Skúsené gazdinky biele prádlo nikdy neperú v práčke. Poznajú oveľa lepší trik

Zdieľať
ručné pranie
ručné pranie Foto: www.shutterstock.com

Biela bielizeň, nech sú to už obľúbené tričká, spodná bielizeň, letné nohavice alebo posteľná bielizeň, vždy pôsobí mimoriadne elegantne a čisto. Nie je nič klasickejšie než biele tričko v kombinácii s čiernymi rifľami, čo je jednoducho nadčasová módna klasika. To všetko je však krásne iba dovtedy, kým biele kúsky nestratia svoju žiarivú belosť. Každá skúsená gazdinka vám pritom povie, že biele oblečenie sa nikdy neperie len tak bežne v práčke. Prečo? Po pár praniach sa totiž často stane, že žiarivá belosť zmizne a nahradia ju nepríjemné žlté škvrny, ktoré dokonca po klasickom praní môžu ešte zosilnieť. Preto vám dnes prezradíme niekoľko osvedčených spôsobov, ako vašu bielizeň vybieliť ekologicky, rýchlo a predovšetkým efektívne.

Citrón – prírodný zázrak na škvrny aj zažltnuté oblečenie

Citrón sa nehodí len do čaju či ako zdravý nápoj ráno nalačno. Táto obľúbená surovina z vašej kuchyne totiž funguje aj ako perfektné prírodné bielidlo a dezinfekčný prostriedok. Dokáže odstrániť škvrny od potu, ktoré sú viditeľné hlavne v podpazuší, a dokonca vybieli aj staršie zažltnuté oblečenie.

Ako na to? Vezmite si veľkú nádobu, napríklad hrniec alebo plastový lavór, a nalejte doňho asi tri litre horúcej vody. Pridajte čerstvo vytlačenú šťavu z troch veľkých citrónov a premiešajte. Oblečenie vložte do pripraveného roztoku, ponorte ho úplne pod vodu a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne celú noc. Po uplynutí času oblečenie jemne ručne preperte a následne ho vyperte klasicky v práčke s menším množstvom pracieho gélu alebo prášku. Výsledkom bude žiarivo biela bielizeň, akú ste nemali ani pri jej zakúpení!

Biely ocot – účinný bojovník proti baktériám aj škvrnám

Ocot je skutočným pokladom domácnosti. Okrem toho, že si poradí s vodným kameňom a baktériami, dokáže obnoviť aj zašlú belosť oblečenia. Biely ocot je na tento účel najvhodnejší, ale pokojne môžete použiť aj klasický hnedý ocot, ktorý máte bežne doma.

Postup je veľmi jednoduchý. Do veľkej nádoby nalejte približne štyri litre horúcej vody a prilejte pol litra bieleho octu. Roztok premiešajte a bielizeň doň ponorte. Nechajte pôsobiť najmenej štyri až šesť hodín, najlepšie opäť cez noc. Ocot pritom odstráni aj nepríjemné pachy, čo oceníte napríklad pri posteľnej bielizni alebo uterákoch. Po namáčaní oblečenie ešte klasicky vyperte v práčke. Ocot bielizni navyše dodá mimoriadnu mäkkosť bez použitia aviváže.

Jedlá sóda – zázračný prášok s mnohými benefitmi

Jedlá sóda by rozhodne nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Okrem toho, že ju využijete pri pečení, upratovaní či čistení domácnosti, je vynikajúca aj na bielenie zašednutých textílií. Výhodou jedlej sódy je, že dokáže účinne odstraňovať mastné a žltkasté škvrny, a to všetko bez poškodenia jemných textilných vlákien.

Ako teda postupovať? Do väčšej nádoby nalejte približne päť litrov teplej vody. Pridajte desať lyžíc jedlej sódy a dobre premiešajte, kým sa prášok úplne nerozpustí. Následne vložte prádlo do pripraveného kúpeľa a nechajte ho namáčať minimálne štyri hodiny. Pre lepší efekt ho občas môžete premiešať alebo poobracať. Po tomto čase opäť klasicky vyperte v práčke s bežným pracím prostriedkom.

Vyváranie bielizne – starý, ale stále účinný recept babičiek

Naši predkovia veľmi dobre vedeli, ako vybieliť zašlé oblečenie a hlavne bavlnené látky. Vyváranie je síce staršou metódou, no patrí medzi tie najefektívnejšie. Perfektne sa hodí predovšetkým na kuchynské utierky, bavlnenú posteľnú bielizeň a uteráky, ktoré sú vystavené intenzívnejšiemu znečisteniu.

Postup je jednoduchý: Do veľkého hrnca nalejte dostatok vody, pridajte štvrť šálky morskej soli a pol šálky jedlej sódy. Do tejto zmesi vložte prádlo a dajte variť na miernom ohni približne pol hodiny. Po dovarení nechajte bielizeň vychladnúť, opláchnite v čistej vode a potom ju klasicky vyperte v práčke.

Vyskúšajte tieto rokmi overené tipy a vaše biele prádlo bude vyzerať opäť ako nové – a možno ešte lepšie, ako keď ste si ho kúpili. Nielenže šetríte peniaze za drahé chemické prípravky, ale navyše chránite životné prostredie a svoje zdravie. Oplatí sa to vyskúšať!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané