Prečo sa čiernemu piatku vlastne hovorí "čierny piatok"? Dôvod vás prekvapí

Zdieľať
čierny piatok
čierny piatok www.gettyimages.com

Čo je čierny piatok, to vie každý z nás. Viete však, prečo sa čiernemu piatku vlastne hovorí „čierny piatok“? Čierny piatok je deň, kedy sa takmer každému začne otvárať peňaženka a začína kričať „je čas nakupovať“. Deň, keď takmer 70% Američanov vyráža na nákupy a utratí počas nich 3 miliardy dolárov. Čierny piatok je deň plný zliav, ktorým odolá len málo kto. To, aký čierny piatok je, vieme vlastne všetci. Ale viete, prečo sa mu hovorí čierny piatok?

Keď sa dá pred slovo „čierne“, väčšinou to neveští nič dobré. Napríklad čierny pondelok odkazuje na deň v roku 1987, kedy sa zrútili akciové trhy a vo veľmi krátkom čase došlo k veľkej strate peňazí. Čierny utorok odkazuje na krach na newyorskej burze v roku 1929. Takých čiernych dní je oveľa viac. My sa však sústredíme na čierny piatok. Hoci čierny piatok je dnes spojený s radosťou nakupovania, nebolo tomu vždy tak

Termín čierny piatok vznikol prvýkrát vo Philadelphii v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. V piatok tu prebiehali výpredaje a boli tu v obchodoch obrovské zľavy. To prilákalo samozrejme mnoho ľudí, čím sa upchala doprava a vodiči sa nemohli dostať tam, kam potrebovali, čo samozrejme platilo aj pre hasičov, záchranárov, políciu, verejnú dopravu a podobne. Preto bol tento deň označovaný za čierny piatok, pretože spôsobil mnoho škody. Lenže taká povesť pre čierny piatok nebola najlepšia, a tak sa jeho význam začal opisovať trochu inak.

Čierny piatok bol údajne deň, keď maloobchodníci začali byť konečne v zisku. Po piatkových nákupoch si maloobchodníci počítali zisky. Tie boli vyznačené čiernou farbou, zatiaľ čo negatívne hodnoty boli vyznačované červenou farbou. Čierny piatok je teda pomenovaný takto kvôli tomu, že obchody majú v tento deň veľké zisky, ktoré sa čiernou farbou vyznačovali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané