Podľa nechtov môže lekár určiť váš skutočný biologický vek. Jednoduchý trik, ktorý by ste mali vyskúšať

Zdieľať
nechty

Mnohí z nás už počuli, že telo funguje ako prepojený systém, kde sa zanedbanie v jednej oblasti skôr či neskôr ukáže aj inde. Ak sa o seba dôkladne staráme, doprajeme si vyváženú stravu a dbáme o zdravý životný štýl, zvyčajne sa to odrazí nielen na našej pleti a vlasoch, ale aj na nechtoch. Práve nechty podľa odborníkov dokážu prezradiť, či je naša vnútorná kondícia v poriadku a dokonca môžu napovedať aj o našom skutočnom biologickom veku.

Čo sú zdravé nechty a prečo to s nimi súvisí?
Zdravé nechty väčšinou nepopraskajú, sú pevné, lesklé a rastú primeranou rýchlosťou. Ak sa stravujeme pestro, prijímame dostatok vitamínov a minerálov a vyhýbame sa škodlivým návykom, nielenže sa to pozitívne podpíše na našej pleti či kvalite vlasov, ale aj na stave nechtov. Najnovšie tvrdenia odborníkov naznačujú, že ich rastová rýchlosť môže byť jedným z kľúčov k určeniu nášho biologického veku.

Rozdiel medzi biologickým a chronologickým vekom
Chronologický vek je ten, ktorý vidíme v kalendári. Jednoducho počíta roky od dátumu nášho narodenia. Biologický vek však vystihuje stav nášho tela: ako fungujú orgány, aké pružné sú cievy, do akej miery je naše telo odolné. Ľudia môžu mať napríklad 40 rokov podľa kalendára, no ak žijú zdravo a udržiavajú sa v dobrej kondícii, ich biologický vek môže byť nižší – napríklad 35. To následne znamená, že môžu mať šancu dožiť sa vyššieho veku, byť aktívni dlhšie a potencionálne sa vyhnúť mnohým ochoreniam.

Ako nám nechty dokážu ukázať biologický vek
Podľa názoru profesora genetiky na Harvard Medical School, je práve rýchlosť rastu nechtov jednoduchým, lacným a nenáročným spôsobom, ako odhadnúť proces starnutia. Tvrdí, že v priebehu života sa rast nechtov postupne spomaľuje, a v starobe môže byť dokonca až o polovicu pomalší než v mladosti.

Podľa jeho zistení sa tento pokles rýchlosti začína už približne okolo 30. roku života, pričom rast nechtov sa znižuje asi o 0,5 % každý rok. Ak si teda všimnete, že si nechty musíte strihať častejšie než vaši rovesníci, môže to znamenať, že váš biologický vek je nižší, než by naznačoval vek kalendárny.

Kedy zbystriť pozornosť
Pokiaľ naopak spozorujete, že sa vaše nechty lámu, nerastú tak rýchlo ako v minulosti a ste v podobnom veku ako ľudia, ktorým rastú nechty citeľne rýchlejšie, môže to naznačovať, že biologicky starnete rýchlejšie, než je optimálne. Dôležitá je však komplexná starostlivosť o organizmus a spomalenie starnutia nie je len o jednom faktore. Rolu tu zohráva vhodná strava, dostatok pohybu, dobrý pitný režim, kvalitný spánok, zvládanie stresu a vyhýbanie sa nadmernému užívaniu škodlivých látok.

Čo vaše nechty hovoria o biologickom veku

Test z minulosti a čo všetko ešte môže prezradiť váš vek
Zaujímavé je, že ľudia sa oddávna snažili nájsť rôzne metódy na určenie veku alebo vitality. Dokonca existuje známy vizuálny test, ktorý dostávali niektoré ženy už pred vyše sto rokmi. Išlo o optický klam, pri ktorom z jedného obrázka vnímate buď podobu starej ženy, alebo mladej dievčiny. To, čo uvidíte ako prvé, má vraj vypovedať o tom, ako „mlado“ či „staro“ sa váš mozog nastavuje. Ide síce skôr o zaujímavosť než o spoľahlivú metódu, no ľudia ho s obľubou skúšajú aj dnes.

V súvislosti s nechtami však vedci zdôrazňujú, že pozorovať ich rast a pevnosť môže byť užitočná pomôcka pri odhaľovaní možných zdravotných problémov. To, ako rýchlo starneme a ako sa cítime, predsa nie je len o počte rokov, ktoré sme nazbierali.

Zhrnutie a odkazy na zdroje
Zjednodušene povedané, ak máte pocit, že vám nechty rastú rýchlejšie než väčšine vašich rovesníkov, je možné, že vás „ochraňuje“ o niečo nižší biologický vek, a tým pádom by ste mohli mať šancu tešiť sa z dlhšieho a zdravšieho života. Tento záver vychádza zo zistení doktora, ktorý upozorňuje, že v pokročilejšom veku sa rast nechtov môže spomaliť až o 50 %.

Viaceré výskumy aj články v renomovaných médiách uvádzajú, že s biologickým vekom môže súvisieť aj naše celkové nastavenie a životný štýl. Najlepšie je preto starať sa o seba komplexne – vyhýbať sa fajčeniu a nadmernému pitiu alkoholu, dbať o dostatok pohybu, spánku a optimálny jedálniček plný živín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané