Rosia sa vám okná? Ako tomu zabrániť?

Zdieľať
Rosia sa vám okná? Ako tomu zabrániť?
Rosia sa vám okná? Ako tomu zabrániť? www.gettyimages.com

Práve teraz v zimných mesiacoch sa niektoré domácnosti môžu potýkať so zvýšenou vlhkosťou v bytoch, ktorá môže nielen negatívne pôsobiť na nábytok v domácnosti, ale predovšetkým na zdravie obyvateľov bytu.

Nadmerná vlhkosť

Príliš vlhkosti v domácnosti je problém, s ktorým sa stretáva stále veľa ľudí. Spôsobuje ho zlé tesnenie okien, dverí, ale aj zlý systém vetrania a prekurovania miestností najmä v zime. Jeho následkom sú mokré mapy na stenách, ktoré môžu viesť až k vzniku plesní na stenách, zničenie nábytku, ale predovšetkým to môže mať veľmi negatívny vplyv na naše zdravie, najmä dýchacie ťažkosti, kožné vyrážky a bolesti kĺbov a svalov. Veľmi ohrozenú skupinu tvoria samozrejme deti, ktorých imunitný systém ešte nie je úplne vyvinutý, a tiež seniori, pretože ich imunitný systém je slabší ako u mladších ľudí.

V prvom rade, je vhodné zaobstarať si domov vlhkomer, čo je veľmi malý prístroj. Vlhkomer neustále meria teplotu v miestnosti a tiež vlhkosť, takže informácie máte stále k dispozícii. Akonáhle vlhkosť prekročí 60%, je to známka už nadmernej vlhkosti. Ak sa táto vlhkosť drží dlhšiu dobu a nejedná sa len o malý výkyv, je treba ju znižovať.

Aké je riešenie?

nájdete ho na druhej strane:

Aké je riešenie?

Ako zabránite nadmernej vlhkosti vo vašej domácnosti?
Ako zabránite nadmernej vlhkosti vo vašej domácnosti? www.gettyimages.com

Rozhodne na prvom mieste by sme mali správne a pravidelne vetrať. Pozor však na to, akým spôsobom vetráme. Okno neustále otvorené na mikroventiláciu je zlým riešením. V lete môžeme vetrať otvorenými oknami celý deň, ale v zime nechceme, aby z bytu unikalo teplo, a preto často vetranie obmedzujeme. Správne vetranie znamená, že niekoľkokrát denne otvoríme okno dokorán na krátku dobu, aby sa v miestnostiach vymenil vzduch za čerstvý. Vetracie dobu obmedzte na 10-15 minút alebo podľa potreby. Ideálne k tomu vytvorte prievan medzi miestnosťami.

Nezabúdajte vetrať najmä miestnosti, v ktorých sa vlhkosť udržuje najviac, čo sú kúpeľňa, kde vzniká vlhkosť pri sprchovaní, kúpaní, ale aj napríklad pri sušení bielizne (ak máte v kúpeľni sušičku), a kuchyne, kde sa najviac drží vlhkosť pri varení a umývaní riadu. Obzvlášť ak tieto miestnosti nemajú okno alebo iný vetrací systém, treba im pomôcť.

Okrem vetrania je vhodným riešením odvlhčovač vzduchu. Na našom trhu môžeme zakúpiť odvlhčovače, ktoré nám s problémom nadmernej vlhkosti pomôžu. Na výber máme malé mechanické prístroje so špeciálnymi kapsulami, ktoré nasávajú vlhkosť a kapsulu pomaly rozpúšťajú, alebo elektrické odvlhčovače, ktoré zvládnu aj väčšie priestory a často ponúkajú aj ďalšie prídavné funkcie. Je dôležité uvedomiť si, čo všetko od prístroja vyžadujeme, aký veľký priestor by mal zvládnuť a tiež akú hlučnosť prístroj má, špeciálne ak ho máme umiestnený v spálni či obývačke, kde sa veľa pohybujeme.

Dôležitým aspektom je tiež odvod vody, ktorú prístroj zo vzduchu nasaje a ktorú treba následne odvádzať preč. Niektoré elektrické prístroje majú vlastné čerpadlo a vodu môžu odviesť do umývadla či do odpadu. Iné prístroje majú zásobnú nádržku, ktorú treba čas od času vyprázdniť.

Niektoré z prístrojov ponúkajú viac funkcií, ako napríklad čistenie vzduchu od drobných nečistôt, peľov, prachu a ďalšie, čo môžu oceniť napríklad tí, v ktorých domácnostiach bývajú alergici. Niektoré prístroje dokážu okrem odvlhčovania tiež vzduch následne ohrievať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané