Rastie skoro všade no berieme ju ako nežiadúcu burinu.
Ale viete, v čom všetkom vám môže byť nápomocná ?
Praslička roľná u nás rastie voľne a uchytí sa aj v nehostinnom teréne. Nepovažujte ju za burinu, je to bylinka s mnohými liečivými účinkami. Praslička je najmä veľmim bohatým zdrojom kremíka. Osahuje ale aj ďalšie dôležité látky: vápnik pre pevné kosti a zdravé zuby, zinok pre krásnu pleť bez akné alebo meď.

Prečo si dopriať prasličku:
* zastavuje krvácanie
* pomáha pri zápaloch obličiek a močových ciest
* slúži ako prevencia proti reume
* zbavuje organizmus opuchov
* zmierňuje hemoroidy
* prečisťuje krv, pomáha proti kôrnateniu tepien
* je dobrá na pamäť
* má protirakovinové účinky
* je dobrá na pľúca, slúži ako prevencia tuberkulózy
Na bolesti obličiek a močových ciest skúste obklady z prasličky – stačí rastlinu spariť a zabaliť do vlhkého uteráka a nechať uvoľňovať hojivé pary, v prípade neznesiteľných bolestí sa odporúčajú sedacie kúpele. Tie pomáhajú aj v prípade pošvového výtoku a svrbenia v oblasti genitálií.
Prasličkový odvar pomáha aj proti reume, ochoreniam obličiek, kôrnatenie tepien, napomáha uvoľňovaniu vápnika – je preto vhodná pre starších ľudí. Pri akútnych ťažkostiach obličiek sa odporúča päťdňová kúra- prasličkový čaj pite pomaly celý deň – už za dva dni ucítite rozdiel.

Ak vás trápia svrbivé vyrážky alebo hnisavé zápaly nechtov, odporúča sa umývanie postihnutých miest výluhom z prasličky. Ten pomôže aj na kožu podráždenú po holení. Ak vás trápi nadmerné potenie, prasličková tinktúra vám potenie zmierni, stačí ju vtierať do problematických miest. V kombinácii s pitím prasličkového čaju uvidíte veľké zlepšenie.

Prasličku môžete využiť aj ako kloktadlo – pri zápale horných dýchacích ciest, bolesti zubov alebo zápachu z úst.Praslička je dobrá aj z estetických dôvodov. Zmierňuje potenie, pomáha proti lupinám, zlepšuje a ozdravuje pleť od akné …
Má pozitívne účinky proti celkovému pocitu únavy a problémom s pamäťou.