Prelomový objav, ktorý dáva nádej tisícom žien. Za neplodnosťou môžu stáť črevné baktérie

Zdieľať
Syndróm polycystických vaječníkov
Syndróm polycystických vaječníkov Foto: www.shutterstock.com

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) patrí medzi najrozšírenejšie hormonálne ochorenia, ktoré postihuje ženy v plodnom veku. Hoci ide o jednu z hlavných príčin neplodnosti, stále patrí medzi najmenej prebádané ženské diagnózy. Najnovšie vedecké zistenia však prinášajú veľkú nádej: ukázalo sa totiž, že za týmto závažným problémom môže stáť narušená črevná mikroflóra.

Záhadné ochorenie, ktoré komplikuje materstvo

Polycystické vaječníky, odborne nazývané syndróm polycystických ovárií (PCOS), sú hormonálnou poruchou, pri ktorej dochádza k vážnym poruchám ovulácie, čo často vedie až k neplodnosti. Na celom svete sa s týmto syndrómom stretáva približne každá piata žena vo vekovej skupine od 15 do 49 rokov. Ochorenie je také rozšírené, že ho odborníci nazývajú „epidémiou 21. storočia“. Mimoriadne vysoký výskyt PCOS evidujeme dokonca aj v strednej Európe, pričom Česko a Slovensko patria medzi krajiny s najvyššou prevalenciou v rámci Európskej únie.

Pozrite si aj video, ktoré približuje syndróm PCOS a možnosti jeho liečby:

Video o PCOS a súvislostiach so zdravím čriev

Ako rozpoznať PCOS?

K hlavným symptómom tohto syndrómu patrí nepravidelná, prípadne úplne absentujúca menštruácia a zvýšená hladina mužských hormónov – takzvaných androgénov. Práve tieto hormóny spôsobujú prejavy ako nadmerné ochlpenie na tvári a tele, silné akné, vypadávanie vlasov či nárast telesnej hmotnosti. U žien trpiacich PCOS býva navyše bežné, že majú problém zbaviť sa prebytočných kilogramov aj napriek výraznej snahe schudnúť.

Nejde však len o estetické problémy. K ďalším vážnym prejavom PCOS patrí chronická únava a zvýšená inzulínová rezistencia, ktorá vedie k problémom so spracovaním cukrov. Tieto metabolické komplikácie následne zvyšujú riziko vzniku cukrovky 2. typu a srdcovo-cievnych ochorení. Diagnóza PCOS sa najčastejšie stanovuje kombináciou ultrazvukového vyšetrenia vaječníkov a krvných testov, ktoré odhalia zvýšené hladiny hormónov.

Záhadná príčina môže súvisieť s trávením

Presná príčina vzniku PCOS stále nie je jasná. Vedci sa však zhodujú na tom, že s ochorením úzko súvisí inzulínová rezistencia a chronický mierny zápal v tele. Tieto procesy môžu podnecovať tvorbu nadmerného množstva mužských hormónov. Stále viac odborníkov navyše upozorňuje, že na vznik syndrómu majú zásadný vplyv aj nedostatok fyzickej aktivity a nevhodné stravovacie návyky.

Revolučný objav čínskych vedcov: za PCOS môžu chýbajúce baktérie

Tím výskumníkov z renomovanej čínskej univerzity Zhejiang priniesol úplne nové poznatky, ktoré by mohli znamenať revolúciu v liečbe tohto syndrómu. Zistili totiž, že ženy trpiace PCOS majú výrazne oslabenú črevnú mikroflóru. Táto nerovnováha, konkrétne nedostatok črevnej baktérie Prevotella merdae (P. merdae), môže byť jednou z kľúčových príčin, ktoré prispievajú k hormonálnym problémom a neplodnosti.

Kľúčové zistenie: Aminokyseliny poškodzujú maternicu

„V klinickej praxi sme si opakovane všimli, že aj mladé pacientky s PCOS, ktorým sa podarilo otehotnieť, majú oveľa vyššie riziko potratu a komplikácií v tehotenstve. Mnohé z nich mali súčasne tráviace ťažkosti a poruchy metabolizmu. To nás priviedlo k skúmaniu možného prepojenia črevných baktérií s funkciou maternice,“ vysvetľuje vedúca výskumného tímu.

Jej tím podrobne sledoval 220 mladých žien vo veku do 35 rokov zo 44 čínskych miest. Polovicu z nich tvorili pacientky diagnostikované PCOS, druhá polovica boli zdravé ženy. Vedci skúmali vzorky ich krvi, črevnej mikroflóry a tiež výstelky maternice.

Z výsledkov vyplýva, že ženy s PCOS mali výrazne nižšiu diverzitu črevných baktérií a zároveň zvýšené množstvo rozvetvených aminokyselín (BCAA), hlavne izoleucínu. Naopak, mali výrazne menej prospešných mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré sú pre telo veľmi dôležité.

Nádej na liečbu v obnove črevnej mikroflóry

Vedci pri testoch zistili, že vysoké hladiny izoleucínu v krvi spôsobujú starnutie buniek maternice a zhoršujú jej schopnosť plniť reprodukčnú funkciu. „Naše zistenia naznačujú, že nadbytok izoleucínu a nedostatok baktérie P. merdae poškodzuje zdravie sliznice maternice, a to aj u mladých žien,“ dodáva doktorka.

Na základe tohto výskumu sa vedci domnievajú, že práve baktéria P. merdae a aminokyseliny BCAA by mohli slúžiť ako biomarkery, ktoré by pomohli odhaliť ženy s PCOS ohrozené vyšším rizikom reprodukčných komplikácií.

Budúcnosť liečby: Úprava jedálnička a probiotiká

Najväčšou nádejou pre ženy s PCOS je preto cielená liečba zameraná na obnovu črevnej mikroflóry. „Ďalším logickým krokom bude overiť, či úprava stravy, zaradenie vhodných probiotík a obmedzenie príjmu BCAA aminokyselín dokáže zmierniť alebo dokonca odstrániť tieto negatívne účinky,“ uzatvára doktorka.

Nové zistenia tak otvárajú úplne nové možnosti, ako pomôcť tisícom žien bojovať s PCOS a naplniť ich sen o materstve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané