Podvodníci sú späť. Ohrození sú najmä seniori s týmto mobilom! Nemáte ho náhodou doma aj vy?

Zdieľať
mobil
mobil Foto: depositphotos.com

Majitelia telefónov s operačným systémom Android by mali zbystriť pozornosť. Svetom sa totiž začal šíriť nový druh nebezpečného malvéru, ktorý dokáže nenápadne získať prístup k vášmu mobilnému zariadeniu a ukradnúť vaše citlivé dáta vrátane bankových údajov. Obzvlášť ohrozenou skupinou sú seniori, ktorí častejšie používajú lacnejšie modely mobilov a sú menej oboznámení s rizikami spojenými s kybernetickou bezpečnosťou.

Sú vaše dáta v bezpečí? Súčasná hrozba sa volá SoumniBot

Podľa najnovších varovaní odborníkov na kybernetickú bezpečnosť sa medzi používateľmi Android telefónov začína masívne šíriť malware s názvom SoumniBot. Tento škodlivý softvér dokáže prekonať bezpečnostné opatrenia systému Android tým, že zneužíva špecifické súbory, tzv. Android manifesty, ktoré určujú správanie aplikácií. Sofistikovanosť tohto škodlivého softvéru spočíva práve v jeho schopnosti skrývať sa za bežné aplikácie a nenápadne získavať úplnú kontrolu nad zariadením.

Ako zistíte, že máte v telefóne malware?

Telefón napadnutý malvérom často vykazuje množstvo podozrivých príznakov. Jedným z prvých prejavov býva výrazné spomalenie systému, ktoré si všimnete napríklad pri načítavaní aplikácií alebo webových stránok. Telefón sa môže aj samovoľne reštartovať, prehrievať alebo „zamŕzať“.

Podľa technika Karola Nováka z Bratislavy sú tieto symptómy typické pre zariadenia infikované malwarem. „Často sa stretávam s tým, že zákazníci si sťažujú na pomalý telefón, nevysvetliteľné prehrievanie alebo na to, že ich internetový prehliadač sa správa zvláštne. Práve tieto prejavy bývajú prvými signálmi, že v telefóne sa nachádza škodlivý softvér,“ hovorí technik.

Ak máte pocit, že váš telefón nefunguje tak ako predtým, neignorujte to – čím skôr zakročíte, tým menšie budú prípadné škody.

Nebezpečenstvo lacných telefónov z Číny

Bohužiaľ, SoumniBot nie je jedinou aktuálnou hrozbou, ktorej čelia používatelia Android zariadení. Portál Ictglobal.hu nedávno varoval, že niektoré lacné smartfóny z Číny môžu obsahovať škodlivý softvér už priamo z výroby. Tieto zariadenia sú často predávané ako lacnejšie alternatívy známych značiek a môžu na prvý pohľad pôsobiť spoľahlivo a kvalitne. Realita je však úplne iná.

Vo vnútri takýchto zariadení sa môžu skrývať upravené a škodlivé verzie známych aplikácií ako WhatsApp či Telegram. Najvážnejšou hrozbou, ktorá bola identifikovaná, je trójsky kôň s názvom Shibai. Tento mimoriadne sofistikovaný malware dokáže manipulovať aktualizácie systému tak, že namiesto bezpečných aktualizácií sťahuje infikované súbory priamo zo serverov kybernetických zločincov. Útočníci tak získajú prístup ku všetkým informáciám v telefóne vrátane vašich hesiel, prístupov do mobilného bankovníctva či kryptomenových peňaženiek.

Ako sa môžete efektívne chrániť?

Kyberbezpečnostní odborníci odporúčajú dôsledne dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vás môžu ochrániť pred podobnými útokmi:

  1. Sťahujte aplikácie výhradne z overených zdrojov, najlepšie priamo z oficiálneho obchodu Google Play.
  2. Vyhýbajte sa nákupu podozrivo lacných telefónov neznámych značiek z pochybných internetových obchodov.
  3. Pravidelne aktualizujte svoj operačný systém a aplikácie, pretože aktualizácie často opravujú zraniteľnosti v systéme.
  4. Používajte kvalitný bezpečnostný softvér, ktorý dokáže odhaliť aj skryté hrozby a zabrániť inštalácii malwaru.

Záverom: Nikdy nepodceňujte riziko!

Pokiaľ používate Android zariadenie, nezabúdajte, že bezpečnosť vašich osobných údajov a financií závisí predovšetkým od vašej obozretnosti a dodržiavania základných bezpečnostných pravidiel. Seniori by mali byť obzvlášť obozretní a v prípade podozrivého správania telefónu okamžite kontaktovať odborníka na kybernetickú bezpečnosť alebo svojho servisného technika.

Buďte pozorní – vaše bezpečie máte vo vlastných rukách!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané