Prekonali ste ťažkú stratu a potrebujete vernú oporu? Psychológovia odporúčajú práve toto japonské plemeno

Zdieľať
japonský chin
japonský chin Foto: www.shutterstock.com

Mnohí z nás sa aspoň raz v živote ocitli v situácii, keď sme prišli o niekoho blízkeho alebo o niečo dôležité, a zrazu sme pocítili prázdnotu. Psychológovia často radia: ak túžite po spoločnosti a neustálom zdroji pozitívnej energie, skúste si zaobstarať psa. A pokiaľ navyše bojujete s dlhodobým smútkom či depresiami, môže byť pre vás ideálnym riešením práve japonský chin – pomerne výnimočné a málo rozšírené plemeno, ktoré na prvý pohľad ohúri neobyčajným prejavom náklonnosti a prítulnou povahou.

Malý, no s veľkým srdcom

Japonský chin sa radí medzi menšie plemená – v kohútiku dosahuje spravidla výšku okolo 25 centimetrov a má pomerne subtílnu stavbu tela. Nenechajte sa však oklamať jeho drobnými rozmermi. Tento psík je známy tým, že dokáže rozveseliť svojho človeka presne vtedy, keď to najviac potrebuje. Vďaka nekonečnej potrebe byť so svojím pánom a napĺňať mu každú voľnú chvíľu spoločenstvom či hrou, býva často označovaný za psieho „terapeuta“.

Nie je to pritom žiadne náhodné označenie. Psychológovia sa zhodujú, že ľudia, ktorí pociťujú dlhodobý smútok alebo sa vyrovnávajú so stratou, reagujú na jemnú prítomnosť zvieraťa mimoriadne pozitívne. Japonský chin sa totiž dokáže na človeka až neuveriteľne naviazať. Ak zostane dlhý čas sám, môže sa dokonca „uraziť“ a niekoľko hodín sa so svojím majiteľom takpovediac nerozprávať. Keďže zbožňuje ľudskú spoločnosť, miluje kontakt a vyhľadáva neustále blízkosť človeka – a presne to je to, čo toľkým ľuďom s bolesťou na duši dokáže poskytnúť.

Pomocník pri smútku aj depresii

Máloktoré plemeno je tak empatické ako práve chin. Dokonale vycíti, či sa jeho pán cíti pod psa (doslova) alebo naopak žiari dobrou náladou. V momente, keď zaregistruje váš smútok, vie prejaviť mimoriadne veľkú dávku nežnosti – pritúli sa, hľadí na vás oddaným pohľadom, olízne ruku a celou svojou bytosťou vám dáva najavo, že ste preň stred vesmíru. Táto schopnosť „vcítiť sa“ je to, čo pomáha mnohým ľuďom zvládnuť pocity osamelosti a deprivácie.

Zároveň však platí, že ak vás chin vidí šťastných, nadšene sa prispôsobí a je pripravený na všetky možné druhy hry či zábavy. Vie byť veľmi živý a veselý spoločník, ktorý človeka dokáže vytrhnúť z nepríjemných myšlienok. Táto flexibilita robí z japonského china ideálnu voľbu pre deti aj starších ľudí – v oboch prípadoch sa prispôsobí fyzickej aktivite a tempu svojho okolia.

Milovník pohodlia a krátkych prechádzok

Jednou z ďalších zaujímavých čŕt je jeho postoj k pohybu a pobytu vonku. Síce sa rád prebehne po záhrade, ale netúži po hodinových túrach alebo dlhých výletoch na rozľahlé lúky. Kľudne sa uspokojí s krátkou prechádzkou okolo domu alebo s pobehovaním na dvore. Prednosť dáva útulnému peliešku či gauču, najlepšie v tesnej blízkosti svojho človeka. Aj preto je japonský chin excelentnou voľbou pre ľudí, ktorí žijú v mestskom byte a nemajú možnosť tráviť dlhé hodiny na prechádzkach.

Napriek tomu, že dlhé vychádzky nevyhľadáva, vyžaduje pravidelnú socializáciu. To znamená občasné stretnutia s inými psami či ľuďmi, aby si zvykal na rozličné podnety a zostal vyrovnaným a príjemným spoločníkom. S cudzími psami a ďalšími zvieratami vo väčšine prípadov vychádza dobre, nezvykne byť agresívny ani vystrašený. Ak máte doma iné zvieratko, japonský chin sa zväčša bez problémov prispôsobí.

Čistotný ako mačka

Zaujímavosťou je, že japonského china mnohí opisujú ako mačacieho psa. Má rád čistotu, často sa umýva labkami podobne ako mačka a zvykne vyskakovať na vyvýšené miesta, napríklad na parapet, odkiaľ môže pozorovať okolie. Vďaka tomuto „mačaciemu“ správaniu vyzerá tak trochu jedinečne a mierne inak ako väčšina malých psích plemien, ktoré uprednostňujú prítomnosť človeka priamo na gauči či pri nohách.

Z hľadiska údržby srsti sa o neho netreba starať nadmerne – postačí pravidelné česanie, aby sa zabránilo plznutiu, a občasná kúpeľ, keď to je naozaj potrebné. O čosi väčšiu pozornosť venujte ušiam a očiam, keďže plemená so širšími ušnými zvukovodmi a väčšími očami môžu byť náchylnejšie na infekcie. Pravidelná kontrola a jemná starostlivosť sú preto na mieste.

Krátka história a pôvod

Napriek tomu, že sa tomuto plemenu hovorí „japonský“ chin, niektorí kynologickí nadšenci tvrdia, že jeho pôvod môže siahať aj do iných ázijských krajín. Isté je, že v Japonsku zohral významnú úlohu najmä ako spoločník šľachty a cisárskeho dvora – tam si ho cenili pre jeho elegantný vzhľad, jemnú povahu a schopnosť byť neustále v blízkosti človeka, ktorému patril. Dnes je populárny vo viacerých častiach sveta, no stále sa nepovažuje za masovo rozšírené plemeno. Práve to z neho robí tak trochu exkluzívneho spoločníka pre fajnšmekrov.

Ak sa chcete dozvedieť viac zaujímavostí, určite vás poteší aj prehľadné video

Vhodný aj do malého bytu

Jednou z najväčších výhod japonského china je, že nevyžaduje veľký priestor na život. Aj v malom mestskom byte bude spokojný, pokiaľ mu doprajete dostatok kontaktu a možnosť sem-tam sa rýchlo vybehať. Nečakajte však, že bude trpezlivo zvládať dlhé odlúčenie. Ak pracujete z domu, alebo máte možnosť brať si psíka so sebou do práce (a chin sa dokáže zmestiť pokojne aj do menšej tašky), budete dokonalý tím.

Mladším a aktívnejším ľuďom vyhovuje aj jeho praktická veľkosť – v prípade potreby si ho pokojne vezmú so sebou na úrady, na nákupy či na návštevy priateľov. Starší ľudia na ňom naopak oceňujú jeho pokoj a vrúcnosť, ktoré poskytuje vo chvíľach, keď je samota ťaživá.

Tvrdohlavosť, no dá sa zvládnuť

Ako každý pes, ani japonský chin nie je bez chýb. Prejavuje sa u neho určitá tvrdohlavosť, ktorá môže výcvik mierne sťažiť. Netreba však zabúdať, že ide o inteligentné a vnímavé plemeno. Správna motivácia, trpezlivosť a dostatočné množstvo pochúťok dokážu premeniť tvrdohlavého chlpáča na dobre zvládnuteľného rodinného miláčika. Odporúča sa pozitívne posilňovanie: za každý dobrý výkon či poslušnosť ho dostatočne pochváľte a odmeňte, v opačnom prípade sa môže zaseknúť a presadzovať si vlastnú hlavu.

Ideálny kamarát pre ľudí so smútkom

Ak ste nedávno utrpeli stratu, alebo sa vyrovnávate s negatívnymi pocitmi, môže vám japonský chin poskytnúť veľkú emočnú oporu. Vďaka svojej silnej fixácii na človeka, citlivosti na jeho nálady a mimoriadnej prítulnosti často pomáha napríklad pri pocitoch osamelosti. Nie je preto prekvapením, že niektorí terapeuti a psychológovia ho označujú za výborného psieho „psychológa“.

Pri správnej starostlivosti a láske sa vám chin odvďačí neustálym prejavom priateľstva a bude vás sprevádzať pri každom kroku, či už vo veselých, alebo v ťažších chvíľach. Aj keď sa označuje za japonského spoločníka, v skutočnosti ho môžete kedykoľvek nosiť so sebou kamkoľvek na svete.

Zhrnutie

  • Veľkosť: Okolo 25 cm v kohútiku
  • Povaha: Veľmi priateľská, empatická, citlivá na nálady majiteľa
  • Potreba pohybu: Preferuje kratšie prechádzky a pobyt v interiéri
  • Vhodný pre: Starších ľudí, rodiny s deťmi, ľudí s depresiami či smútkom, obyvateľov menších bytov
  • Starostlivosť: Pravidelne česať, dôsledne kontrolovať uši a oči
  • Nevýhody: Tvrdohlavosť, neznáša dlhú samotu, náchylnosť k infekciám uší a možným očným problémom

Ak ste teda práve v životnej etape, keď vám chýba fyzické teplo a živá prítomnosť domáceho miláčika, japonský chin môže byť odpoveďou, ktorá vám pomôže vyrovnať sa so stratou a naplniť dni hrejivou spoločnosťou. Tento drobný, no veľkorysý spoločník je dôkazom, že láska k človeku sa nedá merať centimetrami ani kilami, ale úprimnosťou a oddanosťou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané