Ak práve premýšľate nad stavbou nového plotu, možno vás zaujme nedávna inovácia v podobe solárnych plotov. Tie slúžia nielen ako ohraničenie pozemku, ale dokážu zároveň vyrábať elektrickú energiu, čo môže významne znížiť vaše náklady na energie. Navyše si zachovávajú moderný a vkusný dizajn, sú bezúdržbové a ich obstarávacia cena nie je oveľa vyššia než pri bežných hliníkových plotoch.
Prečo dať šancu solárnym plotom?
Fotovoltické panely si množstvo ľudí bežne inštaluje na strechy rodinných domov. Nie všetky strechy však poskytujú vhodné podmienky – niektoré majú nepriaznivú orientáciu, nedostatok priestoru či obmedzenia vyplývajúce z tvaru stavby. Práve v takýchto prípadoch dokážu solárne ploty zastať funkciu solárnych panelov na streche a dopriať domácnosti možnosť vyrábať si vlastnú elektrickú energiu.
Solárny plot tak kombinuje bežnú ochrannú funkciu plota s výkonným zdrojom elektriny. Vďaka tomu možno získať stabilný prísun energie za porovnateľné náklady, aké by ste investovali do moderného hliníkového plota. Je to riešenie pre ľudí, ktorí chcú ušetriť za účty za elektrinu a zároveň mať spoľahlivú konštrukciu ohraničujúcu pozemok.
Ako funguje solárny plot?
Vertikálne umiestnenie panelov
Zásadnou črtou solárnych plotov je vertikálne osadenie solárnych panelov, čiže panely stoja kolmo k terénu. Na výrobu elektriny sa najčastejšie používajú tzv. bifaciálne (obojstranné) panely, ktoré dokážu zachytávať slnečné žiarenie na oboch stranách. Konkrétne ide o panely s vysokou „facialitou“ – z prednej strany zachytávajú 100 % potenciálnej energie a zo zadnej až okolo 90 %.
Dvojaké využitie solárneho žiarenia
Tradičné solárne inštalácie na strechách sú zvyčajne namontované v sklone 20 až 50 stupňov, pričom najvyššiu efektivitu dosahujú pri správnej orientácii na juh. Vertikálne plochy však fungujú inak – najčastejšie sa orientujú na východ a západ, čím poskytujú rovnomernejšiu výrobu počas dňa. Kým strehové fotovoltiky dosahujú vrchol produkcie popoludní, solárne ploty sú najvýkonnejšie práve v ranných a večerných hodinách.
Najviac elektriny ráno a večer
Zaujímavé je, že práve v čase raňajšej a večernej špičky sa zvyknú ceny elektriny na burze (na tzv. spotovom trhu) vyšplhať na najvyššie hodnoty. Klasické strehové fotovoltické systémy vtedy už neraz produkujú veľmi málo, alebo takmer nič. Solárny plot preto môže byť výhodným doplnkom k existujúcej strehovej fotovoltike alebo alternatívou tam, kde strešná inštalácia nie je možná.
Výhody inej orientácie výroby
Vyrovnanejšia spotreba a lepšia cena
To, že solárny plot produkuje elektrinu v čase, keď bežné fotovoltiky nedosahujú optimálny výkon, môže prispieť k stabilizácii vašej energetickej bilancie. Ak máte batériový systém, elektrinu vyrobenú ráno a večer môžete uchovať na neskoršie využitie alebo ju dokonca predávať do siete za výhodnejších podmienok, keď je o ňu väčší záujem.
Riešenie pre zasnežené a chladné oblasti
Solárny plot býva navyše osadený kolmo, vďaka čomu sa na paneloch menej zachytáva sneh. Ak príde v zime väčšia snehová pokrývka, zvislá plocha sa ľahšie zbavuje snehu, čím je lepšie zabezpečený výkon aj v zimnom období.
Jednoduchá inštalácia aj na náročnom teréne
Rozhodnúť sa pre solárny plot nemusí znamenať žiadne zložité stavebné zásahy. Plot sa skladá z kovovej konštrukcie – stĺpikov a priečnikov, na ktoré sa pripevnia samotné solárne panely. Výšku plota je možné voliť podľa potrieb majiteľa a prispôsobiť ho podmienkam pozemku.
Kaskádovité osadenie
Pokiaľ máte pozemok vo svahu alebo v kopcovitej oblasti, solárne panely môžete umiestňovať kaskádovito – rad za radom, v rôznych výškových úrovniach. Vďaka tomu nie je nutné mať úplne rovný terén, pretože panely sú flexibilne upevnené na nosnú konštrukciu.
Rýchla a variabilná montáž
Konštrukcia solárneho plota sa obvykle ukotvuje do zeme alebo pomocou zavŕtania podpier, ktoré sa následne zabetónujú. Ľahko sa pozinkuje, čím sa zvýši jej odolnosť voči poveternostným vplyvom a zabezpečí dlhšia životnosť. Panely sa k rámu pripevňujú niekoľkými šróbmi, takže montáž je pomerne rýchla a nevyžaduje špeciálnu ťažkú techniku.
Koľko energie solárny plot vyrobí
Pri bežnom rodinnom dome sa spravidla odporúča inštalácia s výkonom približne 5 kW, čo možno dosiahnuť asi 12 panelmi. V priemere takáto zostava vyprodukuje až okolo 3,4 MWh elektrickej energie ročne, čo často stačí na pokrytie bežnej spotreby domácnosti.
Možnosť kombinácie s batériou
Ak si k solárnemu plotu zaobstaráte aj batériové úložisko, viete využívať elektrinu efektívnejšie. V čase špičky, keď ceny elektriny stúpajú, je elektrina k dispozícii z vašich zásob. Pokiaľ domácnosť nevyužije všetku vyrobenú energiu, je možné prebytky predávať do siete alebo zdieľať s inými odberateľmi.
Praktické tipy pri rozhodovaní
Analýza spotreby
Skôr než sa rozhodnete, prepočítajte si, koľko elektriny spotrebujete a v akých časoch dňa je spotreba najvyššia. Ak máte ráno a večer väčšie odbery, solárny plot vám túto energiu pohodlne dodá v čase, keď bežné strešné panely už nevyrábajú.Orientácia pozemku
Kľúčová je správna orientácia plota voči slnku. Ideálne je, aby panely pohlcovali lúče počas dlhšej časti dňa. Pre východ/západnú orientáciu sa často odporúča zapojenie v dvoch radoch alebo s menšími odchýlkami do oboch svetových strán.Stavebné obmedzenia
Preverte si, či vo vašom regióne alebo obci nie sú žiadne špeciálne regulácie týkajúce sa výstavby plotov. Môžu existovať pravidlá o maximálnej výške či materiáli. Solárne ploty bývajú navonok elegantné, no je dobré včas sa informovať, aby ste vyhli prípadným komplikáciám.Možnosť predaja do siete
Ak máte v úmysle prebytočnú elektrinu predávať, skontrolujte si, ako je to s pripojením vášho rozvodu do distribučnej siete. Výkupné ceny elektriny sa môžu meniť, preto je dôležité nájsť si najlepších odberateľov a zmluvné podmienky, ktoré vyhovujú vašim potrebám.
Solárny plot ako cesta k udržateľnej budúcnosti
Nie je žiadnym tajomstvom, že obnoviteľné zdroje energie sú trendom súčasnosti, najmä z hľadiska ekologického a ekonomického prínosu. Solárne ploty sú skvelým príkladom, ako využiť solárnu energiu inovatívnym spôsobom, ktorý nepôsobí rušivo a zároveň prináša úžitok.
Môžete sa rozhodnúť pre kombináciu so strešnou fotovoltikou alebo využiť solárny plot ako jediný zdroj obnoviteľnej energie vo vašom rodinnom dome. Tak či tak ide o investíciu, ktorá vám dokáže priniesť energetickú nezávislosť, potenciálny finančný výnos a zároveň pozitívne prispieť k ochrane životného prostredia.
Zhrnutie
- Solárne ploty kombinujú praktickú ochranu pozemku s výrobou elektriny.
- Inštalujú sa vertikálne, pričom využívajú obojstranné (bifaciálne) panely s vysokou účinnosťou.
- Najviac energie produkujú ráno a večer, keď je cena elektriny na spotovom trhu spravidla najvyššia.
- Na rozdiel od strešných fotovoltík vyrábajú energiu plynulejšie počas roka a menej ich ovplyvňuje snehové zaťaženie.
- Montáž je jednoduchá a prispôsobiteľná terénu, nie je nutné mať rovný pozemok.
- Solárny plot s výkonom okolo 5 kW (cca 12 panelov) vyrobí ročne približne 3,4 MWh elektriny, čo vystačí pre bežnú domácnosť.
- Prebytočnú energiu možno akumulovať do batérií alebo predávať do siete.
- Na inštaláciu je v ČR možné získať dotácie z programu Nová zelená úsporám a jeho variantov.
V konečnom dôsledku môže byť solárny plot nielen zaujímavou technologickou vychytávkou, ale aj praktickým riešením, vďaka ktorému ušetríte na výdavkoch za energie a zároveň využijete svoj pozemok čo najefektívnejšie. Ak vás táto možnosť zaujala, nezabudnite si detailne spočítať potenciálnu úsporu a prípadné náklady, aby ste zistili, či je pre vás solárny plot tým pravým dlhodobým riešením.