dvojčatá.

Emotívny, ale krásny príbeh dvojičiek!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané