Sedmička vína. Prečo je 0,75 litra takou neotrasiteľnou klasikou?

Zdieľať
fľaša vína
fľaša vína Foto: depositphotos.com

Možno ste sa už aj vy niekedy pristihli pri otázke, ktorá vám nečakane napadla a nikdy predtým ste nad ňou neuvažovali, hoci sa s ňou stretávate takmer denne. Presne takto je to aj s fľašou vína – prečo väčšina vín končí v obchodoch vo fľašiach o objeme 0,75 litra?

Na prvý pohľad by sa azda jednoduchšie predával rovný liter. Ale vinári stále nedajú dopustiť na “sedmičku”, ktorá im podľa všetkého dáva zmysel. Sedem a pol deci stačí na príjemný večer vo dvojici, pričom si ľudia nemusia pripadať nesvoji, keď takúto fľašu spolu dopijú. Pol litra by možno bolo málo, liter by zase mohol pôsobiť priveľa. Tak ako to vlastne je?

Pohľad do minulosti

Ak chceme nájsť aspoň čiastočnú odpoveď na to, prečo práve 0,75 litra, musíme sa v čase vrátiť o poriadny kus dozadu. Jedna z pomerne obľúbených teórií hovorí, že veľkosť fľaše na víno vychádzala z kapacity ľudských pľúc. Prečo práve toto prirovnanie? Je to relatívne jednoduché. V minulosti sa totiž fľaše vyrábali pri sklárskych peciach pomocou sklárskej píšťaly, do ktorej robotníci fúkali. A vraj práve jeden poriadny nádych stačil na vyfúknutie skla do objemu približne 0,75 litra.

Niektorí ľudia túto teóriu radi šíria ako nostalgické vysvetlenie, no je na vás, či v ňu budete veriť. Možno sa len stretli praktické limity ľudského dychu s potrebou vyrábať ľahšie prenosné fľaše, a možno je to len pútavá historická zaujímavosť.

Matematika a sudy

Ešte o niečo presvedčivejšia je tzv. anglo-francúzska teória, ktorá sa zakladá na jednoduchých počtoch, ľahko uchopiteľných v oboch krajinách. Keď Angličania zatúžili po kvalitných francúzskych vínach, nechali si ich dovážať cez Lamanšský prieliv. Víno sa však najprv prepravovalo v sudoch – sklo bolo na prevoz príliš krehké a hlavne zbytočne ťažké, čo by dopravu výrazne predražilo.

Tieto špeciálne sudy nazývané “barrique” mali štandardný objem 225 litrov. A keď to zjednodušíme na jednotky, ktoré v tom čase Angličania bežne používali – teda galóny – zistíme, že 225 litrov sa rovná presne 50 galónom. To sa dalo výborne prepočítať a fungovalo to rovnako dobre vo Francúzsku aj v Anglicku.

A čo tých 0,75 litra?

Teraz sa dostávame k jadru problému. Ako zo 225 litrov urobíme tých “magických” 0,75 litra vo fľašiach? Sud s obsahom 225 litrov sa v praxi dá rozdeliť bez akéhokoľvek plytvania vína na 300 fliaš s objemom 0,75 litra. Inými slovami, z jedného galónu (približne 4,5 litra) viete naplniť šesť takýchto fliaš.

Samozrejme, do úvahy vstupuje aj logistika – šesť fliaš sa pomerne pohodlne vošlo do menšej drevenej či papierovej prepravnej debničky (keď sa časy zmenili a začali sa používať aj papierové obaly). A presne takéto balenie bol aj ideálny kompromis: nezaberalo zbytočne veľa miesta, neplytvalo sa materiálom a víno sa dalo jednoducho prevážať.

Trocha romantiky

Možno si vravíte, či je aj nejaké iné, poetickejšie zdôvodnenie. A naozaj, medzi vinármi existuje aj romantická predstava, podľa ktorej fľaša 0,75 litra presne vystačí na jeden príjemný večer vo dvojici. Vraj na troch pohároch pre zamilovaný párik, alebo hoci pre dvoch spriaznených manželov, ktorí si doprajú chvíľu pokoja po náročnom dni. Prípadne pre niekoho, kto chce zapiť smútok osamote. Prosto, 0,75 litra sa stalo takou “zlatou strednou cestou” – nie je to ani veľa, ani málo, a pritom dokáže navodiť príjemnú atmosféru.

Koľko pohárov vína si pripraviť?

Ak by sme chceli trochu praktickosti, môžeme sa zamyslieť: 0,75 litra vína väčšinou vychádza na približne päť až šesť pohárov, v závislosti od toho, aké veľké poháre preferujete. Pre menšiu skupinku priateľov, povedzme pre dve až tri osoby, je jedna “sedmička” často akurát. Keď čakáte väčšiu návštevu, môžete si ich zaobstarať hneď niekoľko a vždy počítať s tým, že na jedného človeka pripadne tak jeden či dva poháre. Výhodou je, že toto balenie sa dá dobre kombinovať – ak máte radi rôzne druhy vín, jednoducho otvoríte rôzne fľaše.

Prichádza 20. storočie a úradné normy

V 20. storočí sa do vinárskeho sveta začali aktívnejšie zapájať aj úradníci a zákonodarcovia. Globalizácia a obchodná spolupráca si žiadali zavedenie oficiálnych noriem, aby bolo jasné, aké objemy fliaš sú bežné a uznávané. Aj keď dnes môžete natrafiť na množstvo odlišných veľkostí fliaš (od malých polovičných “piccolo” až po impozantné veľké fľaše typu “magnum” a väčšie), klasická 0,75-litrová fľaša si naďalej udržiava dominantné postavenie na pultoch obchodov i vinoték.

Je to jednoducho tradícia, ktorá sa osvedčila. A hoci by literická jednoduchosť možno uľahčila niektoré výpočty, sedem a pol deci spĺňa všetky požiadavky: ľahko sa transportuje, nezaberá priveľa miesta, nespôsobuje prehnanú záťaž, a ešte si aj udržiava povesť kultivovaného rozmeru na spoločné popíjanie vína.

Klasika, ktorá funguje

Prečo teda meniť niečo, čo funguje už celé stáročia? Či už prijmeme romantickú teóriu o objeme pľúc, historické počtárstvo s galónmi, alebo moderné logistické normy, vo výsledku je 0,75 litra pre fľašu vína stále akousi dokonalou mierou.

Keď vás najbližšie niekto pri spoločnom stole prekvapí otázkou: “Prečo vlastne 0,75 litra?”, môžete ho ohúriť viacerými vysvetleniami – historickými, praktickými či dokonca romantickými. A napokon, možno stačí vedieť, že vo vinárskom svete je “sedmička” jednoducho zlatý štandard, ktorý uľahčuje život vinárom, milovníkom vína aj obchodníkom. Obrátiť túto tradíciu naruby by bola asi priveľká škoda.

Nech už teda patríte medzi zanietených znalcov či len príležitostných milovníkov vína, vedzte, že za tou “sedemdesiatpäťkou” sa skrýva kus histórie, praktickosti i štipka romantiky. A to už je dôvod, prečo pri najbližšom otvorení fľaše vína oceniť nielen jeho chuť, ale aj dôvtip, ktorý sa v celej tejto vinárskej klasike ukrýva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané