Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo sú vlastne podkovy považované za symbol šťastia. Tu je prekvapivý dôvod

reklama:
podkova
podkovawww.gettyimages.com

Symboly šťastia sú rôzne, každý má v podstate svoj vlastný. Prečo je však za symbol šťastia považovaná podkova? Nosíme ich vo vrecku, v peňaženke, na krku, stoja na našom nočnom stolíku či na počítači, hojdajú sa na spätných zrkadlách áut. Talizmany, amulety, symboly šťastia. Podkovy sú symbolom šťastia snáď v každej krajine, kde sa nachádzajú kone. Prečo sú však podkovy považované za symbol šťastia a od kedy?

Hoci povera o tom, že sú podkovy symbolom šťastia, pochádza z doby, keď sa predpokladalo, že železo má nadprirodzené vlastnosti kvôli svojej obrovskej sile, vďaka ktorej bolo ideálne na použitie zbraní. Tradičné vysvetlenie, prečo sú podkovy symbolom šťastia, možno nájsť v príbehu z 10. storočia.

Legenda hovorí, že svätého Dunstana, ktorý bol kováčom predtým, než sa stal arcibiskupom v Canterbury, navštívil jedného dňa satan. Chcel si od neho kúpiť podkovy. Pretože sv. Dunstan okamžite diabla spoznal, povedal mu, že by sa radšej nechal prikovať k múru. Satan tak chcel urobiť, ale Dunstan mu zatĺkol klinec cez nohu do podlahy tak silno, až Satan začal plakať. Dunstan sľúbil, že Satana prepustí, keď už v živote nevstúpi do kresťanského domu. Satan súhlasil a spýtal sa, ako taký dom spozná, načo mu Dunstan odpovedal, že bude mať nad dverami zavesenú podkovu. Tak kresťanské domy spozná.

Odvtedy si ľudia vešali podkovy nad dvere, aby k nim Satan nezavítal. Okrem toho, že mali podkovy zabrániť satanovi vstúpiť do domov, nad ktorými boli zavesené, mali údajne chrániť pred zlom a nebezpečenstvom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 19. decembra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.