Pozor na jarné mrazy. Takto ochránite kvety ovocných stromov a rastlín a zachránite si úrodu

Zdieľať
zakryté ovocné stromy pred mrazom
zakryté ovocné stromy pred mrazom Foto: www.shutterstock.com

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje, že nasledujúce dni a noci môžu priniesť prudké ochladenie až s teplotami pod bodom mrazu. To môže predstavovať vážne riziko pre ovocné stromy a rastliny, ktoré už kvitnú alebo sa chystajú kvitnúť. Ak nechcete prísť o vzácnu úrodu marhúľ, čerešní, broskýň či iných druhov ovocia, mali by ste sa pripraviť a posilniť ochranu svojich rastlín.

Nevyspytateľné jarné počasie na Slovensku

Jar na Slovensku býva vrtkavá: teploty sa vedia rýchlo vyšplhať k príjemným hodnotám, no rovnako rýchlo dokážu klesnúť pod nulu. Z minulých sezón vieme, že aprílové mrazíky dokážu za pár nocí spôsobiť veľké škody. „V roku 2022 sme na viacerých miestach Slovenska zaznamenali straty na úrode až do 70 %, pričom najviac to pocítili pestovatelia marhúľ a broskýň,“ uvádza predseda Slovenského zväzu záhradkárov (SZZ).

Ak sa teploty v noci priblížia k -3 °C a menej, môžu vážne poškodiť puky a kvety stromov, ktoré sa následne prestanú vyvíjať. A to je pri ovocných stromoch, ktoré už začínajú kvitnúť, obrovské riziko.

Ako spoznať poškodenie kvetov mrazom

Stromy či kríky s namrznutými kvetmi majú často nažltnuté a neskôr hnedé okvetné lístky. Niekedy zostanú na konároch len prázdne kalichy bez vytvárajúcich sa plodov. Takto zasiahnuté môžu byť marhule, čerešne, broskyne, jablone, hrušky, slivky, ale aj ďalšie ovocné druhy.

Škody nespôsobujú len ovocné mrazy

Mnohých záhradkárov môže prekvapiť, že jarné mrazy dokážu ublížiť aj okrasným drevinám, predovšetkým mladým ihličnanom či kríkom s novými výhonkami. Smreky, borievky či tuje tak môžu mať na jar zoschnuté a zhnednuté nové výrastky, čo znižuje ich estetickú hodnotu a zhoršuje zdravotný stav rastlín.

Nezabúdajte na jahody a zeleninu

Jahodník kvitne v niekoľkých fázach, no ak ho mráz zasiahne práve v období kvitnutia, je veľmi pravdepodobné, že o prvú vlnu kvetov prídete. Tie sa síce postupne obnovia, takže časť úrody sa ešte dá zachrániť, ale škody môžu byť značné. Netkaná textília predstavuje najdostupnejší a najjednoduchší spôsob ochrany – platí to aj pre mladé priesady šalátu, rajčín, paprík, uhoriek či zemiakov.

Ochrana väčších stromov: Ako na to

Ak máte na záhrade vysoké stromy, neprikryjete ich jednoducho textíliou. Tu prichádzajú na rad ďalšie metódy:

  1. Zadymovanie (vykurovanie). V oblastiach, kde je to povolené, sa dá použiť napríklad vlhké drevo, štiepka alebo slama. Dym vytvára okolo stromov bariéru, ktorá spomaľuje ochladzovanie vzduchu.
  2. Hmlenie (jemná vodná hmla). Niektorí skúsení pestovatelia odporúčajú pri predpokladanom mraze rozprášiť na stromy jemnú vodnú hmlu pomocou špeciálnych trysiek. Ide o to, aby sa vytvoril ochranný vodný film, ktorý má stabilnú teplotu 0 °C a chráni púčiky pred ešte nižšími hodnotami.

Pri oboch spôsoboch je kľúčové časovanie. Je dôležité sledovať predpovede SHMÚ a pripraviť sa na nočné hodiny, keď teploty klesajú k najnižším hodnotám.

Chemické a biologické prípravky

Na Slovensku už dnes zoženiete aj rôzne prípravky zvyšujúce odolnosť rastlín voči chladu. Tradične sa na tento účel používali výťažky z valeriány lekárskej (kozlíka), ktoré zlepšujú regeneračné schopnosti kvetov. Populárne sú tiež meďnaté alebo biologické postreky, ktoré pomáhajú vytvoriť ochrannú vrstvu na povrchu kvetov a listov. Účinné sú však len pri slabších mrazoch, približne do -5 °C.

Rýchle tipy pre vašu záhradu

Podľa odborníkov z Slovenského zväzu záhradkárov existuje viacero metód, ako zmierniť škody. Toto sú niektoré z nich

  • Zakryte stromy či kríky netkanou textíliou. U menších a stredne veľkých stromov je to možné. Textília vytvára ochrannú bariéru, ktorá udrží aspoň o niekoľko stupňov vyššiu teplotu pri kvetoch.
  • Zavlažte pôdu pred mrazom. Vlhká pôda dokáže cez noc vyžarovať teplo, čo stabilizuje teplotu v tesnej blízkosti stromu.
  • Využite parafínové sviečky či menšie ohrievače. Ak máte fóliovník alebo menší skleník, parafínové sviečky môžu pomôcť udržať vnútornú teplotu nad kritickou hranicou.
  • Zadymujte záhradu. Ak je to povolené a bezpečné, zapáľte na záhrade malú kopu vlhkej slamy či dreva, aby sa vytvoril ochranný oblak dymu.
  • Dávajte pozor na predpovede počasia. Jar na Slovensku dokáže prekvapiť z minúty na minútu. Ak SHMÚ hlási nočné mrazy, buďte pripravení so všetkým, čo máte k dispozícii.

Kombinujte viacero opatrení

Neexistuje jedna univerzálna metóda, ktorá by zaručila stopercentnú ochranu vašej úrody. Skúsení záhradkári preto často kombinujú zakrývanie, jemné zavlažovanie a vykurovanie alebo iné dostupné riešenia. Aj keď výsledok nemusí byť dokonalý, dokáže výrazne obmedziť škody.

Pokiaľ sa aj napriek úsiliu stane, že mráz vaše stromy či rastliny zasiahne, niekedy sa vyplatí počkať niekoľko dní, aby ste zistili, či je úroda úplne zničená. Niektoré druhy ovocia môžu vytvoriť nové kvety alebo aspoň zachrániť časť budúceho zberu.

Buďte pripravení na nevyspytateľné jarné počasie a nenechajte si zničiť celú sezónu kvôli jednej noci s teplotami pod nulou. Správna kombinácia preventívnych metód a včasný zásah vedia urobiť zázraky. A aj keby prišla tuhá jar, vždy máte šancu aspoň na časť chutnej slovenskej úrody.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané