Pozor na dovolenke! Tieto suveníry vám môžu priniesť problémy

Zdieľať
dovolenka v exotike
Pozor na dovolenke! Tieto suveníry vám môžu priniesť problémy Foto: www.freepik.com

Plánujete dovolenku v exotických destináciách? Uistite sa, že si domov neprivážate problémy. Niektoré suveníry, ako slonovina či živé zvieratá, sú známe ako nelegálne, no aj menej zjavné položky ako mušle alebo kaviár vám môžu spôsobiť problémy. Prečítajte si, ktoré suveníry sú zakázané a prečo by ste mali byť pri ich dovoze opatrní.

Plánovanie dovolenky v exotických krajinách je vzrušujúce, ale nezabúdajte na obmedzenia týkajúce sa dovozu suvenírov. Niektoré z nich môžu byť nielen nelegálne, ale ich dovoz vám môže priniesť vážne problémy, vrátane vysokých pokút alebo dokonca väzenia. Tu je prehľad najčastejšie zakázaných suvenírov a niekoľko tipov, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam.

Zakázané suveníry: Na čo si dať pozor

1. Slonovina a produkty z chránených zvierat

Jedným z najznámejších zakázaných suvenírov je slonovina. Medzinárodný obchod so slonovinou je prísne regulovaný, keďže slony sú chráneným druhom. Zakázané sú aj produkty z iných chránených zvierat, ako sú kože z veľkých mačkovitých šeliem, šperky z korytnačiny a výrobky z hadích koží. Pred nákupom akéhokoľvek suveníru si overte, či nie je vyrobený z chránených druhov.

slonovina
Pozor na dovolenke! Tieto suveníry vám môžu priniesť problémy Foto: depositphotos.com

2. Mušle a koraly

Mnohí turisti si z pláží berú mušle alebo kúsky koralov ako pamiatku. V mnohých krajinách je však zber a vývoz týchto prírodných suvenírov prísne regulovaný. Napríklad na Azúrovom pobreží vo Francúzsku sú mušle väčšie ako 3 cm zakázané. Koraly sú chránené dohodou CITES, ktorá reguluje obchod s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov.

3. Kaviár

Kaviár je luxusný suvenír, ale jeho dovoz je obmedzený. Kaviár z jesetera (Acipenseriformes spp.) je povolený len do množstva 125 g na osobu. Pri prekročení tohto limitu riskujete pokuty a zabavenie tovaru. Vždy si overte, či dovážaný kaviár spĺňa všetky požiadavky.

kaviár
Pozor na dovolenke! Tieto suveníry vám môžu priniesť problémy Foto: www.freepik.com

Rizikové suveníry podľa krajín

1. Ázia

V ázijských krajinách ako Thajsko, Vietnam alebo Čína sú tresty za porušenie pravidiel veľmi prísne. Mnohé produkty tradičnej čínskej medicíny obsahujú časti chránených zvierat a rastlín. Výrobky z tigrových kostí, nosorožčích rohov alebo korytnačiny vám môžu spôsobiť veľké problémy so zákonom.

2. USA

V USA je zakázané vyvážať indiánske čelenky a výrobky z koralov. Pri dovoze akýchkoľvek suvenírov sa vždy informujte o ich pôvode a legálnosti.

3. Rusko

Z Ruska si dávajte pozor na kožušiny a výrobky z hadích koží. Aj tu platia prísne pravidlá pre dovoz produktov z chránených druhov.

4. Južná Amerika

V Južnej Amerike sa vyhýbajte nákupu kaktusov a výrobkov z chránených druhov rastlín a živočíchov. Napríklad zber orchideí bez povolenia je prísne zakázaný.

mušle
Pozor na dovolenke! Tieto suveníry vám môžu priniesť problémy Foto: www.freepik.com

Povolené suveníry

Napriek dlhému zoznamu zakázaných položiek existujú aj suveníry, ktoré si môžete bez problémov priniesť:

  • Kaviár z jesetera (Acipenseriformes spp.) – max. 125 g na osobu.
  • Dažďové palice z kaktusov (Cactaceae spp.) – max. 3 kusy na osobu.
  • Výrobky z krokodílov (okrem mäsa a loveckých trofejí) (Crocodylia spp.) – max. 4 kusy na osobu.
  • Ulity veľkého križovateľa (Strombus gigas) – max. 3 kusy na osobu.
  • Ulity veľkej mušle (Tridacna gigas) – max. 3 kusy na osobu, nesmú presiahnuť hmotnosť 3 kg.

Vždy si skontrolujte aktuálne pravidlá krajiny, z ktorej suveníry dovážate, a krajiny, do ktorej ich dovážate.

Tipy pre bezpečný nákup suvenírov

  1. Skontrolujte regulácie pred odjazdom: Pred cestou do exotických destinácií sa vždy informujte o miestnych pravidlách a reguláciách týkajúcich sa vývozu suvenírov.
  2. Nakupujte legálne: Kupujte suveníry iba od overených predajcov a vždy požadujte doklad o kúpe.
  3. Overte pôvod: Uistite sa, že suvenír nepochádza z chránených druhov rastlín alebo živočíchov.
  4. Informujte sa o dovozných pravidlách: Pred návratom domov si skontrolujte pravidlá dovozu do vašej krajiny. Napríklad do EÚ je zakázané privážať produkty živočíšneho pôvodu z mnohých krajín mimo EÚ.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané