Prastarý ruský recept na farbenie vajec, vďaka ktorému získajú očarujúce magický odtieň

Zdieľať
farbenie vajec
farbenie vajec Foto: depositphotos.com

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako obohatiť veľkonočný stôl o niečo nové a neobyčajné? Existuje starý trik, o ktorom sa hovorí, že pochádza z Ruska, no podobné recepty nájdete aj v Amerike, konkrétne v Pensylvánii, či dokonca v starovekom Ríme. Ide o špeciálne upravené vajcia, ktoré sa vďaka nálevu z červenej repy (prípadne iných prírodných farbív) premenia na očarujúco ružové pokrmy. Mnohí ich poznajú pod názvom „pink deviled eggs“, čiže ružové „diabolské“ vajcia. Hoci sa možno nehodia do kategórie tradičných kraslíc, zaručene zaujmú na sviatočnom stole vďaka vizuálnemu efektu a výraznej chuti.

Ružové vajcia ako predkrm aj sviatočná dekorácia

Na internete, hlavne na blogoch a sociálnych sieťach, kolujú nádherné fotografie ružových vajec vyfarbených v repnom náleve. Niektorí ich považujú za ruské, iní za americké, no faktom ostáva, že takéto farbenie a úprava vajec sú známe dlhé desaťročia – hoci každý región si recept jemne prispôsobuje. V Rusku ich pri slávnostných príležitostiach dopĺňajú rôznymi bylinkami či špeciálnymi omáčkami, v Pensylvánii sa zasa podávajú ako „deviled eggs“, čiže s pikantnou plnkou zo žĺtkov.

Tieto ružové vajcia nie sú typickými kraslicami, keďže sa nejedná o zdobené škrupinky, ale o uvarené vajcia, z ktorých olúpeme škrupinu a dužina (bielok) sa následne naloží do špeciálneho láku. Ten im dodá nápadnú sýtoružovú farbu. V strede zostáva žĺtok žltý, prípadne sa z neho neskôr pripravuje lahodná plnka. Farba bielka postupne slabne smerom k žĺtku, takže vzniká krásny prechod od sýtej ružovej až po bielu. Tento pokrm vyzerá na tanieri nesmierne efektne, vďaka čomu nielenže osvieži váš veľkonočný stôl, ale môže poslúžiť aj ako jedinečný predkrm či slávnostné občerstvenie.

Čo potrebujete na prípravu repného láku?

Ak by ste si chceli tieto ružové vajcia vyskúšať, základom je nálev z červenej repy. Ten môžete získať viacerými spôsobmi:

Použite čerstvú cviklu:

  • Kúsky červenej repy pokrájajte na menšie kocky a vložte ich do menšieho hrnca.
  • Zalejte vodou, pridajte trochu octu (približne 2 lyžice) a cukru (okolo 4 lyžíc).
  • Môžete pridať aj cibuľové šupky, pokiaľ chcete, aby bola farba tmavšia a výraznejšia.
  • Nechajte variť, kým cvikla nepustí farbu a cukor sa nerozpustí. Uvarenú repu potom sceďte a vodu (už sfarbenú od cvikly) si odložte ako základ láku.

Využite hotový nálev z nakladanej repy:

  • Ak nemáte čas variť čerstvú repu, jednoducho si kúpte zavarenú alebo nakladanú červenú repu a použite už existujúci nálev. Ten je väčšinou dosť koncentrovaný, takže doň môžete priliať trošku vody, prípadne dochutiť cukrom či octom podľa potreby.

Šťava z červenej repy:

  • V obchodoch sa dá kúpiť aj hotový cviklový džús. Ten môžete využiť ako základnú tekutinu na farbenie a pridať doň potrebné koreniny, cukor či ocot, aby ste dosiahli želanú chuť a intenzitu.

Varíme vajcia a namáčame do nálevu

Keď už máte lak pripravený, môžete sa pustiť do varenia samotných vajec. Na začiatok ich dajte do hrnca so studenou vodou, priveďte do varu a následne varte približne 10 minút, aby boli natvrdo. Potom ich opatrne vyberte a vložte do studenej vody, aby sa dali ľahšie olúpať.

Olúpanie:

  • Vychladnuté vajcia olúpte. Ak niektoré prasklo, nevadí, bude to iba pridať na zaujímavej „mramorovej“ štruktúre, hoci výsledok môže pôsobiť menej dokonalo.

Macerácia:

  • Olúpané vajcia vložte do uzatvárateľnej nádoby (napríklad sklenenej misy s vekom) a zalejte ich pripraveným lakom.
  • Vajíčka v ňom nechajte aspoň 4 hodiny, ideálne však cez noc, aby sa farba dostatočne vpila do bielka. Čím dlhšie ich necháte odpočívať, tým výraznejší bude výsledný odtieň a chuť.

Ak chcete docieliť ozaj netradičný mramorový vzhľad, môžete vajcia pred naložením zľahka naklepnúť zo všetkých strán, aby v škrupine vznikli drobné trhlinky. Pri varení kraslíc to síce býva skôr nezamýšľaný efekt, no tu ho môžete využiť vo svoj prospech. Po olúpaní budú na bielku nádherné tenké praskliny zafarbené do ružova.

Využitie ružových vajec v kuchyni

Jednoduché podávanie: Pokiaľ vám stačí krásny farebný efekt, môžete vajcia rozkrojiť napoly, trochu prisoliť, pridať korenie či čerstvé bylinky a podávať ako ľahký snack alebo prílohu k šalátom.

Diabolská plnka (deviled eggs): Na túto obľúbenú verziu rozrežte vajcia na polovice, opatrne vyberte žĺtky a rozmixujte ich (alebo jednoducho roztlačte vidličkou) s troškou majonézy, štipkou soli, korením a prípadne horčicou. Môžete pridať aj iné prísady:

  • Krémový syr alebo lučina: Dodajú jemnú konzistenciu.
  • Avokádo: Vytvoríte sýtozelenú plnku, ktorá v kontraste s ružovým bielkom pôsobí priam umelecky. Avokádo zvyčajne okoreňte, pridajte soľ, citrónovú šťavu a pár kvapiek olivového oleja, aby si zachovalo sviežu farbu.
  • Bylinky: Kôpor, petržlenová vňať, pažítka či bazalka – všetky skvele doplnia jemnú chuť žĺtkov aj avokáda.
  • Ozdobte dozdobením: Vrch môžete pokvapkať olivovým olejom, dozdobiť kaviárom, opraženou slaninkou alebo jemne nakrájanými paradajkami, paprikou či jarnou cibuľkou.

Farbite prirodzene a experimentujte

Repa nie je jediným prírodným farbivom, ktoré môžete pri farbení vajec využiť. Ak vás ružová neláka, prípadne ju chcete doplniť inými farbami, skúste aj tieto možnosti:

  • Cibuľové šupky alebo silný čierny čaj: Dodajú hnedasté tóny.
  • Kurkuma: Pre žlté sfarbenie a jemne exotickú chuť.
  • Červená kapusta: Vajíčka nadobudnú prekvapivý modrastý odtieň.

Ak sa vám zdá, že farba nie je dostatočne výrazná, nechajte vajcia v náleve dlhšie. Vždy si však dajte pozor na to, aby sa vajcia nepoškodili a aby boli skladované v chlade, najmä ak ich plánujete konzumovať neskôr. Na dlhšiu trvanlivosť pomáha aj prítomnosť octu v náleve.

Čo s uvarenou repou?

Pri príprave laku z čerstvej cvikly vám zostanú uvarené kocky repy. Určite ich nevyhadzujte – sú skvelé do šalátov, môžete ich rozmixovať do nátierky alebo spojiť so zemiakmi či inou zeleninou a vytvoriť tak chutný prívarok. Fantázii sa medze nekladú. Tieto ružové vajcia tak môžu byť iba jednou časťou farebnej jarnej hostiny, v ktorej využijete repu na rôzne spôsoby.

Na slávnostnom stole zažiarite

Či už si chcete spestriť veľkonočné raňajky, pripraviť zaujímavý predkrm pre rodinu a priateľov, alebo len vyvolať úsmev na tvárach hostí, ružové vajcia zafarbené repou sú skvelou voľbou. Môžete ich zakomponovať do obložených mís, použiť ako prílohu k čerstvým zeleninovým šalátom alebo ich ponúknuť deťom, ktoré milujú hravé farby a netradičné jedlá.

Zároveň je to ideálny spôsob, ako spojiť tradičnú veľkonočnú symboliku vajec s niečím novým a esteticky pútavým. Ak radi skúšate originálne recepty, tento trik by vám nemal ujsť. Pamätajte, že výsledná chuť sa vždy dá prispôsobiť: či už pridaním cukru, octu, korenín alebo iných prísad, aby ste dosiahli ten správny balanc medzi sladkým, kyslým a jemne pikantným.

Zhrnutie

  • Ide o vajcia natvrdo, ktoré sa macerujú v laku z repy (prípadne v iných prírodných farbivách).
  • Výsledkom je nádherne ružový bielok, pričom žĺtok ostáva v strede svetložltý.
  • Podávať ich môžete rôzne – buď jednoducho rozkrojené, alebo plnené žĺtkovou či avokádovou plnkou.
  • Pre mramorový efekt jemne naklepte škrupinku, kým je vajce ešte uvarené, a olúpte ho až po naložení do farby.
  • Nebojte sa improvizovať s farbami, bylinkami i koreninami.

Veríme, že vás tento recept inšpiruje k tvorivému prístupu pri varení. Svet kuchyne sa mení, modernizuje, no zároveň v ňom prežívajú staré a osvedčené triky z rozličných kútov sveta. Jedným z nich je aj pôsobivé farbenie vajec v repnom náleve, vďaka ktorému sa bežné raňajky či predkrm razom premenia na malý kulinársky zážitok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané