Revolučný nález. Rover Curiosity objavil na Marse čistú síru. Môže to naznačovať niekdajší život?

Zdieľať
mars
mars Foto: Foto: www.shutterstock.com

V nedávnej minulosti sa na Marse zaznamenal nevšedný objav, ktorý opäť rozvíril diskusie o histórii tejto planéty a o potenciálnych stopách života v našej slnečnej sústave. Pri bežnom skúmaní marťanského povrchu sa totiž podarilo zaznamenať prítomnosť elementárnej síry v neobyčajne čistej forme. Tento jav predstavuje z geologického hľadiska významné prekvapenie a otvára dvere novým úvahám o možných biochemických procesoch, ktoré sa na Marse mohli odohrať v dávnej či nedávnej minulosti.

Prečo je síra na Marse taká dôležitá

Síra, podobne ako ďalšie základné prvky (napríklad uhlík, vodík, dusík, kyslík či fosfor), býva spájaná s rôznymi formami života. Na našej planéte napríklad existujú mikroorganizmy, ktoré práve síru a jej zlúčeniny využívajú ako zdroj energie. Tento fakt vrhá na celé zistenie ešte významnejšie svetlo, keďže teoreticky naznačuje možnosť, že v marťanskom prostredí mohla kedysi existovať alebo sa aspoň na krátky čas rozvinúť istá forma života.

Z doterajších marťanských výskumov vieme, že na povrchu i pod povrchom sa nachádzajú rôzne sírne zlúčeniny, najmä sírany (zlúčeniny síry s inými prvkami). Čistá, elementárna síra sa však vyskytuje menej často a v takto dobre zachovanej kryštalickej forme bola objavená len zriedka. Aby sme pochopili, aké procesy za týmto javom stoja, je nevyhnutné analyzovať súvislosti s ďalšími zložkami hornín, usadených vrstiev a prípadnou minulou prítomnosťou vody či sopečnej aktivity.

Kde sa síra na Marse najčastejšie objavuje

Pozorovania na Marse naznačujú, že ložiská síranov a iných sírnych minerálov sú často spojené s oblasťami, kde kedysi mohla tiecť voda alebo prebiehali vulkanické procesy. V týchto lokalitách sa predpokladá niekdajšia existencia riek, jazier či menších vodných plôch, čo je dôležité nielen pre vývoj geologických vrstiev, ale aj pre akúkoľvek formu možného mikrobiálneho života.

Objav elementárnej síry poukazuje na skutočnosť, že povrch Marsu sa neustále menil rôznymi geochemickými mechanizmami. Hypotézy hovoria napríklad o hydrotermálnych procesoch, pri ktorých by horúca voda obohatená o rôzne minerály mohla vytvoriť kryštály síry v takejto nezvyčajne čistej podobe.

Ako súvisí síra s potenciálnym životom

Na Zemi existuje viacero mikroorganizmov, ktoré dokážu metabolizovať síru alebo jej zlúčeniny, čím získavajú potrebnú energiu na prežitie. Tieto organizmy sa často nachádzajú v extrémnych prostrediach, napríklad pri podmorských hydrotermálnych prieduchoch, v sopečných oblastiach alebo v podmienkach s nízkym obsahom kyslíka.

Pokiaľ by Mars v minulosti vykazoval podobné podmienky – či už vďaka prítomnosti geotermálnych prameňov, sopečnej činnosti alebo inej forme hydrotermálneho systému – čistá síra by mohla byť jedným z kľúčových indícií, že planéta nebola vždy len nehostinná púšť. Teoreticky mohla podporovať mikrobiálne formy života, ktoré sú na síru špecializované.

Význam geologických vrstiev a kanálov

Väčšie kanály či údolia na Marse, ako napríklad Gediz Vallis (alebo iné podobné štruktúry), priťahujú pozornosť planetárnych vedcov práve preto, že odhaľujú úlomky rôznorodých hornín, zaplavené usadeniny či vrstvy bohaté na minerály vzniknuté pôsobením vody. V týchto miestach sa pravdepodobne spojili zosuvy pôdy, riečne či iné vodné prúdenia, a vytvorili tak mozaiku geologických stôp.

Pri nových výskumoch týchto terénov sa odoberajú vzorky, ktoré majú preukázať, či sú prítomné rovnaké minerálne znaky v podpovrchových vrstvách. Ak by sa ukázalo, že elementárna síra sa nachádza aj vo väčších hĺbkach a vo viacerých oblastiach, bolo by to ďalším dôkazom širokej škály geochemických procesov na Marse.

Čo môže priniesť budúci prieskum

Hoci doterajšie poznatky nateraz nestačia na definitívnu odpoveď ohľadom minulého (alebo súčasného) života na Marse, každá ďalšia vzorka s potvrdenou prítomnosťou síry, a to hlavne v čistej forme, pridáva do skladačky dôležitý diel. Ak chceme naozaj porozumieť, či kedysi Mars hosťoval mikrobiálny život, musíme pokračovať v prieskume, študovať lokality s vysokým obsahom síry a hľadať prípadné biologické stopy – napríklad organické zlúčeniny, ktoré by sa vedeli uchovať v sedimentoch.

Rovnako dôležitým krokom sú misie, ktoré budú schopné priniesť vzorky priamo na Zem. Laboratórne rozbory s využitím moderných technológií by mohli poskytnúť omnoho detailnejšie výsledky, než aké dokážeme získať len prostredníctvom prístrojov priamo na povrchu Marsu. Tým by sa mohli objasniť procesy formovania sírnych kryštálov a prípadné stopy biologických reakcií, ktoré by mohli naznačiť prítomnosť živých organizmov v marťanskej minulosti.

Záver: Mars ako nevyčerpateľný zdroj záhad

Tento objav elementárnej síry je ďalším dôkazom, že Mars stále ukrýva množstvo tajomstiev. Postupným skúmaním geologických vrstiev a rôznych minerálnych nálezísk sa dozvedáme čoraz viac o neobyčajnej histórii planéty. Pravdepodobnosť, že sa v dávnych časoch mohla na Marse objaviť aspoň jednoduchá forma života, preto ostáva otvorená.

Veda nemá zatiaľ k dispozícii jednoznačnú odpoveď na to, či život za hranicami Zeme existuje alebo existoval. Objav takýchto čistých sírnych kryštálov nám však pripomína, že aj zdanlivo maličké a náhodné úkazy môžu priniesť zásadné zvraty v chápaní vývoja planét, a tým aj celého vesmíru. Každé nové zistenie je ďalším krokom na ceste k odhaleniu možnej existencie života inde, než na našej modrej planéte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané