Pripálený plech už nemusí byť nočnou morou. Vyskúšajte týchto 5 domácich trikov a uľahčite si čistenie

Zdieľať
pripálený plech
pripálený plech Foto: depositphotos.com

Pripálené zvyšky jedla na plechu dokážu poriadne znepríjemniť život každej gazdinke či domácemu kuchárovi. Namiesto zdĺhavého drhnutia však môžete vyskúšať niekoľko domácich trikov, vďaka ktorým sa mastnoty a pripálenín zbavíte rýchlo a bez väčšej námahy. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame päť účinných metód, ako vrátiť vášmu

Ak chcete predchádzať pripáleným zvyškom, vždy je najlepšie umývať riad bezprostredne po použití. Rovnako je praktické použiť papier na pečenie alebo iné podložky, aby sa zvyšky jedla neprilepili na povrch plechu. Ak ste však na prevenciu zabudli a váš plech to už odniesol, nezúfajte. Nasledujúce tipy vás zachránia.

1. Tableta do umývačky riadu nie je len do umývačky

  1. Najprv prevarte vodu v rýchlovarnej kanvici.
  2. Do stredu pripáleného plechu položte bežnú tabletu do umývačky riadu a pridajte aj malé množstvo bežného saponátu na riad.
  3. Teraz zalejte plech horúcou vodou a nechajte pár minút pôsobiť.
  4. Následne plech opláchnite pod tečúcou vodou v dreze a odolné škvrny dočistite hubkou a obyčajným prostriedkom na riad.

Tento postup je jednoduchý a spoľahlivo pomáha uvoľniť usadenú mastnotu. Voda s tabletou a saponátom vytvorí roztok, ktorý si s pripáleninami poradí takmer bez vášho pričinenia.

2. Citrónové osvieženie

Ďalším prírodným spôsobom, ako zatočiť s pripáleninami, je využiť silu citrónu.

  • Z čerstvých citrónov vytlačte aspoň šťavu z troch kusov a rozotrite ju po celom povrchu pripáleného plechu.
  • Zmes zrieďte menším množstvom vody.
  • Vložte plech do rúry vyhriatej na 200 stupňov a nechajte ho tam 10 minút pôsobiť.

Para, ktorá sa v procese vytvorí, uvoľní zaschnuté zvyšky jedla a mastnotu. Následné umývanie potom bude výrazne jednoduchšie a rýchlejšie.

Ak máte chuť, môžete si na internete vyhľadať ukážkové videá, kde ľudia detailne predvádzajú čistenie plechov práve pomocou citrónovej šťavy či iných osvedčených metód, ktoré uvádzame nižšie.

3. Jedlá sóda + ocot = dokonalé duo

Kombinácia jedlej sódy a octu je známa tým, že pri kontakte vytvára peniacu reakciu, ktorá účinne odstraňuje aj tie najodolnejšie pripáleniny. Postupujte nasledovne:

  1. Celý povrch plechu posypte jedlou sódou tak, aby ste vytvorili rovnomernú vrstvu.
  2. Ocot nalejte do nádoby s rozprašovačom a ľahko ho nastriekajte na jedlú sódu.
  3. Nechajte túto zmes pôsobiť aspoň dve až tri hodiny (môžete ju nechať aj dlhšie, ak je váš plech naozaj veľmi znečistený).
  4. Následne vezmite hubku alebo jemnú drôtenku a plech vydrhnite.
  5. Plech opláchnite čistou vodou a v prípade potreby postup zopakujte.

Táto kombinácia je nielen veľmi účinná, ale tiež ekologická. Jedlá sóda a ocot sú bežne dostupné v každej domácnosti a nezanechávajú nepríjemné chemické pachy.

4. Spása z chladničky: Coca-Cola

Možno ste už videli zaujímavé videá, v ktorých Coca-Cola dokáže zreštaurovať staré mince natoľko, že po nočnom kúpaní v tomto nápoji vyzerajú takmer ako nové. A presne na podobnom princípe funguje aj čistenie pripáleného plechu.

  • Plech zalejte takým množstvom Coca-Coly, aby všetky pripálené miesta zostali ponorené.
  • Nechajte pôsobiť niekoľko hodín (ideálne cez noc).
  • Nakoniec ho umyte saponátom a hubkou, prípadne opláchnite horúcou vodou.

Aj keď sa to nezdá, kyselina fosforečná obsiahnutá v tomto populárnom nápoji dokáže pomerne účinne rozkladať mastnotu a usadené škvrny.

Neprajníci vápnika:

Dávajte si tiež pozor na nápoje a potraviny, ktoré môžu znižovať hladinu vápnika v tele. Podobne ako kyslé limonády s obsahom fosforečnanov (kam patrí aj Coca-Cola), existujú aj iné nápoje či jedlá, ktoré môžu ovplyvniť vstrebávanie dôležitých minerálov.

5. Soľ nad zlato

Soľ dokáže poslúžiť nielen v kuchyni ako dochucovadlo, ale aj ako praktický abrazívny prostriedok. Na pripáleniny zaberá podobne ako cukor, keďže kryštáliky soli dokážu povrch účinne obrúsiť.

  • Na pripálené miesta nasypte niekoľko lyžíc soli.
  • Jemne pridajte teplú vodu tak, aby vznikla kašovitá zmes.
  • Všetko dôkladne vydrhnite hubkou alebo kefkou.
  • Ak je znečistenie naozaj urputné, zalejte soľ horúcou vodou, nechajte ju pôsobiť 12 hodín (napr. počas noci) a na druhý deň plech klasicky vyčistite.

Vďaka dlhšiemu pôsobeniu soľného roztoku sa mastnota a pripáleniny poriadne uvoľnia, čo vám ušetrí veľa času aj námahy.

Extra tip na záver
Ak sa pripravujete na sviatky, napríklad na Veľkú noc, určite oceníte každý trik, ktorý vám ušetrí čas aj energiu. Rovnako tak platí, že aj obrusy, záclony alebo oblečenie môžete vyrovnať bez použitia žehličky, záclonu alebo oblečenie miesto žehličky vyrovnajte takto“ – odkaz na ďalší praktický tip). Tieto drobné rady vám pomôžu zvládnuť domácnosť bez zbytočného stresu.

Keď budete najbližšie piecť alebo variť, nezabúdajte na prevenciu. Po použití ihneď plech umyte alebo použite podkladovú fóliu či papier na pečenie. Ak sa však stane, že sa vám plech pripáli, teraz už viete, ako si s ním poradiť. Týchto päť jednoduchých, no pritom účinných metód vám pomôže udržať kuchynské vybavenie v perfektnom stave. A čo je najlepšie, väčšinu použitých surovín máte pravdepodobne po ruke – či už ide o tablety do umývačky, citrón, jedlú sódu, ocot, Coca-Colu alebo soľ.

Stačí len vybrať si spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje, a pustiť sa do čistenia. Výsledkom bude opäť žiarivý plech pripravený na ďalšie kulinárske dobrodružstvá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané