Prečo pes strká hlavu medzi nohy a čo tým v skutočnosti vyjadruje?

Zdieľať
pes strká hlavu medzi nohy
pes strká hlavu medzi nohy Foto: www.shutterstock.com

Ak ste majiteľom psa, možno ste už zažili chvíľu, keď sa váš chlpáč bez varovania priblíži a jednoducho zasunie hlavu medzi vaše nohy. Na prvý pohľad to môže pôsobiť trochu komicky či prinajmenšom nečakane, no v skutočnosti sa za týmto gestom skrýva množstvo významov a emócií. Psie správanie je často hlboko inštinktívne, a práve preto sa oplatí venovať mu pozornosť. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo pes touto neverbálnou komunikáciou zvyčajne vyjadruje, ako na ňu adekvátne reagovať a prečo môže byť obohatením vášho spoločného života.

Vyjadrenie lásky a dôvery

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo pes strká hlavu medzi nohy svojho majiteľa, je prejav hlbokej dôvery a náklonnosti. Psy sú mimoriadne sociálne tvory a fyzický kontakt je pre ne jednou z primárnych foriem komunikácie. Keď vám psík vloží hlavu medzi nohy, sprevádzajú to často ďalšie náznaky radosti – vrtivý chvost, uvoľnené držanie tela, žiarivý pohľad či dokonca nadšené poskakovanie. Týmto neverbálnym jazykom vám pes dáva najavo, že ste preňho dôležití a cíti sa pri vás bezpečne.

Ak si všimnete, že psík takto reaguje predovšetkým vo chvíľach, keď sa vrátite domov z práce alebo po dlhšom odchode, pravdepodobne vyjadruje, že ste mu chýbali. Jeho gesto je pozvánkou na priateľský kontakt. Stačí, ak ho upokojíte pár pohladeniami či láskavými slovami – tým si posilníte vzájomné puto a ubezpečíte ho, že ste tu pre neho.

Túžba po pozornosti

Okrem čistej radosti môže byť toto správanie aj jasným znamením, že sa pes cíti prehliadaný a túži po vašej pozornosti. Je to niečo ako jeho osobitý spôsob „zaklopania na dvere“ v momentoch, keď sa venujete iným činnostiam – pracujete, telefonujete alebo sa rozptyľujete niečím, čo ho nezahŕňa. Psík si jednoducho povie: „Nezabúdaj na mňa, som tu tiež!“

Ak mu v takejto situácii venujete aspoň krátku chvíľu – pohladíte ho, oslovíte ho upokojujúcim hlasom alebo sa mu na okamih prizriete do očí – môže to zmierniť jeho pocit prehliadania. Pes vďaka tomu získa istotu, že má vo vašom svete významné miesto. A hoci je občas ťažké prerušiť dôležitý telefonát, práve takéto drobné prejavy záujmu dokážu v psom srdci vybudovať hlboké presvedčenie, že je pre vás dôležitý.

Empatická podpora v ťažkých chvíľach

Psy sú mimoriadne citlivé na emócie ľudí. Častokrát si všimnú, že sme skleslí, nervózni či unavení, ešte skôr, než to priznáme sami sebe. Vtedy sa k nám priblížia a vyhľadajú fyzický kontakt, aby nás upokojili. Vloženie hlavy medzi nohy je jedným zo spôsobov, akým vyjadrujú svoju empatiu a ochotu ponúknuť nám útechu.

Tento hlboký inštinkt starostlivosti pramení zo šteňacích čias, keď sa mláďatá učili rozpoznávať nálady svojej matky. V dospelosti túto schopnosť prenášajú na svojich ľudských spoločníkov a snažia sa im pomáhať. Ak vás pes takto „príde zachraňovať“, určite ho neodháňajte. Jednoduché pohladenie, tichá pochvala alebo len krátke pokojné posedenie vedľa neho môžu byť pre oboch terapeutickým a upokojujúcim momentom.

Označovanie „vlastného človeka“

Vo svete psov a iných zvierat má pach nezastupiteľnú rolu. Mnohí majitelia pozorujú, že ich pes si označuje predmety, miesta či dokonca členov domácnosti, ktorých považuje za súčasť svojej svorky. Týmto spôsobom vysiela signál, že „toto patrí ku mne“. Ak vám preto pes strká hlavu medzi nohy, môže prenášať svoj pach priamo na vás. Aj keď to môže znieť zvláštne, v psom ponímaní je to skôr milé gesto: vyjadruje, že k nemu patríte a že si vás nárokuje ako súčasť svojho blízkeho kruhu.

Najvýraznejšie sa to často prejavuje u psích samcov, ktorí môžu mať silnejšiu tendenciu dávať najavo svoju dominanciu alebo upevňovať pocit svorkovej príslušnosti. Netreba to vnímať ako agresiu. Ide skôr o potvrdenie toho, že si vás „privlastňuje“ a chce, aby každý vedel, že ste jeho rodina.

Hľadanie bezpečia v stresujúcich situáciách

Určité momenty sú pre psov náročné. Hlasné zvuky z ulice, búrlivé počasie či ohňostroje často spôsobujú, že pes začne pociťovať strach či nepokoj. V takejto situácii môžu prísť práve k vám a pokúsiť sa schovať hlavu medzi vaše nohy. Je to ich prirodzený inštinkt vyhľadať bezpečné útočisko, podobne ako to robievali malé šteňatá pri svojej matke.

Ak si všimnete, že váš chlpáč takto reaguje na hlasné rany alebo počas búrok, snažte sa ho upokojiť jemným hlasom. Môžete kľudne kľačať pri ňom, jemne ho objať alebo pohladiť. Takto mu ukážete, že rozumiete jeho strachu a ste odhodlaní poskytnúť mu pocit ochrany. Tento prístup často pomáha znížiť mieru stresu a môže psa viesť k presvedčeniu, že v nepríjemných situáciách nájde pri vás istotu.

Je normálne, že si pes strká hlavu medzi vaše nohy?

Mnohí majitelia si kladú otázku, či je tento prejav správania naozaj bežný alebo či nesvedčí o niečom vážnejšom. Vo väčšine prípadov je to úplne normálne a prirodzené. Psy sa jednoducho snažia vyjadriť to, čo cítia, a spôsobov majú celý rad.
Ak vás zaujíma viac o podrobnostiach a videli by ste radi niekoho, kto sa touto témou zaoberá aj vo forme videa, môžete si pozrieť napríklad toto:
Prečo pes strká hlavu medzi nohy? (YouTube)

Známka separačnej úzkosti

Niekedy sa však vloženie hlavy medzi nohy majiteľa deje v jasnej súvislosti s odchodom či príchodom domov. Ak k tomu dochádza pravidelne, môže ísť aj o príznak separačnej úzkosti. Pes, ktorý ťažko znáša odlúčenie, sa v strese snaží upokojiť telesným kontaktom. V takých chvíľach môžete postrehnúť aj iné varovné signály: nervózne prechádzanie sa po byte, kňučanie, vyhrabávanie pri dverách alebo dokonca drobné deštrukčné prejavy (okusovanie predmetov, roztrhanie vankúšov a podobne).

Separačná úzkosť môže byť pre psa veľmi nepríjemná, a preto je dôležité venovať jej pozornosť. Ak ju podceníte, problémy sa môžu zhoršovať. Odborná konzultácia s veterinárom alebo trénerom, ktorý sa špecializuje na problémové správanie, môže pomôcť identifikovať zdroj stresu a ponúknuť konkrétne metódy na jeho zmiernenie.

Ako reagovať na takéto správanie?

Keď vás pes oslovuje prostredníctvom fyzického kontaktu, či už z lásky, radosti, obáv alebo snahy o upokojenie, vždy ide o dôležitý komunikačný signál. Na vás je, aby ste sa naučili tieto signály rozpoznať a vhodne na ne reagovať. Môže to znamenať jednoduché pohladkanie, milé slovo či krátku hru. Podstatné je, aby pes cítil, že ste jeho pokus o kontakt zachytili a vnímate ho.

Ak však zbadáte, že toto gesto pes opakuje až príliš intenzívne alebo narúša bežný chod domácnosti, zvážte odbornú radu. Psí psychológ či tréner vám pomôže odhaliť možné príčiny a navrhne stratégie na úpravu správania tak, aby bolo príjemné pre vás oboch.
Pre psa je dôležité cítiť prijatie a porozumenie. Čím lepšie mu budete rozumieť, tým silnejšia bude vaša vzájomná dôvera a oddanosť.

Zhrnutie:
Vloženie psiej hlavy medzi vaše nohy nemusí byť len zábavnou kuriozitou, ale často ide o úprimné vyjadrenie náklonnosti, snahy upozorniť na seba, potreby bezpečia alebo reakcie na stres. Psy vnímajú svet v prvom rade cez fyzický kontakt a pachové vnemy, a preto im takýto dotyk pomáha nadväzovať a posilňovať vzťahy. Vaša odozva – či už pohladenie, pokojný hlas alebo trpezlivé ponúknutie bezpečia – môže znamenať pre vášho psa oveľa viac, než si myslíte. Vďaka nej sa cíti milovaný a chránený. A keď sa budete vzájomne chápať, váš spoločný život bude ešte harmonickejší.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané