Rozlúčte sa s obyčajnou strúhankou. Vďaka tejto náhrade budú rezne nielen zdravšie, ale aj neodolateľne chrumkavé

Zdieľať
strúhanka
strúhanka Foto: depositphotos.com

Strúhanka je v mnohých slovenských kuchyniach neodmysliteľnou súčasťou. Využíva sa pri príprave vyprážaných rezňov, syra, húb, karfiolu či dokonca aj niektorých druhov zeleniny. Čo však robiť, ak by ste chceli tradičnú strúhanku nahradiť niečím zdravším a možno aj trochu netradičným? Existuje hneď niekoľko možností, ako získať chrumkavú kôrku, a pritom sa neobmedzovať len na klasickú, pšeničnú strúhanku. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké suroviny môžete vyskúšať nabudúce pri obaľovaní mäsa či zeleniny.

Prečo hľadať alternatívy k strúhanke

Dôvody na hľadanie náhrad môžu byť rôzne. Niekto potrebuje dodržiavať špeciálnu diétu bez lepku, ďalší zase chce znížiť príjem jednoduchých sacharidov alebo len túži po nových chutiach. Navyše, do receptov, kde ste zvyknutí používať klasickú strúhanku, často viete zakomponovať suroviny, ktoré ešte viac zvýraznia chuť či obohatia pokrm o prospešné látky.

1. Obilniny a cereálie

Prvou možnosťou, ako nahradiť strúhanku, sú rôzne obilniny. Využiť môžete napríklad kukuričné lupienky, pšenicu, menej sladké cereálie či ovsené vločky. Okrem toho, že sú zdravšie, dokážu pri vyprážaní vytvoriť poriadne chrumkavú kôrku. Stačí, ak si zvolenú obilninu nasypete do uzatvárateľného mikroténového vrecka alebo ju zabalíte do čistej utierky a pomocou valčeka ju rozdrvíte na jemnejšie kúsky. Potom už len obaľujete mäso či zeleninu klasickým spôsobom – ako keby ste pracovali s bežnou strúhankou.

Takto pripravené obilniny sú vhodné napríklad na obaľovanie morčacích či kuracích pŕs. Navyše, ak siahnete po ovsených vločkách, dodáte svojmu jedlu aj primeranú dávku vlákniny, ktorá prospeje tráveniu. Pri kukuričných lupienkoch si však dajte pozor, aby neobsahovali príliš veľa soli či pridaného cukru, preto vždy skontrolujte obal produktu.

2. Orechy a semienka

Ďalšou chutnou a výživnou voľbou sú rôzne orechy a semienka, napríklad:

  • mandle
  • lieskovce
  • vlašské orechy
  • sezamové či ľanové semienka

Stačí ich spracovať v kuchynskom robote alebo ich rozdrviť valčekom. Pri obaľovaní rezňov, syra alebo zeleniny však dávajte pozor, pretože jemné kúsky orechov môžu ľahko prihorieť. Aby ste predišli pripálenej chuti, môžete ich skombinovať s hrubšou múkou (napr. špaldovou) či s menšou časťou klasickej strúhanky. Takto dosiahnete dokonale chrumkavú kôrku, ktorá bude mať výraznú orechovú arómu a dodáte svojmu pokrmu aj prospešné tuky či vitamíny.

3. Špeciálne k rybám: „Popcorn“ z divokej ryže

Ak sa chystáte vyprážať ryby a radi by ste vyskúšali niečo naozaj originálne, výbornou voľbou je divoká ryža. Proces prípravy môže znieť komplikovanejšie, výsledok však stojí za to. Neuvarenú divokú ryžu nasypte na rozpálenú suchú panvicu. Keď sa začne zahrievať, postupne sa „nafúkne“ podobne ako popcorn. Tieto jemné, nadýchané zrnká potom stačí nechať vychladnúť a nadrviť v kuchynskom robote.

Výsledná konzistencia pripomína múku, ktorá sa skvelo hodí práve k rybám a iným ľahkým bielkovinám. Obalená ryba získa chrumkavú kôrku, no pritom zostane šťavnatá. Pri správnom postupe si zároveň zachová jemnú arómu, ktorá sa výborne dopĺňa s chuťou samotnej ryby.

Prečo sa oplatí experimentovať

Klasická strúhanka je síce rokmi overená surovina, no vďaka alternatívam môžete:

  • znížiť príjem lepku (ak si vyberiete bezlepkové verzie)
  • objaviť nové chutné kombinácie
  • pridať do jedál viac vitamínov, minerálov a vlákniny
  • vytvoriť lákavejšiu a zdravšiu verziu vyprážaných jedál

Navyše, ak v rodine máte niekoho s potravinovými intoleranciami či alergiami, môže byť zmena strúhanky dobrým kompromisom, vďaka ktorému si obľúbené vyprážané pokrmy budú môcť vychutnať úplne všetci.

Doprajte si lepší pocit z vyprážania

Hoci sa vyprážané jedlá nepovažujú za najzdravšie, v kuchyni majú svoje miesto, najmä ak ide o sviatočné menu alebo rýchlu večeru. S použitím alternatívnych surovín do obaľovacieho trojobalu však viete aspoň čiastočne zmierniť ich negatívny vplyv na organizmus. Namiesto bielej pšeničnej múky a klasickej strúhanky získate vlákninu, minerály a prospešné tuky z orechov či semienok.

Na záver teda platí, že ak vás niekedy omrzí tradičná strúhanka, nemusíte sa báť skúšať nové veci. Či už siahnete po obilninách, orechoch, semienkach alebo sa pustíte do kulinárskeho experimentu s divokou ryžou, výsledkom budú chutné, chrumkavé a predovšetkým zdravšie pokrmy, ktoré bez problémov zapadnú do bežného jedálnička a určite si nájdu miesto vo vašej kuchyni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané