Skrytá pleseň v stenách našich domovov môže za depresie aj únavu

Zdieľať
pleseň
Skrytá pleseň v stenách našich domovov môže za depresie aj únavu Foto: www.gettyimages.com

Môžu byť vaše depresie, úzkosť, mozgová hmla a nespavosť spôsobené toxicitou plesní? Niektoré výskumy napríklad naznačujú, že ľudia žijúci v domoch s plesňou trpia častejšie depresiami.

Plesne sú mikroskopické huby, ktoré sa bežne vyskytujú vo vlhkých a teplých prostrediach, ako sú napríklad domy. Tieto plesne môžu produkovať toxíny, ktoré majú potenciál ovplyvňovať ľudské zdravie. Okrem fyzických problémov, ako sú alergie a respiračné ťažkosti, sa stále viac výskumov zameriava na vzťah medzi toxickými plesňami a duševným zdravím človeka. Plesniam a hubám sa darí na sadrokartóne, dreve a ďalších mäkkých materiáloch.

Pokiaľ vidíte na strope alebo na stene škvrnu, je veľmi pravdepodobné, že sa tu nachádza skrytá pleseň. Nejedná sa o typ plesne, ktorý vidíte na stene sprchovacieho kúta, ale skôr sa skrýva za múrmi a vo vzduchotechnických kanáloch, podkrovných priestoroch, podkroví a ďalších miestach.

Ide o duševnú chorobu, alebo o otravu plesňami?

Toxín produkujúci „čiernu pleseň“ Stachybotrys, rovnako ako ďalšie neurotoxické plesne, vrátane Aspergillus, Chaetónium a Wallemia, môžu mať dramatický vplyv na mozog a správanie. Existujú dva hlavné účinky expozície plesniam: fyzické dráždivé účinky na dýchacie cesty, ako sú alergie, kašeľ a únava, a viac znepokojujúce účinky na centrálny nervový systém (CNS) a mozog, vysvetľuje web Amenclinics.

Psychické a kognitívne zdravotné príznaky môžu zahŕňať:

  • mozgová hmla
  • neschopnosť sústredenia
  • depresia
  • úzkosť
  • poruchy spánku
  • podráždenosť
  • bolesti hlavy
  • zmätenosť
depresia
Skrytá pleseň v stenách našich domovov môže za depresie aj únavu Foto: www.gettyimages.com

Bohužiaľ, ak máte tieto príznaky a navštívite svojho lekára alebo odborníka na duševné zdravie, je asi 99,9% pravdepodobnosť, že plesne nebudú považované za možnú príčinu. Jednoducho nie je v hľadáčiku prevažnej väčšiny lekárov. Kedy sa vás lekár naposledy spýtal, či u vás doma netesní voda? Pointa je jasná.

Podľa štúdie môže byť práve depresia spôsobená tým, že ste vystavení toxínom. WHO (World Health Organisation) navštívila domácnosti v ôsmich európskych mestách a pýtali sa obyvateľov na príznaky depresie, ako sú problémy so spánkom a znížená chuť do jedla. Pýtali sa tiež, či im lekár v uplynulom roku diagnostikoval depresiu. Potom zmerali úroveň vlhkosti a plesní v každom bydlisku a klasifikovali akúkoľvek viditeľnú expozíciu plesniam ako minimálnu, strednú alebo rozsiahlu. Približne 40 % obyvateľov žilo vo viditeľne vlhkých a plesnivých domácnostiach a celkovo u nich bolo riziko depresie v priemere o 34-44 % vyššie ako u obyvateľov obydlia bez plesní, pričom stredná expozícia bola spojená s najvyšším nárastom rizika.

A nie je to len depresia. Otrava plesňami sa môže prejavovať toľkými rôznymi a rozmanitými príznakmi, že je často nesprávne diagnostikovaná. Je pravdepodobné, že niektoré prípady chronickej únavy, fibromyalgia, histamínovej intolerancie, dráždivého čreva, roztrúsenej sklerózy a boréliového syndrómu po liečbe, keď telo nereaguje na liečbu, sú spôsobené chronickou zápalovou reakciou spôsobenou toxickými plesňami.

Dobrou správou je, že po stanovení diagnózy sa jedná o veľmi dobre liečiteľný stav. Môže trvať dlho, pretože sa musí postupovať veľmi opatrne a pomaly, inak sa môžu príznaky zhoršiť samotnou liečbou, pretože sa mobilizujú toxíny plesní. Niektoré liečebné postupy využívajú najprv prírodné spojivá, ako je drevené uhlie a íl, ktoré zachytávajú mykotoxíny a umožňujú ich vylučovanie, a tiež probiotiká. Druhou fázou liečby sú antimykotiká.

Zdroj: kondice.cz, Psychology today, Studie,Amenclinics

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané