Prekvapivé zistenie kardiológa o káve. Toto ste určite nečakali

Zdieľať
káva
káva Foto: depositphotos.com

Ak patríte k ľuďom, ktorí si nevedia predstaviť ráno či popoludnie bez šálky voňavej kávy, pravdepodobne ste si už niekedy položili otázku, či vám pitie tohto obľúbeného nápoja môže uškodiť. Názory lekárov sa totiž priebežne menia a neraz sa dostávajú do vzájomného rozporu. Káva je raz oslavovaná pre svoje pozitívne účinky a inokedy sa varuje pred jej nadmerným pitím. Ako to teda naozaj je? Presne túto dilemu sa rozhodol ozrejmiť aj rešpektovaný španielsky kardiológ José Abellán, ktorý s kávou prichádza do kontaktu nielen ako milovník tohto nápoja, ale aj ako odborník na srdcovo-cievny systém.

Káva, antioxidanty a ich prínosy

Viaceré vedecké štúdie naznačujú, že káva má široké spektrum zdravotných benefitov, a to predovšetkým vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Tieto látky prispievajú k ochrane buniek pred poškodením voľnými radikálmi, čo je dôležité pre celkové zdravie a prevenciu predčasného starnutia organizmu. Káva teda nie je iba zdrojom kofeínu, ale ponúka aj slušnú dávku prospešných látok, ktoré môžu pomôcť pri podpore zdravia. Na druhej strane sa však objavili správy, že jej nadmerné pitie môže nepriaznivo ovplyvniť srdce a cievy. Máme sa obávať zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení, ak si každý deň doprajeme niekoľko šálok voňavej kávy? Alebo sú tieto obavy len ďalším mýtom?

Káva a jej účinok na srdce

V odborných kruhoch sa diskusia ohľadom kávy, jej prínosov a možných rizík vedie už roky. Ako sa na to celé pozerá človek, ktorý má srdcovo-cievne zdravie v popise práce a zároveň si sám kávu rád vychutnáva? „Ako kardiológ som sa už neraz pristihol pri úvahe, či je káva vhodná pre zdravie srdca. Pravdou je, že keď si človek kávu dopraje, zvyčajne dôjde ku krátkodobému zvýšeniu krvného tlaku i srdcovej frekvencie,“ vysvetľuje doktor. A hneď dodáva, že netreba hneď robiť paniku – nič nebýva len čiernobiele.

Dlhodobé pozorovania prinášajú pozitívne správy

Doktor uvádza, že z dlhodobého hľadiska sa ukazuje, že primeraná konzumácia kávy môže dokonca prospievať srdcovo-cievnemu systému. „Výskum poukazuje na to, že rozumné pitie kávy súvisí s nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení, cievnych príhod a dokonca aj niektorých druhov rakoviny. Existujú tiež indície, že môže znížiť pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu,“ spresňuje uznávaný kardiológ. Na to, aby sme však naozaj mohli čerpať z benefitov kávy, je nevyhnutná istá miera sebadisciplíny.

Koľko kávy je priveľa? Dodržiavajte rozumné hranice

Pravidlo „všetko s mierou“ tu platí dvojnásobne. Podľa odborníkov je odporúčaný denný príjem kofeínu zhruba 200 – 300 mg, čo zodpovedá približne 2 až 4 šálkam kávy denne. Ak to s kávou preženiete, môžete zaznamenať nepríjemné príznaky, ako sú búšenie srdca, podráždenosť, nervozita či bolesť hlavy. Nemali by sme tiež zabúdať, že kofeín sa nenachádza len v káve, ale aj v rôznych energetických nápojoch a ďalších produktoch. Jeho množstvo v krvi stúpa zhruba 20 minút až hodinu po požití a z tela sa odbúrava 4 až 10 hodín, čo môže negatívne ovplyvniť spánok. Preto je rozumné obmedziť pitie kávy vo večerných či neskorých popoludňajších hodinách.

Pozor na kombináciu kávy a niektorých liekov

Podľa viacerých upozornení by sme mali byť opatrní aj pri kombinovaní kávy s bežnými druhmi liekov. Niektoré z nich môžu pôsobiť v tele spoločne s kofeínom spôsobom, ktorý zvyšuje riziko nežiaduceho podráždenia nervového systému alebo zažívacieho traktu. Hoci človeku pri takejto kombinácii nemusí hneď hroziť život ohrozujúca situácia, môžu sa dostaviť nepríjemné vedľajšie účinky a dlhodobo oslabená imunita. Ak teda užívate lieky, je rozumné konzultovať pitie kávy s lekárom alebo aspoň sledovať, či vám takáto kombinácia nerobí ťažkosti.

Káva po prebudení? Radšej začnite vodou

Mnohí z nás majú po prebudení zaužívaný rituál namieriť si to rovno ku kávovaru. Odborníci však upozorňujú, že pitie kávy nalačno nemusí byť ideálne. Náš organizmus je po spánku prirodzene mierne dehydrovaný, keďže sme počas noci neprijímali tekutiny, no zároveň sme ich dýchaním, potením a ďalšími procesmi strácali. Prvým krokom po prebudení by preto malo byť doplnenie vody či minerálov, aby sme telu pomohli získať späť tekutinovú rovnováhu. Následne sa odporúča dať si aspoň malú desiatu a až potom si vychutnať svoju rannú šálku. Takto sa vyhnete podráždeniu žalúdka a budete mať viac energie bez zbytočného stresu pre tráviaci trakt.

Dôležité je tiež mať na pamäti, že kofeín nalačno môže niektorým ľuďom spôsobovať pálenie záhy či nepríjemné pocity v oblasti žalúdka. Tieto reakcie sa však líšia od človeka k človeku. Ak pociťujete zvýšenú citlivosť na kofeín, môže vám pomôcť znížiť množstvo vypitej kávy alebo ju nahradiť kvalitným zeleným čajom. Telo si totiž dokáže zvyknúť na určitú úroveň kofeínu, ale ak pravidelne prekračujete svoje limity, riziko negatívnych dopadov prirodzene rastie.

Káva a dlhý život? Záleží na type prípravy

V súvislosti s kávou sa často objavuje aj téma dlhovekosti. Metaanalýza poukazuje na to, že kávičkári sa môžu tešiť istému pozitívnemu vplyvu na dĺžku života. Zároveň sa však zvýrazňuje, že kvalita a spôsob prípravy kávy majú veľký význam. Kapsulová káva, hoci veľmi rozšírená pre jednoduchosť prípravy, nepatrí medzi tie najkvalitnejšie a často obsahuje menej zdraviu prospešných látok. Naopak, špičkové kávové zrná, ktoré si doma sami pomeliete, môžu priniesť lepší chuťový aj nutričný zážitok.

Samotný doktor zdôrazňuje, že najlepšou voľbou je filtrovaná káva, kde sa mleté kávové zrná sparia horúcou vodou a cez filter pretečie len tekutina bez väčšiny kávových usadenín. Takýto „nálev“ nie je až taký koncentrovaný a obsahuje menej látok, ktoré by mohli podporovať zápalové procesy v tele. Štúdia dokonca potvrdila, že práve filtrovaná káva má najvyšší obsah antioxidantov. Ak teda pijete kávu na dennej báze a chcete z nej vyťažiť maximum pre svoje zdravie, kvalitné zrná a filtrovanie môžu byť tým najvhodnejším riešením.

Ako pristupovať k pitiu kávy?

Na záver možno povedať, že odpoveď na otázku „Je káva dobrá alebo zlá pre srdce?“ nie je úplne jednoznačná, ale viacero vedeckých štúdií, ako aj skúsenosti lekárov typu doktora, naznačujú, že rozumná konzumácia kávy nepredstavuje pre zdravého človeka priame riziko. Práve naopak, môže pomôcť pri prevencii niektorých zdravotných komplikácií. Kľúčové je však neprekračovať zdravú hranicu 2 až 4 šálok denne (v závislosti od individuálnej tolerancie), vhodne načasovať pitie kávy počas dňa a prípadne si ustrážiť aj jej kombináciu s inými stimulantmi či liekmi.

Ak si dáte pozor na kvalitu kávových zŕn a uprednostníte spôsoby prípravy, ktoré v nápoji zachovajú vysokú hladinu prospešných látok, môže sa z kávy stať príjemný každodenný rituál, ktorý vás nielen poteší lahodnou chuťou a prívalom energie, ale aj podporí vaše zdravie. Samozrejme, vždy je dobré mať na pamäti svoj zdravotný stav, prípadné ochorenia a odporúčania ošetrujúceho lekára. No v zásade platí: ak to nepreháňate, káva je omnoho viac než len zdroj kofeínu – je to nápoj plný antioxidantov, arómy a osviežujúcej sily. A presne tak to vidí aj kardiológ,

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané