Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo by ste nemali ukladať pečivo do mrazničky a ako to môže ovplyvniť jeho chuť a textúru

reklama:
pečivo do mrazničky
Prečo by ste nemali ukladať pečivo do mrazničky a ako to môže ovplyvniť jeho chuť a textúruFoto: www.gettyimages.com

Neukladajte pečivo do mrazničky, radšej ho skonzumujte čo najskôr.

Ak máte zvyk ukladať pečivo do mrazničky, mali by ste si dať pozor. Podľa odborníkov by totiž mohlo mať takéto správanie negatívne dopady na kvalitu potraviny.

Vplyv mrazničky na kvalitu pečiva

Mraznička samozrejme udržuje potraviny dlhšie čerstvé. Bohužiaľ však môže negatívne ovplyvniť kvalitu pečiva. Pokiaľ je pečivo vystavené mrazu po dlhšiu dobu, dochádza k zmenám v chuti a textúre. Niektoré druhy pečiva môžu byť navyše náchylnejšie na tieto zmeny ako iné.

Zmena chuti a textúry

Pečivo v mrazničke môže stratiť vlhkosť, čo môže viesť k tvrdnutiu alebo strate elasticity. Na druhej strane môže mraznička tiež spôsobiť, že pečivo získa prebytočnú vlhkosť, čo môže viesť k strate chrumkavosti a rozpadu. Také zmeny v chuti a textúre môžu ovplyvniť celkový zážitok z konzumácie pečiva.

chleba
Prečo by ste nemali ukladať pečivo do mrazničky a ako to môže ovplyvniť jeho chuť a textúruFoto: www.gettyimages.com

Kedy môžete pečivo ukladať do mrazničky

To samozrejme neznamená, že by ste nemali ukladať pečivo do mrazničky vôbec. Pokiaľ viete, že pečivo nebudete konzumovať v najbližšej dobe, môžete ho v mrazničke uložiť. Pokiaľ však plánujete pečivo zjesť v priebehu niekoľkých dní, mali by ste ho skladovať v chladničke. Týmto spôsobom sa zachová kvalita pečiva a vy si užijete jeho chuť a textúru v plnej kráse.

Ako správne skladovať pečivo v chladničke

Keď už sa rozhodnete pečivo ukladať do chladničky, je dôležité dbať na to, aby bolo správne skladované. Pečivo by malo byť uložené v uzavretej nádobe alebo obale, aby sa predišlo zbytočnej strate vlhkosti. Pokiaľ máte v chladničke nejaké ovocie alebo zeleninu, mali by ste pečivo skladovať ďalej od nich. Tieto potraviny totiž uvoľňujú etylén, čo môže spôsobiť, že pečivo bude mäkšie.

chleba v mraziaku
Prečo by ste nemali ukladať pečivo do mrazničky a ako to môže ovplyvniť jeho chuť a textúruFoto: www.gettyimages.com

Ako predĺžiť čerstvosť pečiva

Pokiaľ si chcete užiť pečivo v čo najlepšej kvalite, môžete vyskúšať niektoré triky na predĺženie jeho čerstvosti. Napríklad môžete pečivo pred skladovaním v chladničke namočiť do vody alebo ho ohriať v rúre. Tým sa pečivo zvlhčí a zostane dlhšie čerstvé.

Kedy je lepšie pečivo nechať v mrazničke

Existujú aj druhy pečiva, ktoré sa lepšie skladujú v mrazničke ako v chladničke. Napríklad niektoré druhy chleba sa dobre uchovajú v mrazničke po dobu až niekoľkých mesiacov. Pokiaľ teda plánujete skladovať pečivo po dlhšiu dobu alebo máte viac pečiva, než dokážete spotrebovať v priebehu niekoľkých dní, môžete ho bez obáv uložiť do mrazničky.

Celkovo platí, že pečivo je najlepšie skladovať v chladničke, pokiaľ ho plánujete konzumovať v priebehu niekoľkých dní. Pokiaľ viete, že pečivo nebudete jesť v najbližšej dobe, môžete ho uložiť do mrazničky. Pamätajte si však, že pri skladovaní v mrazničke môže dochádzať k zmenám v chuti a textúre pečiva, takže je dôležité zvážiť, či sa vám takéto skladovanie oplatí.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 9. júna 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.