Pomôže vám voda s citrónom schudnúť? Odpoveď výživovej terapeutky vás možno prekvapí

Zdieľať
voda s citrónom
voda s citrónom Foto: www.shutterstock.com

V posledných rokoch sa voda s citrónom stala mimoriadne obľúbeným nápojom, ktorý sľubuje širokú škálu pozitívnych účinkov na zdravie. Mnohí veria, že podporuje spaľovanie tukov, zlepšuje trávenie, posilňuje imunitu a dokonca hydratuje lepšie než obyčajná voda. Dokáže však naozaj niečo z toho splniť? A je pitie citrónovej vody skutočne bezpečné? Oslovili sme nutričnú terapeutku Mgr. Andreu Pospíšil Jakešovú, aby nám prezradila viac o reálnom vplyve citrónovej vody na chudnutie, zdravie a potenciálne riziká.

Voda s citrónom a chudnutie: Kde je pravda?

Podpora metabolizmu?
Jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia začínajú piť vodu s citrónom, je viera, že takýmto spôsobom zrýchlia svoj metabolizmus a urýchlia úbytok hmotnosti. Podľa Mgr. Andrey Pospíšil Jakešovej však citrón nemá žiadny špeciálny vplyv na spaľovanie tukov ani na takzvané „nakopnutie“ metabolizmu. „Citrón sám osebe nezabezpečí rýchlejšie spaľovanie kalórií. Skutočnosť, že niekto pri pravidelnom pití citrónovej vody začne chudnúť, môže byť ovplyvnená predovšetkým zvýšeným príjmom tekutín ako takých. Ak človek predtým pil málo vody, môže ho vyšší pitný režim viac zasýtiť a čiastočne tak prispieť k menšiemu príjmu potravy,“ vysvetľuje odborníčka.

Prínos pre hydratáciu, nie pre zázračné chudnutie
Voda je pre telo nevyhnutná – zaisťuje správne fungovanie orgánov, ovplyvňuje našu termoreguláciu a je kľúčová pri transporte živín i odpadových látok. Citrónový džús vo vode síce môže pridať osviežujúcu chuť a povzbudzujúcu arómu, avšak z hľadiska hydratácie sa pôsobenie citróna nelíši od čistej vody. Pridanie citrónu môže byť len príjemným spestrením chutí, ktoré nám pomôže dodržiavať pitný režim. Čo sa týka vitamínu C, citrón ho nepochybne obsahuje, ale jeho množstvo určite nie je také zásadné, aby sme ho považovali za hlavný zdroj tohto vitamínu. V 100 g citróna nájdeme približne 50 mg vitamínu C, kým v 100 g červenej papriky je ho až trojnásobok.

Môže nápoj poškodiť zuby?

Kyselina a zubná sklovina
Jedným z najväčších rizík spojených s pravidelným pitím citrónovej vody je neblahý vplyv kyslej šťavy na zubnú sklovinu. Môže dochádzať k jej erózii, čo sa prejaví zvýšenou citlivosťou zubov alebo vyšším rizikom vzniku zubného kazu. „Ak pijete citrónovú vodu, mali by ste myslieť na to, že okamžité čistenie zubov po jej vypití môže narobiť ešte viac škody – kyselinou oslabenú sklovinu by sme zubnou kefkou ďalej dráždili,“ upozorňuje nutričná terapeutka. Odporúča sa preto po kyslých nápojoch (a jedlách) chvíľu počkať, ideálne aspoň pol hodiny, aby sa pH v ústach vrátilo do normálu, a až potom si zuby umyť.

Zažívacie problémy a citlivý žalúdok
Aj keď sa voda s citrónom často považuje za ideálny ranný životabudič, u ľudí s citlivejším trávením sa môže stať presný opak. „Viackrát som sa v poradenstve stretla s tým, že ranné pitie teplej citrónovej vody na lačný žalúdok spôsobovalo niektorým klientom nepríjemné tráviace ťažkosti. Keď ju vyradili, problémy ustali,“ dopĺňa Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová. Ak teda pozorujete, že vám po citrónovej vode nie je dobre, nemusíte sa trápiť pocitom, že prichádzate o nejakú „zázračnú“ výhodu. V týchto prípadoch je lepšie nápoj jednoducho vynechať.

Pozor pri niektorých ochoreniach
Výživová terapeutka upozorňuje, že voda s citrónom nie je vhodná pre každého. Vyhýbať by sa jej mali najmä ľudia s gastroezofageálnym refluxom, ochoreniami žalúdka alebo inými ťažkosťami tráviacej sústavy. Ľudia so zníženou kvalitou zubnej skloviny by si takisto mali dávať pozor. Dvojitá záťaž v podobe kyslej tekutiny a prípadného nesprávneho čistenia zubov môže spôsobiť výrazné poškodenie skloviny.

Čo robiť, ak vám čistá voda nechutí?

Mnohí z nás poznajú pocit, že čistá voda nám pripadá fádna a nezaujímavá. Práve vtedy často siahame po citrónovej šťave, aby sme si nápoj ochutili. Nejde pritom vždy o túžbu schudnúť – niekedy je to jednoducho o spestrení chutí a o snahe nahradiť sladené nápoje zdravšou alternatívou. „Nie je nič zlé na tom, že si do vody sem-tam pridáme pár kvapiek citrónu. Odporúčam však nespoliehať sa iba na citrónovú príchuť – môžeme experimentovať s plátkami čerstvej uhorky, mrazeným ovocím alebo bylinkami ako mäta či bazalka,“ radí Mgr. Pospíšil Jakešová.

Ak vás chuť citrónu naozaj baví, no obávate sa o zubnú sklovinu, môžete využiť slamku, vďaka ktorej sa tekutina nedostane do priameho kontaktu so zubami, prípadne si po vypití ústa jednoducho prepláchnite čistou vodou. Ani to však nie je záruka, že k poškodeniu nedôjde, preto sa riaďte vlastným pocitom a individuálnymi odporúčaniami vášho zubára či lekára.

Je voda s jablčným octom účinnejšia?

Mnoho ľudí popri citrónovej vode vyskúša aj vodu s jablčným octom, ktorá sa niekedy prezentuje ako ešte „silnejší“ detoxikačný nápoj s rôznymi zdravotnými benefitmi. Podľa nutričnej terapeutky sú však účinky oboch nápojov v princípe veľmi podobné. „Ani jablčný ocot nedokáže zázraky. Z času na čas môže pomôcť mierne znížiť hladinu cholesterolu alebo cukru v krvi, ale rozhodne to nie je taký zázračný prostriedok, ako sa mu niekedy prisudzuje. Navyše aj on môže prispievať k erózii skloviny,“ upozorňuje.

Ak sa usilujete o lepšie trávenie, nižší cholesterol či stabilnejšiu hladinu cukru v krvi, odborníčka radí vsadiť radšej na ucelené zmeny v jedálničku a životnom štýle, než na pitie jedného „zázračného“ nápoja. Svoju rolu zohráva dostatok vlákniny, primeraný príjem bielkovín, pravidelný pohyb, kvalitný spánok a obmedzenie vysoko spracovaných potravín či nadbytočných cukrov.

Zhrnutie: Citrón je fajn, ale zázraky nečakajte

Voda s citrónom môže byť príjemným osviežením, ktoré vám pomôže zvýšiť príjem tekutín, no sama o sebe nie je žiadnym tajným receptom na chudnutie. Ak aj zaznamenáte nejaké pozitívne zmeny na postave, je vysoko pravdepodobné, že spočívajú v lepšom pitnom režime a náhrade sladených nápojov za zdravšiu alternatívu. Nič to však nemení na tom, že samotný citrón nie je zázračná ingrediencia, ktorá by dokázala výrazne urýchliť spaľovanie tukov.

Zároveň si treba dávať pozor na možné negatíva, najmä na kyslosť, ktorá môže poškodiť zubnú sklovinu a u niektorých ľudí vyvolať tráviace problémy. Ak vám čistá voda nechutí, vhodnou voľbou môže byť spestrenie ľahkými alternatívami – či už ide o bylinky, plátky uhorky, bobuľové ovocie alebo menšie množstvo iných ovocných štiav.

Najlepšou cestou k zdravému a udržateľnému chudnutiu je vždy komplexná zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa vyvážený jedálniček, pravidelný pohyb a dostatok oddychu. Voda s citrónom môže byť súčasťou tejto stratégie, no určite nie je jej nosným pilierom. Ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo neistotu, či je tento nápoj vhodný práve pre vás, neváhajte sa poradiť s odborníkom.

Odbornú konzultáciu poskytla:
Mgr. Andrea Pospíšil Jakešová, nutričná terapeutka, spoluzakladateľka nutričnej poradne Ne hladu, spoluautorka knihy „O výživě“ a kuchárky „Vyváženě“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané