Prečo sú vlastne podkovy považované za symbol šťastia. Tu je prekvapivý dôvod

Zdieľať
podkova

Symboly šťastia sú rôzne, každý má v podstate svoj vlastný. Prečo je však za symbol šťastia považovaná podkova? Nosíme ich vo vrecku, v peňaženke, na krku, stoja na našom nočnom stolíku či na počítači, hojdajú sa na spätných zrkadlách áut. Talizmany, amulety, symboly šťastia. Podkovy sú symbolom šťastia snáď v každej krajine, kde sa nachádzajú kone. Prečo sú však podkovy považované za symbol šťastia a od kedy?

Hoci povera o tom, že sú podkovy symbolom šťastia, pochádza z doby, keď sa predpokladalo, že železo má nadprirodzené vlastnosti kvôli svojej obrovskej sile, vďaka ktorej bolo ideálne na použitie zbraní. Tradičné vysvetlenie, prečo sú podkovy symbolom šťastia, možno nájsť v príbehu z 10. storočia.

Legenda hovorí, že svätého Dunstana, ktorý bol kováčom predtým, než sa stal arcibiskupom v Canterbury, navštívil jedného dňa satan. Chcel si od neho kúpiť podkovy. Pretože sv. Dunstan okamžite diabla spoznal, povedal mu, že by sa radšej nechal prikovať k múru. Satan tak chcel urobiť, ale Dunstan mu zatĺkol klinec cez nohu do podlahy tak silno, až Satan začal plakať. Dunstan sľúbil, že Satana prepustí, keď už v živote nevstúpi do kresťanského domu. Satan súhlasil a spýtal sa, ako taký dom spozná, načo mu Dunstan odpovedal, že bude mať nad dverami zavesenú podkovu. Tak kresťanské domy spozná.

Odvtedy si ľudia vešali podkovy nad dvere, aby k nim Satan nezavítal. Okrem toho, že mali podkovy zabrániť satanovi vstúpiť do domov, nad ktorými boli zavesené, mali údajne chrániť pred zlom a nebezpečenstvom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané