Spánok po obede? Áno, ale nikdy viac ako 20 minút. Lekárka vysvetľuje, prečo je dlhší oddych škodlivý

Zdieľať
denný spánok
denný spánok Foto: depositphotos.com

Máte radi krátke zdriemnutie po chutnom obede? Ak áno, robíte dobre. Lenže pozor – aj táto príjemná aktivita má svoje pravidlá. Podľa odborníčky totiž existuje jasný časový limit, ktorý by ste nemali prekročiť. Ak ho nedodržíte, môžete si spôsobiť viac škody než úžitku.

Ideálnych dvadsať minút

Internistka odporúča odpočinok po obede, avšak upozorňuje, že by nemal trvať dlhšie ako dvadsať minút. „Dvadsaťminútové zdriemnutie je optimálny čas, ktorý pomáha osviežiť telo, podporuje pamäť, zlepšuje koncentráciu a zvyšuje celkovú duševnú pohodu,“ vysvetľuje lekárka. Dôležité je neprekročiť túto hranicu, pretože práve dlhší spánok môže výrazne narušiť náš biologický rytmus.

V prípade, že popoludní zaspíte na dlhší čas, telo sa dostáva do fázy hlbokého spánku, kedy mozog verí, že nastala noc. Tento stav môže priniesť chaos do našich biologických hodín. „Telo sa jednoducho zblázni, stratí orientáciu v dennej dobe a večer potom prichádzajú problémy so zaspávaním,“ objasňuje.

Začarovaný kruh dlhého spánku

Možno sa to zdá zvláštne, ale práve dlhšie popoludňajšie zdriemnutie spôsobuje, že večer ležíme v posteli a zízame na strop. Hlava je plná myšlienok, telo je nepokojné a ráno vstávame unavení, akoby sme vôbec nespali. „Ľudia majú tendenciu si myslieť, že ak sú unavení, mali by spať, koľko chcú. To je veľký omyl. Popoludňajšia únava je prirodzená, ale spánok by nikdy nemal byť príliš dlhý,“ dodáva lekárka.

Takto vzniká začarovaný kruh – popoludní dlhší spánok, večer problémy so zaspávaním a ráno pocit vyčerpania. V dlhodobom horizonte to môže negatívne ovplyvniť náladu, fyzickú pohodu aj zdravie.

Vek hrá dôležitú úlohu

Obzvlášť opatrní by mali byť seniori. S pribúdajúcimi rokmi sa naše telo stáva citlivejším na akékoľvek zmeny v režime. Aj malé posuny v spánkových návykoch môžu viesť k väčším problémom ako sú výkyvy nálady, zvýšenie krvného tlaku, alebo poruchy trávenia. „Seniori by si mali striktne strážiť pravidelnosť a neprekračovať stanovený čas spánku,“ zdôrazňuje lekárka. Ak starší človek popoludní zaspí na hodinu a pol, riskuje výrazné narušenie nočného spánku. Nielenže sa potom cíti unavený, ale hrozia mu aj zdravotné komplikácie, ako sú závraty, zmätenosť alebo zvýšené riziko pádov v dôsledku spomalených reflexov.

Krátky spánok ako malý denný rituál

Dobrou správou však je, že krátke zdriemnutie, tzv. „power nap“, má množstvo benefitov. „Za dvadsať minút sa telo dokáže rýchlo zregenerovať, akoby ste mu umožnili malý reset,“ vysvetľuje Záhorská. Pravidelný krátky oddych po obede navyše môže fungovať ako akýsi denný rituál, na ktorý si organizmus zvykne a začne ho aktívne využívať na regeneráciu.

Potvrdzujú to aj vedecké výskumy – ľudia, ktorí si doprajú krátky odpočinok počas dňa, vykazujú lepšie výsledky v testoch sústredenia a pamäte. Mozog je po krátkom spánku jasnejší, výkonnejší a lepšie pripravený zvládať popoludňajšiu záťaž.

Ako správne odpočívať?

Aby ste zo svojho popoludňajšieho oddychu získali maximum, držte sa týchto rád:

  • Nastavte si budík na presných 20 minút. Je to dostatočne dlhý čas na regeneráciu, no zároveň dostatočne krátky na to, aby ste neupadli do hlbokého spánku.
  • Zvoľte si pohodlné miesto, napríklad kreslo či gauč, nie však posteľ. Týmto dáte telu jasný signál, že nejde o nočný spánok.
  • Neprejedajte sa počas obeda, pretože príliš veľká porcia vedie k silnejšej únave. Dajte prednosť ľahším jedlám.
  • Ak nezaspíte, vôbec to nevadí. Dôležité je na chvíľu úplne vypnúť – bez telefónu, televízie či iných rušivých elementov.

Pozor na lieky

Ak sa vám pravidelne stáva, že ste po jedle každý deň extrémne unavení, možno za tým stoja vaše lieky. Mnohé medikamenty určené na vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia či diabetes spôsobujú ospalosť ako vedľajší účinok.

„Ak máte podozrenie, že za vašu popoludňajšiu malátnosť môžu lieky, rozhodne sa poraďte s lekárom. Niekedy stačí zmeniť čas užívania liekov a problém s ospalosťou sa úplne vyrieši,“ odporúča na záver MUDr. Záhorská.

Krátky odpočinok po obede vám teda môže pomôcť zvládnuť deň efektívnejšie, stačí však dodržiavať základné pravidlo: nikdy nespávajte dlhšie než 20 minút. Vaše telo aj vaša psychika vám za to poďakujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané