Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príznaky celiakie, ktoré väčšina ľudí ignoruje

reklama:
celiakia
celiakiawww.gettyimages.com

Celiakia čiže neznášanlivosť lepku trápi možno viac ľudí, než by ste čakali. Lepok je proteín nachádzajúci sa v pšenici, raži, jačmeni a ovse. Dodáva cestu pružnosť a pomáha mu kysnúť. Hoci väčšine ľudí nevadí, niektorí naň majú alergickú reakciu. A veľa z týchto ľudí o tom ani nevie. Celiakia je pritom nebezpečné autoimunitné ochorenie. Aké sú najčastejšie príznaky, ktoré ľudia ignorujú?

Tráviace ťažkosti a kožné problémy

Lepok sa z tela odstraňuje len veľmi ťažko. Niekedy to trvá mesiace alebo dokonca roky. Kým príznaky intolerancie nie sú vážne, väčšina ľudí si ich nevšíma a neprisudzuje ich celiakii, časom sa ale aj mierne problémy môžu rozvinúť v niečo vážnejšie. Medzi najčastejšie príznaky patria tráviace ťažkosti, častá plynatosť, zápcha alebo naopak hnačka.

Keratóza pilaris, neinfekčné ochorenie kože, je zvyčajne spôsobená nedostatkom mastných kyselín a vitamínu A v tele. V niektorých prípadoch ju má ale na svedomí aj celiakia. Dávajte si preto pozor na tvrdé, belavé a začervenané hrbolčeky na koži. Ak sa po jedle cítite unavení, malátni a nesústredení, takisto to môže byť príznakom neznášanlivosti lepku.

Závraty a nerovnováha hormónov

Celiakia môže mať neurologické príznaky, po požití lepku môžete mať závraty alebo strácať rovnováhu, a to bez iného zvláštneho dôvodu. S neznášanlivosťou lepku sú spájané choroby ako je lupus, psoriáza, reumatoidná artritída, sklerodermia alebo roztrúsená skleróza, hoci väčšinu ľudí najskôr nenapadne, že by práve ony mohli byť na vine.

Celiakia spôsobuje hormonálne poruchy a nerovnováhu hormónov. Môže mať na svedomí bolesti hlavy a migrény, zvýšenú únavu, zápaly kĺbov a opuchy a v neposlednom rade aj úzkosti a depresie. Pokiaľ u seba niektorý z týchto príznakov objavíte, skúste na niekoľko týždňov zmeniť jedálniček a všímať si zmeny. Potom skúste opäť nasadiť potraviny s obsahom lepku. Pokiaľ sa začnete cítiť zle a budete nafúknutý, pravdepodobne trpíte celiakiou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 19. decembra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.