S letnou dovolenkou sa môže spojiť aj cestovateľská hnačka. Vyriešte ju skôr, než ju dostanete

Zdieľať
žena s hnačkou
žena s hnačkou Foto: depositphotos.com

Dovolenka pri mori, exotické destinácie alebo len predĺžený víkend v zahraničí môžu priniesť okrem príjemných zážitkov aj nepríjemnosti v podobe cestovateľskej hnačky. Tá dokáže veľmi rýchlo premeniť vysnívaný oddych na nočnú moru. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na prevenciu ešte skôr, než si zbalíte kufre a vyrazíte na cestu. Základom starostlivosti o črevá sú predovšetkým probiotiká, správne stravovacie návyky a dôsledná hygiena.

Hnačka na dovolenke – prečo je taká častá?

Podľa dostupných údajov až 40 až 60 percent turistov počas svojich ciest zažije nepríjemnosti v podobe hnačky. Vinníkom bývajú prevažne vysoké teploty, ktoré podporujú rýchle množenie baktérií v potravinách či pitnej vode. Častým spúšťačom sú však aj nevhodné stravovacie návyky. Priznajme si, že odolať miestnym špecialitám na trhoch či v hotelových reštauráciách je často veľmi náročné. No následky prílišného experimentovania môžu byť oveľa horšie než chvíľkový gastronomický pôžitok.

Dôsledná prevencia je kľúčová

Platí staré známe, že lepšie je problémom predchádzať, než ich potom riešiť. Ak sa teda chcete tento rok vyhnúť nepríjemným žalúdočným problémom, začnite preventívne užívať probiotiká aspoň dva týždne pred plánovanou dovolenkou. Odborníci najčastejšie odporúčajú prípravky, ktoré obsahujú kvasinku Saccharomyces boulardii, keďže majú schopnosť vytvárať v tráviacom trakte priaznivé prostredie odolné voči patogénom. Ideálne je pokračovať s probiotikami aj počas celej dovolenky, čím posilníte odolnosť črevnej mikroflóry voči zmenám jedálneho lístka.

Na čo si dať pozor pri stravovaní v zahraničí?

Keď už ste na dovolenke, je vhodné uprednostňovať jedlá, ktoré sú čerstvo uvarené alebo tepelne spracované. Vyhýbajte sa nedostatočne prepečenému mäsu alebo surovým plodom mora, ktoré sú najčastejším zdrojom infekcie. Pozornosť si vyžaduje aj čerstvé ovocie a zelenina – vždy ich dôkladne umyte balenou vodou, nikdy nie vodou z vodovodu, najmä v krajinách s pochybnou kvalitou pitnej vody. Špecifickým rizikom je aj ľad do nápojov. Ten býva často vyrobený z neprevarenej vody, čo môže viesť k neželaným komplikáciám najmä v obľúbených destináciách ako je Egypt, Tunisko či Maroko.

Čisté ruky sú základom zdravia

Absolútnou samozrejmosťou je dôsledná hygiena rúk. Tie by ste si mali umývať nielen po návšteve toalety, ale aj pred každým jedlom. Ak práve nemáte prístup k vode, určite majte poruke dezinfekčný gél na báze alkoholu.

Panák domácej pálenky – pomôže alebo uškodí?

Mnohí cestovatelia nedajú dopustiť na tzv. „preventívneho ranného panáka“ slivovice alebo inej domácej pálenky s vyšším obsahom alkoholu. Lekári však majú k takejto forme prevencie skôr rezervovaný prístup. Aj keď alkohol vo vyšších koncentráciách môže mať antibakteriálne účinky, jeho konzumácia má aj svoje nevýhody, keďže zvyšuje dehydratáciu organizmu. Pokiaľ sa pre tento „rituál“ rozhodnete, doprajte si maximálne malý pohárik denne, rozhodne to s alkoholom nepreháňajte.

Čo robiť, ak už hnačka prišla?

V prípade, že vás hnačka predsa len prekvapí, nezabúdajte najmä na hydratáciu organizmu. Okrem vody sú veľmi užitočné špeciálne rehydratačné roztoky dostupné v lekárňach, no ľahko si ich pripravíte aj sami:

Recept na domáci rehydratačný roztok:

Do jedného litra prevarenej (a následne vychladnutej) vody pridajte:

  • 8 lyžičiek cukru
  • 1 lyžičku soli
  • šťavu z dvoch čerstvo vytlačených pomarančov

Roztok popíjajte pomaly, približne 250 až 500 ml za hodinu.

Okrem toho je vhodné doplniť pitný režim o minerálne vody alebo iontové nápoje. Pri minerálkach však dávajte pozor na vysoký obsah minerálov – kombinujte ich radšej s bežnou pitnou vodou alebo slabšie mineralizovanými vodami.

Aké lieky pomôžu?

Nezabudnite si so sebou pribaliť aj voľnopredajné lieky proti hnačke, ako sú živočíšne uhlie, Smecta alebo Endiex. V prípade vážnejších problémov, najmä v Egypte či Afrike, je lepšie siahnuť po miestnych liekoch typu Antinal, Drotazide, Diax či Streptoquin, pretože sú účinnejšie.

Faraónova pomsta – obávaný strašiak turistov

Typickou dovolenkovou pliagou najmä v Egypte je tzv. „Faraónova pomsta“. Medzi jej hlavné príznaky patria vodnatá stolica, silné kŕče v bruchu, nevoľnosť, zvracanie, nadúvanie a nechutenstvo. Okrem dôslednej hygieny je dôležité izolovať chorého od zvyšku rodiny, pretože táto forma hnačky je mimoriadne infekčná.

Nepodceňujte komplikácie

Ak hnačka trvá dlhšie než tri dni, prípadne je sprevádzaná vysokou horúčkou, krvou v stolici, silnými kŕčmi alebo výraznou slabosťou, okamžite vyhľadajte lekára. U malých detí a starších ľudí hrozí pri zanedbaní stavu vážne poškodenie zdravia, zlyhanie orgánov či dokonca smrť.

Pamätajte, že zdravie máte len jedno, a preto je lepšie byť pripravený a nič nepodceniť. Dovolenka tak zostane príjemnou spomienkou, a nie nočnou morou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané