Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rakovina pažeráka. Ako jej efektívne predísť a aké sú jej príznaky

reklama:
rakovina
Rakovina pažeráka. Ako jej efektívne predísť a aké sú jej príznakyFoto: www.gettyimages.com

Aj napriek tomu, že je rakovina pažeráka nie je príliš častým ochorením, patrí k tým veľmi závažným. Podľa dostupných informácií je zrejmé, že sa jej výskyt rozdeľuje geograficky. Najčastejšie bývajú postihovaní Aziati a je to pravdepodobne spôsobené ich častou konzumáciou čajov s vysokým podielom tanínov.

Aj v tomto prípade je vznik karcinómu pažeráka spôsobený genetickou odchýlkou, najčastejšie sa jedná o gén APC. Táto genetická odchýlka vznikne v spojitosti s rizikovými faktormi, avšak aj úplne náhodne u zdravých jedincov.

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory, ktoré mnohonásobne zvyšujú výskyt rakoviny pažeráka, patria:

  • fajčenie
  • alkohol
  • žuvanie tabaku
  • dedičnosť
  • refluxná choroba pažeráka, čo je zápal pažeráka spôsobený častým zvracaním
  • Barrettov pažerák

Prevencia

Ak máte z určitého dôvodu strach, že by ste v budúcnosti mohli týmto typom rakoviny ochorieť, napríklad je to vo vašej rodine časté, je možné sa zhubným nádorom pažeráka brániť. Najdôležitejšie je okamžite prestať s fajčením a obmedziť alkohol. U nás nie je, na rozdiel od ázijských krajín, žuvanie tabaku či betelu bežné, v tomto prípade môžete byť teda v kľude. Avšak ak máte refluxnú chorobu pažeráka, je potrebné dbať na diétne opatrenia, dodržiavať požadovanú liečbu a dochádzať pravidelne k svojmu lekárovi na kontroly.

Príznaky a prejavy

Medzi najčastejšie vypozorované príznaky rakoviny pažeráka patria:

  • ťažkosti pri prehĺtaní a bolestivé prehĺtanie
  • v začiatkoch sa objavuje bolesť krku
  • problémy s rozprávaním – chrapľavý a tichý hlas
  • únava
  • úbytok na váhe

Liečba

Ak sa u vás potvrdí rakovina pažeráka, jej vyliečenie spočíva v zložitej chirurgickej operácii, ktorá je úspešná najmä u pacientov, u ktorých sa na nádor prišlo ešte v skorom štádiu. Pacienti, ktorí bohužiaľ prišli o niečo neskôr, sú liečení žiarením alebo chemoterapiou a v niektorých prípadoch kombináciou týchto dvoch metód.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 3. februára 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.