Prečítajte si tie najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť v chladnom počasí

Zdieľať
Starostlivosť o pleť

Trápi vás cez zimu suchá pleť ? Máte začervenanú pokožku alebo suché šupinky kože na tvári?

Aby ste predišli podobným nepríjemnostiam, musíte sa o pleť správne starať a vyvarovať sa niekoľkých chýb. Viete, akých najčastejších chýb sa dopúšťame v  starostlivosti o pleť v zime?

Starostlivosť o pleť
https://www.gettyimages.com/

Zle zvolené krémy

Jednou z najväčších chýb, ktorú v zime robíme, je to, že zámerne nepoužívame hydratačné krémy. Pritom v zime naša pleť potrebuje hlavne hydratáciu. Zabudnite na mýtus, že voda na tvári zamrzne a pleť vám tak popraská. Moderné kozmetické prípravky majú špeciálne emulzné formu, v ktorej je voda „uzamknutá“ v tukových zložkách.

Zimné krémy musia hydratovať, byť mastné a výživné. Len takto namiešaný kokteil vašu pleť pred nepriazňou počasia ochráni. Čo by mali krémy obsahovať? Rozhodne vyšší podiel tukových zložiek ako ceramidy, cholesterol alebo rastlinné oleje. Chýbať by nemali ani hydratačné zložky – napríklad kyselina hyaluronová, ktorá zaručí dlhodobú hydratáciu pleti. Vhodný je tiež obsah antioxidantov, vitamínov a minerálov.

Rovnako postupujte aj v starostlivosti o pokožku celého tela. V dôsledku chladného počasia sa totiž znižuje činnosť mazových žliaz. Pokožka je tak viac suchá a môže nepríjemne svrbieť. Preto odporúčame vymeniť telové mlieka za výživnejšie telová masla.

Málo krému na pleť

Najmä v zime sa nevypláca šetriť, šetriť na krému, ktorý ochráni vašu pokožku pred nepriaznivým vplyvom počasia. A čuduj sa svete, niektoré z nás dokonca vôbec nepoužívajú krém, ale len make-up. Ak je make-up dostatočne mastný, aj on poskytne pleti ochranu. Ale vrstve krému sa nevyrovná. Nešetrite s ním. Pre pleť je to elixír života.

Pokožku by ste mali minimálne 30 minút pred odchodom na mráz poriadne premazať dostatočnou vrstvou krému . Pleť bude chránená pred mrazom a nebude sa ani tak vysušovať, pretože mastný krém lepšie udrží hydratáciu v pokožke. Ženy so zrelou pleťou by mali pod denný krém ešte naniesť výživné sérum.

Červené žilky

Každá z nás je určite už niekedy videla. Či už na sebe alebo na svojom náprotivku. Červené žilky sa objavujú pri prudkom prechode zo zimy do tepla. Pleť sčervenie, ale po chvíli vybledne. Len u citlivejšie pleti často dôjde k popraskaniu tenkých žiliek, ktoré presvitajú na povrch tváre. Jedinou prevenciou a riešením je používanie mastnejších krémov. Tuky vie lepšie udržať teplo, takže nedôjde ku začervenanie pleti.

Eventuálne sa poriadne zababušte do svojej šálu či šatky. Nedajte studenému vzduchu šancu. Ochráňte svoju pokožku za každú cenu.

Ochrana pred slnkom

Asi si hovoríte, prečo by ste mali užívať UV ochranu aj v zime. Veď to vonku vyzerá všelijako. A áno, aj keď slnko v zime toľko nehreje, vie byť poriadne ostré. Preto by ste ani v zime nemali zabúdať na opaľovacie krémy, zvlášť na horách! Na pochôdzky po meste vám bude stačiť denný krém s pridaným ochranným faktorom. Pokiaľ vám to príde zbytočné, verte, že aj zimné slnko spôsobuje vznik pigmentových škvŕn, vrások alebo zvraštenú pokožku.

Čistenie pleti

Veľmi častý prehrešok, ktorý neradno podceňovať. Pleť by ste mali čistiť dvakrát denne , nech je leto alebo zima. V zime rozhodne nepoužívajte čistiace kozmetiku s obsahom alkoholu, prispieva k vysušovaniu pleti. Raz alebo dvakrát týždenne doprajte pleti peeling. V zime je na neho ten správny čas. Peeling odstráni odumreté bunky z povrchu pokožky, ktoré by mohli vytvoriť nepriepustnú bariéru pre výživné látky obsiahnuté v krémoch.

Nezabúdajte ani na pleťové masky . Rozmaznávajte pokožku dvakrát do týždňa hydratačnou alebo výživnou maskou. Len sa vyvarujte používaniu čistiacich masiek, tie môžu poškodiť a vysušiť pokožku.

Pery

Pery nemajú žiadne mazové žľazy, veľmi ľahko sa tak vysušia a popraskajú. Mráz a chlad to len podporí. Balzam na pery noste vždy vo svojej kabelke.

Stačí obyčajný jelení loj , alebo môžete siahnuť po výživnejších tyčinkách – napríklad s bambuckým maslom alebo mandľovým olejom. Na noc pokojne namažte oblasť okolo pier nočným krémom.

Zanedbaný pitný režim

V zime nepociťujeme tak veľký smäd, preto ľahko zabúdame na dodržiavanie pitného režimu. Ide o veľa individuálna záležitosť, takže nemôžeme povedať, že každá z nás musí vypiť 2 litre denne. Jednu radu predsa len máme – pite tak, aby ste nepociťovali smäd. Nedostatok tekutín sa odrazí aj na stave vašej pokožky. Podporte tak hydratačné účinky kozmetiky dostatočnú hydratáciou zvnútra – pitným režimom.

Keď sa vyvarujete týchto chýb , vaša pleť bude vláčna a plná energie. Nezabúdajte ju dostatočne hydratovať a vyživovať, pravidelne ju čistite a rozmaznávajte pleťovými maskami. Vyberajte denné krémy s UV-filtrom, aj v zime pleť musíte chrániť pred slnkom. A v neposlednom rade venujte rovnakú starostlivosť rukám, perám a pokožke celého tela. Keď všetko podporíte ešte dostatočným pitným režimom, mráz a chlad nemajú šancu vašu pokožku vysušiť .

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané